BiznesINFO.pl
Pieniądze-banknoty-200-biznesinfo (1)

East News

Emeryci i renciści mogą zarobić więcej bez utraty świadczenia

16 Listopada 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

W trzecim kwartale 2022 roku wzrosło przeciętne miesięczne wynagrodzenie. Kwota ta ma wpływ na wysokość limitów, do których mogą dorobić emeryci i renciści bez utraty świadczeń.


Limity przychodów z pracy emeryta

Emeryt lub rencista, który pobiera wcześniejszą emeryturę, czyli przed osiągnięciem wieku emerytalnego, chcąc dorobić, musi zwracać uwagę na ustawowe limity. Świadczenie jest zmniejszane w przypadku przekroczenia 70 proc. średniego wynagrodzenia lub zawieszane po przekroczeniu 130 proc.

W trzecim kwartale 2022 roku wzrosło przeciętne wynagrodzenie miesięczne - wynosiło ono 6480,67 zł brutto. W porównaniu z poprzednim kwartałem było ono wyższe o 324,42 zł.

Wraz ze zmianą wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wzrosły też limity, do których emeryci i renciści będą mogli dorobić bez utraty świadczenia.

Dziennik „Rzeczpospolita” wyliczył, że od początku grudnia 2022 roku do końca lutego 2023 roku, próg, po przekroczeniu którego emerytura lub renta będzie zmniejszana, wyniesie 4536,50 zł. Świadczenie będzie zawieszane po przekroczeniu kwoty 8424,90 zł (wcześniej odpowiednio 4309,40 zł oraz 8003,20 zł).

Limity te obowiązują osoby, które przeszły na emeryturę przed osiągnięciem ustawowego wieku. „Rzeczpospolita” przypomina, że o limity nie muszą się martwić ci, którzy skończyli 60 lat (kobiety) i 65 lat (mężczyźni).


Dodatkowa praca emeryta lub rencisty


Emeryt lub rencista podejmujący dodatkową pracę, musi poinformować ZUS o dacie rozpoczęcia pracy oraz wysokości przychodów.

Według danych Zakładu Ubezpieczeń społecznych w grudniu 812,9 tys. emerytów pracowało. Najwięcej emerytów było zatrudnionych w placówkach świadczących usługi związane z opieką zdrowotną i pomocą społeczną.

Tagi:

emeryturarenta

Magdalena MadońAutor

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.madon@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Finanse

Złóż ten dokument, a otrzymasz pensję wyższą o 300 zł

Czytaj więcej >

Finanse

Sejm przyjął ustawę budżetową na 2023 rok. Jak zostaną wydane nasze pieniądze

Czytaj więcej >

Finanse

Już za trzy lata najniższa krajowa w Polsce może przekroczyć 5000 zł

Czytaj więcej >

Finanse

Kontrolerzy Poczty Polskiej weryfikują płacenie abonamentu. Kara za zaniedbanie obowiązku jest dotkliwa

Czytaj więcej >
Fot. Pawel Wodzynski/East News

Finanse

Rzecznik rządu zapowiedział termin uruchomienia programu „Pierwsze mieszkanie”

Czytaj więcej >

Finanse

Tegoroczni emeryci mogą dostać więcej pieniędzy od ZUS-u, jeśli złożą wnioski we właściwych miesiącach

Czytaj więcej >