BiznesINFO.pl > Emerytura

Emerytura

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:15 Oszustwo na 13. emeryturę metodą złodziei. Emeryci są zagrożeni

Rządzący przywiązują dużą wagę do tego, aby seniorzy poczuli, że władza o nich dba. Stąd chociażby decyzja o przyznaniu 13. emerytury. Niestey złodzieje w większości znają się na ludzkiej psychologii. Z tego powodu zaczęli wykorzystywać fakt "troski" Prawa i Sprawiedlwiości. "Życzliwe" panie, które podają się za pracowniczki ZUS-u wypytują o to czy dodatkowe rządowe świadczenie doatrło. Podczas gdy jedna z nich prowadzi rozmowę z upatrzoną ofiarą, reszta gangu buszuje po mieszkaniu.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:15 Dorabianie do emerytury - limity od 1.06. Nie strać prawa do emerytury!

Dorabianie do emerytury - limity jak co kwartał zostały zaktualizowane. Warto się z nimi zapoznać, aby nie stracić emerytury czy renty.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:15 Będą udogodnienia dla pracujących seniorów, aby przeszli na emeryturę jak najpóźniej

Współczynnik aktywności zawodowej dla osób powyżej 50. roku życia wynosił w 2017 r. 34 proc., co oznacza, że pracowała co trzecia osoba. W państwach europejskich aktywny zawodowo powyżej 50. roku życia jest prawie co drugi mężczyzna (45,2 proc.) i co trzecia kobieta (32,7 proc) - pisze money.pl powołując się na serwis emerytalny. Przy obecnych brakach na rynku pracy nalezy więc niezwłocznie podjąć działania, które zchecą emerytów do dłuższej aktywności zawodowej. Dłuższe pozostanie na rynku pracy ozacza także wyższą emeryturę z powodu odłożenia większej ilości składek i krótszej prognozowanej długości życia na emeryturze.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:13 Czy wynagrodzenie chorobowe jest okresem nieskładkowym?

Czy wynagrodzenie chorobowe jest okresem nieskładkowym? Czy wynagrodzenie chorobowe jest opodatkowane? Takie pytania zadają sobie osoby martwiące się o wysokość swojej przyszłej emerytury. Wynagrodzenie chorobowe zaliczane jest do grupy okresów nieskładkowych

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:12 500 plus dla emerytów jeszcze w tym roku! Warto pospieszyć się ze złożeniem wniosku

500 plus dla niepełnosprawnych, które ruszy jeszcze w 2019 roku, może zostać przyznane również emerytom i rencistom. Ubiegać się o te świadczenie mogą seniorzy, którzy nie są zdolni do samodzielnej egzystencji lub pobierają zasiłek pielęgnacyjny.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:11 Najniższa emerytura w Polsce. Przestaniesz narzekać na swoją

Emerytura w Polsce to od długich lat temat gorących dyskusji. Wszystko przez niski poziom świadczenia, który nierzadko zmurza emerytów do naprawdę ciężkich wyborów, co w danym miesiącu wybrać - leki, jedzenie, czy opłacenie rachunków. Nawet jednak głodowa emerytura, która potrafi wynieść jedynie kilkaset złotych nie jest tak tragiczna, jak najniższe świadczenie w kraju. Całe 2 grosze emerytury - tyle właśnie otrzymuje seniorka z Biłgoraja, jak donosi INNPoland. Kobieta odprowadziła składkę na emeryturę do ZUS jedynie za dzień pracy. 4 grosze natomiast dostaje emerytka ze Szczecina, która opłacała składkę jedynie przez miesiąc. Podobnych historii jest w Polsce cała masa - 227 tys. polskich seniorów nie dostaje nawet minimalnej emerytury. Powód? Nie wypracowali odpowiedniego stażu.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:11 Emerycie, już od października Twoja emerytura może być znacznie wyższa. Jest jednak kilka warunków

Nowe przeliczenie emerytur opisał "Super Express". Jak wskazuje gazeta nowa transza programów socjalnych ruszy już w październiku i to na ten miesiąć powinni szczególnie wyczekiwać emeryci. Z racji tego, że Senat zgodził się na zmiany w ustawie 500 plus, a co za tym idzie świadczenie będzie przyznane także niektórym osobom starszym, wielu emerytów może liczyć na dodatkowe wpływy.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:11 W internecie głośno o niższych emeryturach. KPRP zaprzecza

