Nowy rok przynosi kolejne zmiany dla emerytów. Sprawdzamy, na jakie pieniądze mogą liczyć seniorzy z okazji trzynastej emerytury i co przyniesie waloryzacja.
Nowy Rok oznaczał wejście w życie wielu zmian finansowych. Jedna z nich dotyczyła kwestii emerytur. Nowość jest na tyle spora, że wskazuje na nią sam Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Aby otrzymać świadczenie emerytalne z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, trzeba spełnić konkretne warunki. Wysokość emerytury także zależy od kilku ważnych czynników. Wiele osób z pewnością zastanawia się, w jaki sposób wylicza się świadczenia i co liczy się do stażu pracy. Przedstawiamy szczegóły.
Pobieranie podwójnej emerytury to wymarzony scenariusz dla wielu seniorów. Jak się okazuje, taka możliwość istnieje naprawdę i wybrane osoby mogą otrzymywać pieniądze z dwóch instytucji - ZUS i KRUS. Kto może liczyć na podwójne świadczenie?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych może wypłacić specjalny dodatek do emerytury. Pieniądze mogą trafić do wybranej grupy seniorów, ale trzeba będzie złożyć odpowiedni wniosek. Komu konkretnie przysługuje świadczenie i ile wynosi? Wyjaśniamy.
Moment przejścia na emeryturę paradoksalnie ma bardzo duży wpływ na wysokość świadczenia, jakie będzie otrzymywał nowy emeryt. Kiedy najlepiej złożyć wniosek, a jakich terminów unikać, aby cieszyć się wyższą emeryturą?
Emerytura honorowa, która jest wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi w tym momencie ponad 5 tysięcy złotych. Jest ona wypłacana do końca życia, a to to, do kogo trafi zależy od wieku. Poza tym jest już tylko jeden warunek. Sprawdź, czy masz do niej prawo.
Przejście na emeryturę w większości przypadków dotyczy osób, które mają za sobą spory staż pracy. Mało kto jednak wie, ile konkretnie lat trzeba przepracować, aby móc pobierać minimalne świadczenie. Czy 35 lat jest stażem wystarczającym?
Emerytów, jak co roku, znowu czekają kolejne zmiany. Sprawdzamy, czego mogą się spodziewać seniorzy. Chodzi nie tylko o waloryzację.
Okazuje się, że niektórzy pracownicy będą mogli przejść na emeryturę nieco wcześniej. Są takie zawody, w których nie trzeba pracować aż do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. Przedstawiamy szczegóły.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że istnieje pewien sposób na podwyższenie świadczenia emerytalnego. Wystarczy tylko skrupulatnie przejrzeć stare dokumenty od pracodawców. To właśnie one mogą sprawić, że seniorzy otrzymają większą emeryturę.
Emerytura honorowa to specjalny dodatek do emerytury, który przysługuje wybranym seniorom. Podlega ona corocznej waloryzacji, a w 2024 roku podwyżka może być naprawdę spora. Jaki warunek trzeba spełnić, by otrzymać dodatkowe pieniądze? Przedstawiamy szczegóły.
Zaskakujące słowa padły z ust prof. Gertrudy Uścińskiej, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Według jej opinii, system składek emerytalnych potrzebuje reformy. Zwłaszcza w kontekście umów zleceń.
Wielu emerytów zastanawia się nad tym, jak mogą podwyższyć swoje świadczenie w prosty sposób. Okazuje się, że ten podsuwa im sam Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który gwarantuje podwyżkę emerytury. Potrzebne jest spełnienie tylko jednego warunku.
Co zrobić, by otrzymać pieniądze z cudzej emerytury? Nie każdy wie, że składki emerytalne także podlegają dziedziczeniu, a na subkontach czeka średnio 29 tysięcy zwrotu. Oto jak się o nie upomnieć.
