Najniższa emerytura w Polsce wynosi ponad 1,5 tysiąca złotych. Przynajmniej na papierze. To, ile pieniędzy z ZUS otrzymują niektórzy seniorzy, potrafi zaszokować. Jeden z emerytów z Podlasia należy do rekordzistów.
Prace nad rentą wdowią, której wprowadzenie zapowiedziano podczas kampanii wyborczej, posuwają się do przodu. Według deklaracji minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk, pierwsze pieniądze mają trafić do beneficjentów w tym roku. Poznaliśmy również konkretne szczegóły dotyczące kwot, jakie będą wypłacane.
Tegoroczne 14. emerytury mogą być niemiłą niespodzianką dla tysięcy emerytów kwalifikujących się do otrzymania tego świadczenia. Pieniędzy może być bowiem mniej, niż w zeszłym roku. W jaki sposób jest to w ogóle możliwe? Na ile mogą liczyć seniorzy w tym roku?
Seniorzy z niecierpliwością czekają na wypłatę trzynastej emerytury, która zasili ich budżet domowy i wesprze ich w czasach szalejącej drożyzny. Jak się jednak okazuje, nie wszyscy emeryci będą mogli liczyć na dodatkowe pieniądze, bowiem jest pewna grupa, której to świadczenie się nie należy.
Sezon rozliczeń z fiskusem startuje już za niecały tydzień. Emeryci, którzy poszukują możliwości otrzymania zwrotu podatku za uzyskane świadczenia, powinni bliżej zapoznać się z drukami otrzymanymi z ZUS oraz KRUS - mogą bowiem liczyć na spore kwoty.
Po kilkutygodniowym oczekiwaniu, Główny Urząd Statystyczny przekazał w końcu ostatni element potrzebny do określenia wysokości waloryzacji. O ile waloryzacja ponownie będzie dwucyfrowa, tak już jej wysokość będzie niższa od zeszłorocznej - i jak się okazuje, także od tej zapowiadanej przez rząd.
Były wiceprezes ZUS, ekspert Instytutu Emerytalnego, dr Marcin Wojewódka zdradził, co myśli o emeryturach stażowych. Jego opinia nie pozostawia wątpliwości. Zapowiada ”rzesze biednych młodych emerytur”.
Na 9 lutego zaplanowany został Ogólnopolski Protest Rolników, który będzie wiązał się z niemałymi utrudnieniami na drogach. W związku z tym wydarzeniem, Poczta Polska wydała specjalny komunikat dotyczący wypłaty emerytur właśnie w tym dniu.
Zdecydowana większość seniorów co roku z niecierpliwością czeka na waloryzację świadczeń emerytalnych. Podwyżka ma miejsce zawsze w marcu, a teraz resort rodziny pracuje nad tym, by weszła w życie także druga waloryzacja. Czy seniorzy na tym zyskają?
Spora część seniorów w Polsce otrzymuje niewysokie świadczenia emerytalne, które często nie wystarczają na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Jak się jednak okazuje, są emeryci, którzy nie mogą narzekać na niskie wypłaty. Przykładem tego jest pewien mężczyzna ze Śląska, który przepracował aż 62 lata.
Już jutro, 7 lutego, rozpocznie się posiedzenie Sejmu, na którym omówione zostaną m.in. kwestie emerytury stażowej i renty wdowiej. Sprawdzamy, co dokładnie mają zmienić projekty obywatelskie.
Pewien mężczyzna pobrał emeryturę swojej zmarłej mamy. Choć zrobił to całkowicie nieświadomie, Zakład Ubezpieczeń Społecznych zażądał od niego zwrotu. Sprawa została skierowana do sądu i jakiś czas temu został wydany wyrok, który może być dla wielu osób niemałym zaskoczeniem.
Do tej pory emeryci mogli liczyć na spore podwyżki w ramach corocznych waloryzacji. Rok 2024 niesie jednak ze sobą złe wieści w kontekście wzrostów świadczeń w przyszłych latach - wszystko za sprawą prognozy, opublikowanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Trzynasta emerytura to świadczenie, które przysługuje wszystkim emerytom i rencistom. Wysokość tego dodatku co roku się zmienia w zależności od tego, ile wynosi emerytura minimalna. Znamy szczegóły dotyczące tegorocznych wypłat trzynastek.