Emerytura w niższym wymiarze dla żołnierzy? W dniach poprzedzających 15 sierpnia takie właśnie informacje obiegały internet. Co więcej, mieszały w cały proceder postać Andrzeja Dudy. Prezydent w końcu zabrał głos w sprawie. Opowiedział o tym 15 sierpnia podczas głównych obchodów święta Wojska Polskiego. Jak zaznaczył, takie insynuacje są haniebne.Nigdy nie podpiszę ustawy o obniżeniu emerytur wojskowych, godzącej w tych, którzy służyli Rzeczypospolitej. Takie insynuacje są niegodne i haniebne - mówił Duda.Zdanie prezydenta podkreślił jego rzecznik, Błażej Spychalski, który zwrócił uwagę na fakt, że ostatnio tego typu doniesienia rozprzestrzeniały się w mediach społecznościowych. Możliwe, że te miały ugodzić w stronę rządzącą przed wyborami parlamentarnymi, które już za niecałe dwa miesiące.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:11 Dobrowolny ZUS, wyższa emerytura. PSL ujawniło swój program

Emerytura wyższa, bo nieopodatkowana, ZUS dobrowolny dla przedsiębiorców, utrzymanie 500 plus w mocy. O tym wszystkim mówił podczas konwencji Polskiego Stronnictwa Ludowego w Płocku Władysław Kosiniak-Kamysz, lider ugrupowania ludowców. Mówił jednak nie tylko za PSL, ale za całą Koalicję Polską stworzoną przez tę formację. W jej ramach startuje także Paweł Kukiz i ludzie związani z jego formacją Kukiz\'15.Kosiniak-Kamysz stwierdził, że największym wrogiem przedsiębiorców w Polsce jest ZUS. Jak stwierdził, "wystarczy zapytać ich o największą bolączkę, a odpowiedzą zgodnie: ZUS, ZUS i jeszcze raz ZUS". Dlatego też Koalicja Polska w swojej propozycji dla nich zawiera dobrowolne opłacanie składek do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, którym rozporządza ZUS.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:11 Tysiące Polaków straci rentę. Rząd zaostrza przepisy

Renta dostanie się jeszcze mniejszej liczbie osób, niż dotychczas. Jak się bowiem okazuje, rząd Prawa i Sprawiedliwości wziął się za uszczelnianie prawa dotyczącego rent. Zdaniem rządzących świadczenie przyznawane jest zbyt dużej liczbie osób i system należy uszczelnić.To i tak dość daleko idące dążenia, ponieważ już teraz rentę pobiera w zasadzie 728,9 tys. Polaków, co w zasadzie nie jest tak dużą liczbą. Jak przypomina bowiem Business Insider Polska, w 2 rekordowym 1998 roku w Polsce było aż 2,7 mln rencistów. To niemalże cztery razy więcej niż obecnie.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:11 Emerytura w końcu bez podatku? Władza mówi jedno "ale"

Emerytura bez opodatkowania to postulat emerytów, który wysuwają od lat. Świadczenie dla osób w podeszłym wieku jest bowiem umniejszane cały czas o podatek dochodowy, co według niejednego z nich jest pomysłem całkowicie bezsensownym. Dlatego też partia rządząca, ale także inne, jak chociażby PSL, mówią o potrzebie zniesienia opodatkowania tego benefitu. Głos w sprawie zabrali przedstawiciele PiS, którzy mówią o jednym z problemów, który stoi na przeszkodzie wprowadzenia idei nieopodatkowanego świadczenia dla seniorów.PiS dotąd o pomyśle mówiło niechętnie i wolało zwiększać liczbę wypłacanych emerytur rocznie, niż znosić ich opodatkowanie. Przykładem sztandarowym jest sprawa 13. emerytury, którą partia rządząca wręczyła emerytom. Choć, jak zaznaczono, nie jest to idea wprowadzona cyklicznie, a jednorazowa akcja. Teraz jednak podejście rządzących się zmienia, co może być odpowiedzią na ostatnie wystąpienie Władysława Kosiniaka-Kamysza, lidera PSL, podczas konwencji partii w Płocku.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:11 Emerytura pomostowa z nowymi limitami. Zmiany już we wrześniu

