BiznesINFO.pl > Finanse > 15. emerytura. Sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski rozwiewa wątpliwości
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 17.11.2022 08:44

15. emerytura. Sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski rozwiewa wątpliwości

Pieniądze
East News

We wtorek pojawiły się nieoficjalne informacje, że rząd planuje wprowadzić 15 emeryturę. W rozmowie z Polską Agencją Prasową sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski skomentował te doniesienia.

Rzecznik PiS o 15 emeryturze

Serwis Wyborcza.biz. powołując się na nieoficjalne informacje, podał we wtorek, że rząd, oprócz 13. i 14. emerytury planuje jeszcze wypłacić 15. emeryturę. Jak podawał portal, zgodę na ten pomysł dał prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Piętnasta emerytura miałaby zostać wypłacona jednorazowo, tylko w 2023 roku i to bez kryterium dochodowego. 

Doniesieniom tym zaprzeczył jednak sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski. W rozmowie z PAP powiedział wprost: "Nie toczą się żadne prace, ani tym bardziej nie ma decyzji politycznej dotyczącej wypłaty 15. emerytury"

14. i 15. emerytura

W połowie października Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej dotyczącej przyszłorocznej waloryzacji emerytur poruszył temat 13. i 14. emerytury. Premier zapewnił, że rząd chce wprowadzić ją do systemu na stałe. 

13. emerytura to świadczenie wypłacane z urzędu od 2019 roku, a od dwóch lat jest gwarantowana ustawowo dla wszystkich emerytów i rencistów. 14. emeryturę w pełnej wysokości otrzymują natomiast osoby, których świadczenie nie przekracza 2,9 tys. zł brutto.

W tym roku na 13. i 14. emeryturę i na waloryzację świadczeń rząd przeznaczył 43 mld zł.

Polecane