Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Finanse > W przyszłym roku część emerytów dostanie zwrot podatku
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 13.12.2022 14:31

W przyszłym roku część emerytów dostanie zwrot podatku

pieniądze-monety-portfel-biznesinfo
Biznesinfo

W 2023 roku na zwrot podatku mogą liczyć emeryci, których świadczenie wynosi ponad 2,5 tys. zł brutto miesięcznie. Ci, którzy otrzymują niższą emeryturę, nie dostaną od Urzędu Skarbowego żadnych pieniędzy, gdyż nie mają obowiązku opłacania podatku dochodowego. 

Jak wysoki może być zwrot podatku?

Zależy to bezpośrednio od wysokości emerytury. Onet informuje, że jeśli świadczenie wynosi 2600 zł, skarbówka wypłaci 30 zł zwrotu. Za każde kolejne 100 zł przysługuje ta sama kwota. Oznacza to, że osoba, której emerytura wynosi 5 tys. zł brutto, może liczyć na zwrot podatku nawet w wys. 700 zł.

Dlatego na największy dopływ gotówki ze strony „skarbówki” mogą przygotować się emeryci, którzy dostają wysokie świadczenia i płacą tym samym wyższe podatki.

Na zwrot będzie trzeba trochę poczekać

W 2023 roku Polacy mogą składać swoje rozliczenia podatkowe do 2 maja. Należy pamiętać, że deklaracja sporządzona automatycznie przez Urząd Skarbowy pojawi się w systemie Twój e-PIT już w połowie lutego. Wówczas można dokonać w niej zmian lub ją zaakceptować.

Jeśli się tego nie zrobi, „skarbówka” przyjmie ją automatycznie właśnie 2 maja.

Przy rozliczeniu internetowym Urząd Skarbowy ma 45 dni na przelanie pieniędzy. Dłużej trzeba czekać w przypadku deklaracji pisemnej — wtedy zwrot podatku następuje w terminie do 3 miesięcy.