Emerytura pomostowa interesuje przede wszystkim te osoby, które w trakcie swojego życia podejmowały się pracy w szczególnych warunkach. Mowa tutaj o osobach, których praca odbywała się pod ziemią, na wodzie lub pod jej powierzchnią, wykonywne były bardzo ciężkie prace fizyczne, w warunkach podwyższonego ciśnienia atmosferzycznego i tym podobne. To właśnie tacy pracownicy mają prawo ubiegać się o emeryturę pomostową.Jednak zamiast godnego wynagrodzenia, osoby na pomostówkach często narzekają na swój poziom życia. Świadczenie jest bowiem za niskie, dlatego podejmują się nierzadko dodatkowej pracy zarobkowej, którą wykonują do momentu uzyskania wieku emerytalnego. Muszą jednak uważać - jeśli będą zarabiać więcej, niż wskazują dopuszczalne limity, ich emerytura może zostać pomniejszona, a w niektórych przypadkach nawet w ogóle odebrana.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:11 Emerytura stażowa. Pomysł krytykuje ministerstwo pracy

Emerytura stażowa jest jednym z tych pomysłów, które Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych wciąż próbuje przeforsować. Związki już niejednokrotnie zgłaszały się do władz o wprowadzenie emerytury stażowej. Na czym miałaby ta polegać? Według niej przejście na emeryturę nie zależałoby od ukończenia odpowiedniego wieku emerytalnego, a stażu. Ten byłby ustalony na odpowiednich poziomach.Dążymy do wprowadzenia możliwości przechodzenia na emeryturę po 35 latach składkowych (kobieta) i 40 latach składkowych (mężczyzna). Nasze rozwiązanie stworzy silny bodziec do rejestrowanej aktywności zawodowej, a wraz z tym zwiększy przychody budżetu państwa - podaje OPZZ na swoich stronach internetowych.OPZZ doczekało się także w końcu odpowiedzi z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jak się dowiedzieli związkowcy, resort jest przeciwny wprowadzeniu nowego prawa. Powód? Ministerstwo wskazuje, że uzależenienie emerytury nie od wieku, a od stażu pracy ubezpieczonych pracowników budzi zastrzeżenia natury konstytucyjnej. Jakie dokładnie - tego resort już nie wskazał.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:11 FPP bije na alarm, stawki emerytur w Polsce coraz bardziej się rozwarstwiają

Jak donosi "obserwator finansowy" według Federacji Przedsiębiorców Polskich i Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej, projket budżetu na 2020 r. może doporwadzić do powstania tzw. kominów emerytalnych, a co za tym idzie jeszcze większego rozwarstwienia wysokości świadczeń emerytalnych.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:10 Polacy nie wiedzą, co to emerytura. Wyniki badań załamują

Emerytura przez wielu Polaków, szczególnie tych, którzy na karku mają już po kilkadziesiąt lat pracy, jest wyczekiwana z niemałym utęsknieniem. Okres, kiedy w końcu można będzie spocząć i nie zajmować głowy pracą dla wielu jest jak zbawienie. Inną sprawą jest świadczenie emerytalne, o czym sami emeryci wiedzą doskonale.Jednak w przeciwieństwie do emerytów wielu młodszych Polaków nie ma odpowiedniego pojęcia, czym emerytura jest i jak długo trwa. Jak podaje portall INNPoland, wyniki raportu Prudential Family Index są załamujące. Prawie połowa z Polaków ma błędne pojęcie o tym, jak długo trwa emerytura. W opinii większości to zaledwie kilka lat. Z tego też względu mało którego z nich rusza niskie świadczenie emerytalne, bo twierdzą, że przebiedują na nim niedługo.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:10 14. emerytura nie dla każdego. Rząd ukrył kilka haczyków, które zdyskwalifikują tysiące osób

