Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Emerytura wyższa o nawet 500 zł. Wiadomo, kto może skorzystać
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 27.03.2024 12:48

Emerytura wyższa o nawet 500 zł. Wiadomo, kto może skorzystać

List z ZUS-u, pieniądze
Fot. materiały własne

Seniorzy mają możliwość zwiększenia swojego świadczenia emerytalnego o nawet 500 złotych. Wszystko to dzięki waloryzacji kapitału, który jest zgromadzony na kontach emerytalnych. Kto konkretnie może skorzystać z takiego rozwiązania?

Waloryzacja kapitału to szansa na wyższe świadczenie

Polscy seniorzy mogą liczyć na coroczną waloryzację świadczeń, która odbywa się zawsze w marcu. Jak się okazuje, nie jest to jedyna okazja na zgarnięcie nieco większej wypłaty. Chodzi tu dokładnie o waloryzację kapitału, która jest przeprowadzana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych co roku w czerwcu.

Takie rozwiązanie zapewnia podwyżkę składek zgromadzonych na kontach emerytalnych. Należy jednak pamiętać, że z takiej waloryzacji nie skorzystają wszyscy seniorzy. Kto więc będzie mógł liczyć na dodatkowe pieniądze do emerytury?

Ważne informacje dla posiadaczy karty Moja Biedronka. Wielu traci zniżki

Kto może skorzystać z podwyższonej emerytury?

Należy podkreślić, że z waloryzacji kapitału odbywającej się w czerwcu mogą skorzystać tylko te osoby, które nie pobierają jeszcze świadczenia emerytalnego. Ci seniorzy, którzy już otrzymują comiesięczne wypłaty, mogą liczyć jedynie na marcową podwyżkę.

Aż 300 tysięcy Polaków w tym roku uzyska prawo do emerytury. Tyle osób będzie mogło skorzystać z waloryzacji kapitału. Podwyżka będzie przyznawana od 1 lipca 2024 roku, więc warto poczekać i złożyć wniosek o emeryturę dopiero w lipcu.

Emerytura wyższa o nawet kilkaset złotych

“Fakt” przedstawił przytacza przykład, w którym 60-latka zgromadziła na koncie emerytalnym 500 tysięcy złotych. Jeśli kobieta przejdzie na emeryturę w pierwszej połowie roku, to jej świadczenie będzie na poziomie 1893 złotych. W przypadku, gdy seniorka zdecyduje się na złożenie wniosku o emeryturę po waloryzacji kapitału, otrzyma prawie 200 złotych więcej, czyli 2174 złotych. Jeżeli ktoś będzie miał więcej środków na koncie i będzie starszy, to jego podwyżka będzie jeszcze wyższa. Może być to nawet 500 złotych. 

Zobacz także: Prezent dla seniorów przed Wielkanocą. To stanie się z ich pieniędzmi