Luty jest miesiącem, w którym emeryci mogą liczyć na dodatkowe pieniądze do swojej emerytury. Paradoksalnie nie chodzi tu o cokolwiek związanego z waloryzacją - wszystko zależy bowiem od spełnienia warunków i wypełnienia odpowiednich formularzy. Do zgarnięcia jest bowiem aż 400 zł.
Przy doniesieniach dotyczących wysokości emerytur większość osób zastanawia się, czy ktoś w Polsce w ogóle otrzymuje świadczenia w kwotach wyższych od podawanych. Tymczasem rzeczywistość pokazuje, że można mieć emeryturę sięgającą kilkudziesięciu tysięcy złotych - a wszystko dzięki jednemu trikowi.
Nadchodzące miesiące mogą okazać się sporym zaskoczeniem dla wielu seniorów. Zmianie ulegną bowiem istotne limity, od których zależy wysokość świadczenia emerytalnego. W skrajnych przypadkach ZUS może nawet podjąć bardzo niekorzystną dla emeryta decyzję.
Oprócz zasadniczej wypłaty emerytury, seniorzy w Polsce mogą także liczyć na sporą ilość dodatków. Jeden z nich wyróżnia się spośród innych najbardziej. Co więcej, w tym roku część emerytów może liczyć na wyższą kwotę tegoż dodatku. Niestety, grupa beneficjentów, która może na tym skorzystać, jest bardzo wąska.
Wielu Polaków pracuje obecnie za granicą. Dotyczy to również emerytów i rencistów. Beneficjenci tych świadczeń powinni jednak pamiętać o ważnych dokumentach. Bez nich ZUS może wstrzymać wypłaty.
W nadchodzących tygodniach, emerytów może czekać niemała niespodzianka. Oprócz wiosennych wypłat świadczeń, na ich konta bankowe trafią pieniądze ze zwrotów podatku. Konkretne wyliczenia są już dostępne - niestety, zakwalifikują się tylko ci, którzy spełnią odpowiedni warunek.
Do Sejmu trafił złożony przez Lewicę projekt ustawy, która umożliwiłaby wprowadzenie emerytur stażowych. Czy to możliwe, by weszły w życie jeszcze w tym roku? Sprawdzamy, ile mogą wynieść nowe emerytury.
Daty wypłacania emerytur zostają z góry ustalone przez ZUS już w momencie składania wniosku o przyznanie świadczenia. Tym bardziej zaskakujące może być, kiedy otrzymamy emeryturę kiedy indziej. W tym miesiącu pojawią się aż dwa przesunięcia. Kiedy emeryci mogą spodziewać się wypłaty świadczenia?
Obowiązujące od ponad 50 lat jedno ze świadczeń emerytalnych ma przejść zmiany. Według propozycji wiceministra rodziny Sebastiana Gajewskiego, ma ono zostać w końcu uregulowane. Zmiany mają jednak objąć również kwotę świadczenia - i tu dobrych wieści już nie ma.
Trwające od dłuższego czasu dyskusje o reformie wieku emerytalnego po raz kolejny zostały podgrzane przez wypowiedź minister ds. równości, Katarzyny Kotuli. Jej kolejna wypowiedź w tym temacie wyraźnie wskazuje, że kierunek rządu w tym kontekście jest mocno jednoznaczny.
Zmiany dotyczące wieku emerytalnego zawsze budzą spore emocje. Zarówno jego podwyższenie jak i obniżenie wiąże się z istotnymi konsekwencjami. Dyskusje wywołuje również nierówna granica wśród kobiet i mężczyzn, a także różnice w wysokości emerytur. Czy kobiety powinny przechodzić na emeryturę w tym samym wieku co mężczyźni? Dane ZUS są niepokojące.
Poza tradycyjną emeryturą, ZUS wypłaca szereg mniejszych świadczeń w ramach licznych dodatków. Komu przysługują i jak je otrzymać? Do niektórych Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie potrzebuje nawet naszego wniosku i przyzna je automatycznie. Przy innych trzeba się bardziej nagimnastykować.
Nie jest tajemnicą, że osoby powyżej 50. roku życia mogą mierzyć się z większymi problemami ze znalezieniem nowej pracy. A im bliżej do emerytury — tym trudniej. Właśnie dlatego funkcjonuje tzw. wiek ochronny. Kogo obroni przed zwolnieniem?
Już wkrótce ZUS zmieni limity dorabiania dla emerytów i rencistów. Niektórzy powinni być bardzo czujni. Po przekroczeniu limitu, ZUS może nawet wstrzymać wypłaty świadczenia.