Rozbudowany program socjalny jest tym, na czym swoją strategię wyborczą buduje rządząca partia. Potwierdził to wiec wyborczy organizowany w Lublinie, na którym lider PiS zapewniał m. in. o kontynuacji wypłacania tzw. trzynastki, czyli trzynastej, dodatkowej emerytury, ale i obiecał wypłacenie 14. świadczenia emerytalnego. Emeryci mieliby więc otrzymać 2 dodatkowe świadczenia. Nic jednak nie jest takie proste, bowiem na 14. emeryturę wielu z emerytów, nawet tych, którzy mają prawo do "trzynastki", nie będzie mogło się załapać.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:10 Rząd chce zmiany sposobu waloryzacji emerytur i obiecuje rekordowo dużo pieniędzy

Każdego roku prawie 10 mln emerytów, rencistów oraz osób na świadczeniach przedemerytalnych i kompensacyjnych czeka podwyżka w wyniku waloryzacji emerytur - informuje portal Wyborcza.pl.Dotyczas o wysokości waloryzacji decydowały dwa wskaźniki - inflacja w gospodarstwach emeryckich (podwyżki cen towarów kupowanych przez emerytów) oraz nie mniej niż 20 proc. realnego wzrostu płac (podwyżki pracowników) z roku, który poprzedza waloryzację. Po prezentacji programu partii Jarosława Kaczyńskiego okazuje się, że system przejdzie rewolucję.„Zmodyfikujemy system waloryzacji najniższych emerytur i rent. Emeryci i renciści o najniższych świadczeniach otrzymają waloryzację kwotową, żeby rosły jak najszybciej najniższe świadczenia. Minimalna coroczna procentowa waloryzacja emerytur i rent nie może być niższa niż 70 zł” - można przeczytać w programie.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:10 System emerytalny od 2020 roku będzie całkowicie inny. Znamy najważniejsze zmiany

Sprawa toczy się przede wszystkim wokół Pracowniczych Planów Kapitałowych i Otwartych Funduszy Emerytalnych. PPK zwane często okrętem flagowym Mateusza Morawieckiego, który wpadł na pomysł częściowego odciążenia ZUSu jeszcze z teką ministra finansów, polega na kumulacji kapitału przeznaczonego na późniejsze emerytury w obrębie zakładów pracy. Część pieniędzy będzie przekazywał pracodawca, a część pracownik. Więcej na temat funkcjonowania PPK w praktyce i jak wyglądają one od strony pracownika możesz przeczytać w naszym osobnym artykule. PPK, w którym uczestniczą teraz tylko największe zakłady, zatrudniające po klikaset osób będzie stopniowo rozwijane na coraz mniejsze jednostki gospodarcze. Ważnym jest fakt, że PPK mimo iż obowiązkowe nie jest i nie będzie, to rząd dołożył wszelkich starań, aby to właśnie w ten sposób Polacy odkładali na swoją emeryturę. Do PPK będziemy bowiem zapisani "z urzędu", a członkostwo będziemy mogli jedynie zawiesić i to tylko na 4 lata. Po tym czasie ponownie będziemy musieli składać odpowiednie dokumenty. Jak mówił dr Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego, który wypowiedział się dla Dziennika Gazety Prawnej, wiele zakładów pracy patrze na PPK wciąż podejrzliwie i niechętnie. O tym, co w związku z PPK będzie leżało w obowiązkach pracodawców więcej przeczytasz pod tym linkiem.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:10 Psy też mogą dostać emeryturę. To nie żart, jest propozycja związków zawodowych

Problem niewystarczającej pomocy dla psów, które pracowałe całe swoje życie w policji czy też innych służbach ratowniczych i nie mają zapewnionej pomocy po odejściu od służby jest zgłaszany już od dawna przez związki zawodowe. W służbach mundurowych służby około 1500 psów, z czego najwięcej w policji, bo 900. Psy pomagają najczęściej przy wyszukiwaniu zwłok, lokalizacji śladów zapachowych, wyszukiwaniem narkotyków na granicach, materiałów wybuchowych na lotniskach i zabezpieczaniu imprez masowych. Psy z reguły pełnią funkcję przed 8 do 9 lat. Gdy pies już odchodzi do cywila po latach wyepłnionej służby, nie ma żadnego systemu pomocy. Opiekę nad takimi psami przejmuje z reguły jego opiekun z czasów pracy. Problem polega na tym, że zapewnienie opieki psu, albo nawet czasem kilku psom, to dość spory koszt, a dofinansowania nie ma. Jak mówi jeden z psich opiekunów cytowany przez Onet, miesięczne utrzymanie psa to ok 200 - 300 zł. Do tego dołożyć należy wizyty weterynajryjne, bo psy które służyły w policji często mają na starość powikłania zdrowotne z powodu ciężkiej pracy.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:10 Rząd przyjął projekt budżetu. Bez 13. emerytury

