BiznesINFO.pl
Seniorzy otrzymają mniejsze kwoty z tytułu tzw. "trzynastek" i "czternastek"?

East News

Nowe limity dorabiania do rent i emerytur. Zmiany od grudnia 2022

30 Listopada 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Od grudnia 2022 roku będą obowiązywały nowe limity dorabiania dla emerytów i rencistów. Pracujący będą mogli dorobić 227 zł więcej. 

Limity dorabiania dla emerytów i rencistów

Emeryci, którzy przeszli na wcześniejszą emeryturę, mogą dorabiać. Po przekroczeniu pewnych limitów przychodów ZUS może im zmniejszyć lub zawiesić świadczenie. Aby tego uniknąć przychód nie może przekroczyć 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Gdy będzie wyższy niż 130 proc. tego wynagrodzenia – w takim przypadku zakład zawiesi wypłatę.

Limity te zmieniają się co trzy miesiące. W przesłanej do redakcji informacji prasowej rzeczniczka ZUS podaje, że najniższa granica dorabiania w porównaniu do poprzedniego okresu (wrzesień-listopad) wzrosła o 227,10 zł.

- Od grudnia br. do lutego 2023 r. górną granicą bezpiecznego dorabiania jest kwota 4536,50 zł brutto. Dodatkowy miesięczny przychód do tej kwoty nie spowoduje zmniejszenia wypłacanej przez ZUS emerytury bądź renty. Natomiast, żeby Zakład nie wstrzymał wypłaty świadczenia, dodatkowy miesięczny przychód między grudniem a lutym nie powinien być wyższy niż 8424,90 zł brutto - informuje Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

ZUS przypomina także o obowiązku informowania o wybranym przez siebie okresie rozliczeniowym oraz wysokości osiągniętych przychodów. Dotyczy to wszystkich typów umów. Zaświadczenie/oświadczenie należy dostarczyć do oddziału ZUS, który wypłaca emeryturę lub rentę. 

Wyjątki 

Rzecznika ZUS informuje, że o limitach muszą pamiętać wcześniejsi emeryci, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego wynoszącego 60 lat dla kobiety i 65 lat dla mężczyzny oraz renciści. 

Limity te nie dotyczą niektórych rencistów, m.in. osoby, które dostają renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy jest związana ze służbą wojskową. 

Tagi:

emeryturapracarenta

Magdalena MadońAutor

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.madon@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Finanse

Sejm zdecydował. Mundurowi dostaną dodatek antyemerytalny

Czytaj więcej >

Finanse

BNP Paribas Bank Polska oferuje 550 zł nagrody za założenie konta. Warunek jest prosty

Czytaj więcej >
wnętrze sklepu

Finanse

Dezinflacja? Bez przesady. Szczera opinia członkini Rady Polityki Pieniężnej

Czytaj więcej >

Finanse

Środki z OFE po małżonku. Wystarczy jeden wniosek, a fundusz milczy

Czytaj więcej >

Finanse

Kondycja polskiej waluty na początku 2023 roku

Czytaj więcej >

Finanse

ZUS: tegoroczna waloryzacja rent i emerytur będzie kosztować ponad 44 mld zł

Czytaj więcej >