Wszyscy seniorzy pobierający emeryturę z niecierpliwością czekają na wieści dotyczące tegorocznej waloryzacji ich świadczeń. Teraz Główny Urząd Statystyczny podał kluczowe dane, które zmieniają dotychczasowe prognozy w tej sprawie. Czy seniorzy będą mogli liczyć na większą podwyżkę?
Zaskakujące wieści dla seniorów. Okazuje się, że dzięki Pracowniczym Planom Kapitałowym możemy zyskać nawet trzy razy więcej. Tajemnica tkwi… w obniżeniu swojej pensji.
Trzynastki i czternastki to dodatkowe świadczenie dla seniorów. Po wyborach wielu z nich pewnie zastanawia się, że czy 13. i 14. emerytura zostanie dalej utrzymana. Teraz głos w tej sprawie zabrał jeden z posłów Trzeciej Drogi i stwierdził, że te świadczenia są do likwidacji. Czy nowy rząd pójdzie za radą ekonomisty?
Część osób może świętować. Z początkiem roku w życie weszły zmiany w emeryturach. Możliwe jest przejście na emeryturę w terminie wcześniejszym. Haczyk niestety polega na tym, że z rozwiązania skorzysta niewielu.
Nowy Rok spowodował nie tylko zmiany w płacy minimalnej i powiązanymi z nią podatkami oraz świadczeniami. 1 stycznia w życie weszły również zmiany związane z tzw. 500 plus dla seniora. Nowość, jak się okazuje, jest dość spora.
Daty, w których seniorzy dostają emeryturę są ustalone z góry, dlatego w każdym miesiącu mogą spodziewać się pieniędzy tego samego dnia. W styczniu jednak niektóre osoby może spotkać zaskoczenie: emerytury w pierwszym miesiącu 2024 roku nie będzie.
Trzynasta emerytura, wbrew temu, co sugeruje jej nazwa, wcale nie jest wypłacana wyłącznie emerytom, w portfelach nie pojawia się po dwunastej, grudniowej emeryturze, a jej wysokość co roku się zmienia. Dlatego sprawdzamy, co przyniesie w tej kwestii 2024 rok.
Prezydent Andrzej Duda w sierpniu 2023 r. podpisał nowelizację ustawy dotyczącej emerytur pomostowych. Zmiany weszły w życie wraz z nadejściem nowego roku i sprawią, że wybrane grupy osób będą mogły przejść na emeryturę nawet o 5 lat wcześniej.
Emerytura honorowa to dodatkowe świadczenie przysługujące niektórym seniorom. W ramach tego dodatku można otrzymać nawet 5500 złotych, a wystarczy spełnić tylko jeden kluczowy warunek. Kto może liczyć na wypłatę pieniędzy?
Emerytury i renty, które otrzymują seniorzy, są co roku waloryzowane. Podwyżki świadczeń są odpowiedzią na aktualną sytuację gospodarczą. Jak się okazuje, w 2024 roku emeryci będą mogli liczyć na podwójną waloryzację. Może to być ostatnia taka podwyżka świadczeń.
Abonament RTV są zobowiązani płacić wszyscy, którzy posiadają telewizor lub radio. Coraz więcej osób jednak nie reguluje tej opłaty, co może przynieść im nieprzyjemne konsekwencje. Jak się okazuje, dla seniorów może to oznaczać nawet pomniejszenie świadczenia emerytalnego.
Emerytura może być większa dzięki corocznej waloryzacji, ale to nie jedyna opcja, dzięki której seniorzy zyskają więcej pieniędzy. Niewiele osób bowiem zna ten banalnie prosty sposób na podwyższenie swojego świadczenia emerytalnego. O co dokładnie chodzi?
Seniorzy mogą otrzymywać świadczenie emerytalne z ZUS oraz z KRUS. Jak się okazuje, niektóre osoby mogą także pobierać podwójną emeryturę. Do otrzymania dwóch świadczeń konieczne jest spełnienie kluczowych warunków.