13. emerytura to jedna z czołowych obietnic przedwyborczych PiS, które mają pomóc partii wygrać nadchodzące wybory parlamentarne 13 października. Jak zapewniał prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, trzynasta emerytura ma być świadczeniem stałym, wypłacanym raz do roku. - Będzie trzynastka na stałe, waloryzacja kwotowo-procentowa, będziemy się starali polepszać byt najbiedniejszych emerytów, podnosić ich minimalną emeryturę – powiedział Kaczyński w rozmowie z "Super Expressem". Mimo to, w budżecie przyjętym przez radę ministrów nie ma słowa o tym świadczeniu. Pusta obietnica i “kiełbasa wyborcza”?

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:09 Akcje państwowych spółek mają zasilić konta emerytów w ZUS. Jest taki pomysł

Propozycja Koalicji Obywatelskiej oferuje coś w rodzaju premii dla osób, które przepracowały 40 lat. Taka osoba może mieć konto w ZUS zasilone akcjami spółek Skarbu Państwa o wartości 10 tys. zł. Gdy zaś przepracujemy 50 lat, to pakiet akcji ma wzrosnąć do 20 tys. zł i stać się przywatną własnością beneficjenta. Więcej informacji na temat oferty skierowanej dla emerytów Koalicja Obywatelska nie przedstawiła. Koalicja Obywatelska, która prawodopodnie nie ujawnia szczegółów swojego programu ze strachu przed wykorzystaniem jego elementów przez PiS. Tak bowiem ugrupowanie tłumaczyło bardzo lakoniczne treści programowe przedstawiane na konwencjach czy też swoich stronach internetowych. Zapytana przez Bankiera KO o to jakie dokładnie akcje trafią na zusowskie konta emerytów, przedstawicielka biura prasowego KO powiedziała, że chodzi dokładnie o akcje "spółek giełdowych i największych", które na pewno będą płynne i mają wycenę rynkową. Według słów rzecznik do każdego trafić ma portfel zbudowany na takiej samej strukturze.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:09 Pułapka w planie emerytalnym. Świadczenie może być groszowe

Program "500 minus" oparty na możliwości zmniejszenia składek na ZUS przez małych przedsiębiorców ma dotyczyć małych firm, które mieszczą się w widełkach między przychodami do 10 tys. zł i dochodami do 6 tys. zł miesięcznie. Problem polega na tym, że pomniejszenie składek ZUS odbije się później pomniejszeniem kapitału na koncie emerytalnym. Rzekoma "ulga" nie powoduje bowiem, że przedsiębiorcy będą brali tyle samo z konta emerytalnego jak wcześniej. "Powszechny system emerytalny działa na prostej zasadzie: wysokość świadczenia na starość zależy od kapitału zgromadzonego na indywidualnych kontach w ZUS i OFE. Jeśli jednak w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego wyliczone świadczenie okazuje się niższe od ustawowej emerytury minimalnej (obecnie 1100 zł brutto), to ZUS dopłaca do tej wysokości. Ale tylko pod warunkiem osiągnięcia wymaganego stażu: dla kobiet 20 lat, dla mężczyzn – 25 lat pracy. Szkopuł w tym, że jest jeszcze zasada proporcjonalności, na której opiera się cały system. Zgodnie z art. 87 ust. 3 ustawy o emeryturach i rentach przy obliczaniu okresów składkowych miesiące, w których składki były obliczone od podstawy niższej niż minimalna pensja, uwzględnia się tylko częściowo" - tak opisuje ten system "DGP", co cytuje Polska Agencja Prasowa.