Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ci seniorzy będą musieli zwrócić 13. emeryturę. Przepisy stawiają sprawę jasno
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 22.03.2024 08:43

Ci seniorzy będą musieli zwrócić 13. emeryturę. Przepisy stawiają sprawę jasno

Seniorzy
Fot. Pixabay/pasja1000

Wielkimi krokami zbliża się wypłata trzynastej emerytury. Seniorzy powinni mieć na uwadze, że część z nich będzie musiała zwrócić dodatkowe świadczenie. Ma to związek z limitami zarobkowymi, których przekroczenie wiąże się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. 

Już wkrótce ZUS wypłaci pierwsze trzynastki

Trzynasta emerytura to dodatkowe świadczenie finansowe dla seniorów, które trafia na ich konta raz w roku. Jest przyznawane już od 2019 r. i należy się niemal wszystkim beneficjentom. Pierwsze przelewy trafią do Polaków już za kilka dni, a spora część osób będzie mogła liczyć na wypłatę świadczenia jeszcze przed Wielkanocą

Wsparcie jest wypłacane w wysokości minimalnej emerytury, która od 1 marca wynosi 1780,96 złotych. Należy jednak pamiętać, że ostateczna kwota będzie niższa z uwagi na podatek dochodowy i składkę zdrowotną. 

ZUS wydał komunikat do Polaków. "Niewiele osób o tym wie"

Seniorzy muszą uważać na limity dorabiania do emerytury

W Polsce seniorzy mogą przechodzić na emeryturę, gdy osiągną powszechny wiek emerytalny. Wynosi on 60 lat dla kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn. Są jednak wyjątki od tej reguły i osoby wykonujące zawody o szczególnym charakterze lub w szczególnych warunkach mają możliwość przejścia na wcześniejsze świadczenie. Wiele takich osób dodatkowo dorabia do swojej emerytury. Seniorzy powinni mieć się na baczności, bo obowiązują ich pewne limity.

Zobacz także: 2700 zł zwrotu za dziecko zamiast 1112,04 zł. Rodzice mają wybór

Niektórzy będą musieli oddać trzynastą emeryturę

Seniorzy, którzy nie osiągnęli jeszcze powszechnego wieku emerytalnego są objęci limitami dorabiania do emerytury, które raz na kwartał ulegają zmianie. Jeśli dana osoba zarobi więcej niż 9802,50 zł, to jej świadczenie zostanie zawieszone. 

W przypadku, gdy po zakończeniu roku rozliczeniowego okaże się, że na dzień 31 marca 2024 r. świadczenie było zawieszone przez przekroczenie progu zarobkowego, to taka osoba będzie zmuszona do zwrotu wypłaconych środków.