SN stwierdził ważność wyborów. Wiemy, kiedy Nawrocki złoży przysięgę. Hołownia podał dokładny termin

Szymon Hołownia zapowiedział zwołanie Zgromadzenia Narodowego, podczas którego Karol Nawrocki odbierze przysięgę prezydencką. Decyzja Marszałka Sejmu jest odpowiedzią na wątpliwości, które wciąż licznie pojawiają się w przestrzeni publicznej, po wydaniu wyroku Sądu Najwyższego, który uznał wybory za ważne. Wiadomo, kiedy odbędzie się uroczystość zaprzysiężenia.
Sąd Najwyższy uznał wybory prezydenckie za ważne
Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych stwierdziła 1 lipca ważność wyboru Karola Nawrockiego na prezydenta. Sąd Najwyższy rozpatrzył część protestów wyborczych — tym samym potwierdzono występowanie nieprawidłowości w pojedynczych komisjach. Inne, składane masowo za namową m.in. Romana Giertycha, pozostawiono bez dalszego biegu. Jak poinformowano, skala występowania błędów, z pewnością nie wpływa na końcowy wynik wyborów.
Kolejnym krokiem na drodze do objęcia urzędu przez Nawrockiego będzie oficjalne złożenie przysięgi przed zgromadzonymi wspólnie izbami Sejmu i Senatu. Przebieg uroczystego zaprzysiężenia regulują zapisy Konstytucji oraz Kodeksu wyborczego.

Zgodnie z przepisami, do złożenia przysięgi powinno dojść w ostatnim dniu urzędowania ustępującego prezydenta. Karol Nawrocki złoży przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym, tj. organem złożonym ze zgromadzonych wspólnie posłów i senatorów. Przebiegiem obrad kieruje Marszałek Sejmu RP. Jak wygląda zaprzysiężenie nowego prezydenta?
Od Zakopanego, aż po Bałtyk. Nowy hit opanowuje wakacyjne stragany. Wszyscy chcą go teraz mieć Niemcy reagują na zamknięcie granicy z Polską. Cały Bundestag "wini" jednego człowiekaKarol Nawrocki złoży uroczystą przysięgę
Za Marszałkiem Sejmu nowo wybrany prezydent powtarza słowa prezydenckiej przysięgi, która brzmi następująco:
Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem.
Formułę można zakończyć zdaniem „Tak mi dopomóż Bóg”, jednak nie jest to bezwzględnie wymagane.
Procedura dokonania zaprzysiężenia prezydenta składa się z dwóch etapów. Jeden to jest orzeczenie Sądu Najwyższego, drugi to zaprzysiężenie przed Zgromadzeniem Narodowym - mówił w środę w "Rozmowie Piaseckiego" prokurator generalny Adam Bodnar.
Co do tego orzeczenia mamy potężne wątpliwości, nie tylko ze względu na to, że orzekała Izba Kontroli Nadzwyczajnej, ale także ze względu na liczne nieprawidłowości, które wypłynęły w toku rozpatrywania protestów wyborczych, czy także w czasie samego posiedzenia Sądu Najwyższego - powiedział.
Mimo wszelkich wątpliwości Szymon Hołownia nie pozostawia złudzeń — zaprzysiężenie Karola Nawrockiego odbędzie się już wkrótce. Padł konkretny termin.
Zobacz też: Klamka zapadła. Koniec z pracą Polaków w upały, jest nowe rozporządzenie
Szymon Hołownia nie pozostawia wątpliwości - wiadomo, kiedy zaprzysiężenie Nawrockiego
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zapowiedział, że 6 sierpnia zwoła Zgromadzenie Narodowe i odbierze przysięgę prezydencką od Karola Nawrockiego.
Są wątpliwości co do statusu Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN. Nie ma wątpliwości, kogo wybrali Polacy. Dlatego na 6.08 zwołam Zgromadzenie Narodowe i odbiorę przysięgę prezydencką od Karola Nawrockiego. Każdy przypadek nieprawidłowości w komisjach musi sumiennie wyjaśnić prokuratura. A my musimy zamknąć ten zadziwiający czas, w którym najzagorzalsi przeciwnicy PiS, mówili czystym PiS-em ("Pani Marszałek, trzeba anulować, bo przegramy!"). I wrócić do roboty — napisał Szymon Hołownia.
Do decyzji Izby Kontroli Sądu Najwyższego odniósł się minister sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska i prokurator generalny Adam Bodnar:
To, co dla mnie jest ważne, to są te dwa zdania odrębne, które zostały wyrażone przez sędziego Leszka Boska oraz Grzegorza Żmija, bo one brzmiały trochę jak akt oskarżenia pod adresem Izby Kontroli Nadzwyczajnej — powiedział Adam Bodnar po tym, jak Sąd Najwyższy orzekł o ważności wyborów prezydenckich.
Minister sprawiedliwości zapowiedział, że skieruje do marszałka Sejmu Szymona Hołowni list, w którym ma wykazać „wszystkie nieprawidłowości proceduralne”.
Zadam pytanie, czy w takiej sytuacji wypełniona została norma art. 129 Konstytucji mówiąca o tym, że to Sąd Najwyższy powinien orzekać o ważności wyboru — przekazał minister Adam Bodnar.





































