biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
Obserwuj nas na:
BiznesINFO.pl > Energetyka > Rewolucja w rachunkach za gaz. Nowa taryfa PGNiG już obowiązuje, tyle zaoszczędzą Polacy
Julia Czwórnóg
Julia Czwórnóg 02.07.2025 21:00

Rewolucja w rachunkach za gaz. Nowa taryfa PGNiG już obowiązuje, tyle zaoszczędzą Polacy

Gaz
Fot. Grahamphoto23, Getty Images)/Canva

Zgodnie z majowymi zapowiedziami, 1 lipca weszła w życie nowa taryfa PGNiG, która z pewnością ucieszy wielu Polaków. Ceny gazu pójdą w dół. Co więcej, obniżka nastąpi automatycznie. ”Nowe ceny oznaczają istotne oszczędności” - podkreślano w oficjalnym komunikacie.

Decyzja prezesa Urzędu Regulacji Energetyki wchodzi w życie

Według taryfy zatwierdzonej przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki PGNiG, obrót Detaliczny w zakresie obrotu paliwami gazowymi od 1 lipca ceny netto (bez akcyzy) za gaz w grupach taryfowych W.1–W.4, S.1–S.4 oraz Z.1–Z.4 wyniosą 20,426 gr/kWh. Do tej pory było to 23,965 gr/kWh, natomiast ceny netto, również bez akcyzy za gaz w grupach taryfowych W.5, S.5 oraz Z.5 będą wynosić 20,386 gr/kWh, gdzie dotychczas było to 23,918 gr/kWh.

Palnik Gazowy
Fot. Alena-Savchenko, Getty Images/Canva

Jak podaje Orlen, najpopularniejsze są grupy taryfowe z oznaczeniem W – podstawowe z nich to:

  • W-1 – odbiorcy w tej grupie taryfowej rocznie zużywają do 300 m3. Do tej grupy należą najczęściej odbiorcy, którzy korzystają jedynie z kuchenek gazowych.
     
  • W-2 – odbiorcy w tej grupie taryfowej rocznie zużywają więcej niż 300 m3, ale nie przekraczają 1 200 m3. W tej grupie znajdują się odbiorcy, którzy korzystają z kuchenek gazowych oraz piecyków gazowych do podgrzania wody.
     
  • W-3 – odbiorcy w tej grupie taryfowej rocznie zużywają ponad 1 200 m3, jednak nie więcej niż 8 000 m3. Do tej grupy kwalifikowani są odbiorcy, którzy korzystają z kuchenek gazowych, piecyków gazowych do podgrzewania wody oraz pieców centralnego ogrzewania.

Jak zapowiada Orlen, nowe ceny mają oznaczać spore odciążenie domowego budżetu. Ile zaoszczędzimy w praktyce?

Od Zakopanego, aż po Bałtyk. Nowy hit opanowuje wakacyjne stragany. Wszyscy chcą go teraz mieć Niemcy reagują na zamknięcie granicy z Polską. Cały Bundestag "wini" jednego człowieka

Oszczędności mają sięgać nawet 1000 złotych

Orlen informując we wtorek o obniżce na gaz o prawie 15 proc., tłumaczy, że dotyczy ona przede wszystkim gospodarstw domowych oraz wspólnot mieszkaniowych będących klientami spółki PGNiG Obrót Detaliczny z Grupy Orlen. PGNiG to aktualnie największy sprzedawca detaliczny gazu w Polsce.

Nowe ceny oznaczają istotne oszczędności, sięgające nawet jednego tysiąca złotych rocznie w przypadku domów ogrzewanych gazem i kilkunastu tysięcy złotych w przypadku wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni, szkół, przedszkoli, żłobków czy szpitali, które także objęte są obniżką. - zapowiadał Orlen

Według szacunków URE, dzięki nowej taryfie, rachunki w zależności od zużycia gazu spadną o około 8-11 proc. Urząd przestrzega jednak, że na całkowitą wysokość rachunku nie wpływa wyłącznie obowiązująca cena gazu. Instytucja wskazuje również na inne, istotne składowe.

Zobacz też: UE śrubuje cel Zielonego Ładu – redukcja emisji o 90 proc. w 15 lat. Tusk złapie się za głowę

Nie tylko cena gazu wpływa na wysokość rachunku

Spółka PGNiG Obrót Detaliczny zapowiadała już pod koniec maja, że prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nową taryfę w zakresie obrotu paliwami gazowymi od 1 lipca 2025 r. do 30 czerwca 2026 r. Zgodnie z podawanymi wówczas informacjami, z obniżki będzie mogło skorzystać 7 mln klientów spółki.

Jak podaje URE, na całkowitą wysokość rachunku za gaz, płaconego przez odbiorców w gospodarstwach domowych składają się: opłaty za paliwo gazowe, opłaty abonamentowe oraz opłaty za usługę dystrybucji paliw gazowych (transportu), które regulowane są na podstawie stawek opłat z taryfy operatora systemu dystrybucyjnego (np. Polskiej Spółki Gazownictwa).

BiznesINFO.pl
Obserwuj nas na: