Jest decyzja w sprawie stóp procentowych! "Zaskoczyła nas i rynkowy konsensus"

Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję ws. stóp procentowych. Po tym, jak w maju obniżono je po raz pierwszy od listopada 2023 r., spodziewaliśmy się, że do kolejnych zmian dojdzie najwcześniej jesienią lub nawet pod koniec roku. RPP jednak zaskoczyła i kolejną decyzję podjęła już podczas lipcowego posiedzenia.
Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała: stopy procentowe w dół
Jako pierwsi informację o nowych stopach przekazali analitycy PKO, została już ona oficjalnie potwierdzona przez Radę Polityki Pieniężnej. Stopy zostały obniżone o 25 punktów bazowych, co oznacza, że stopa referencyjna wynosi obecnie 5,00 proc.
PKO Research oceniło, że decyzja ta jest zaskoczeniem, rynkowy konsensus także zakładał utrzymanie stóp na poziomie ogłoszonym w maju. Jednocześnie jasne było już pod koniec czerwca, że nie ma już żadnych technicznych przesłanek stanowiących blokadę dla obniżek.
Nowa wysokość stóp procentowych po obniżkach 2 lipca 2025 r.
Stawki stóp banku centralnego po dzisiejszej obniżce wyniosą:
- stopa referencyjna 5,00 proc. w skali rocznej,
- stopa lombardowa 5,50 proc. w skali rocznej,
- stopa depozytowa 4,50 proc. w skali rocznej,
- stopa redyskontowa weksli 5,05 proc. w skali rocznej,
- stopa dyskontowa weksli 5,10 proc. w skali rocznej.
Uchwałą Rady Polityki Pieniężnej wejdzie życia jutro, 3 lipca. Także jutro o godzinie 15:00 odbędzie się konferencja prasowa prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego.
Decyzja RPP zaskoczyła rynek. Co z dalszymi obniżkami w 2025 r.?
Po lipcowym posiedzeniu RPP nie oczekiwano decyzji o obniżeniu stóp procentowych, choć wśród komentujących analityków dominuje pozytywne przyjęcie decyzji. Po majowej obniżce o 50 pb. najbardziej prawdopodobnym scenariuszem było ponowne obniżenie o taką samą wartość po wakacjach. Wybrano jednak inny scenariusz.
Na stole była opcja bardziej granularna i to właśnie na nią postawiła Rada Polityki Pieniężnej. Zamiast dwukrotnej obniżki o 50 pb. zdecydowano się na mniejszy skok o 25 pb., który zapewne zostanie ponowiony w III lub IV kwartale br.




































