Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nawet 336 zł dodatku do emerytury. Wiadomo, komu się należą
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 29.02.2024 15:13

Nawet 336 zł dodatku do emerytury. Wiadomo, komu się należą

Senior
Pixabay/stevepb

Sporej części seniorów należą się dodatkowe pieniądze do emerytury, które z całą pewnością będą dla nich sporym wsparciem w czasach szalejącej drożyzny. Już od 1 marca świadczenie pójdzie w górę. Wiadomo już, o ile wzrośnie. Przedstawiamy szczegóły. 

Dodatkowe pieniądze do emerytury. Komu się należą?

Spora część Polaków może spodziewać się wypłaty dodatkowych pieniędzy do emerytury. Środki z pewnością im się przydadzą i zasilą ich budżet domowy. Chodzi dokładnie o świadczenie, które należy się osobom pełniącym w przeszłości funkcję sołtysa. Już w piątek, 1 marca odbędzie się coroczna waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych, która sprawi, że wysokość sołtysowego ulegnie zmianie. 

Zobacz także: Słynna polska firma ogłosiła upadłość. To koniec legendarnej marki? 

ZUS wypłaca 1269 zł na wniosek. Trzeba jednak spełnić warunki

Aby dostać dodatkowe pieniądze do emerytury, należy spełnić warunki

Należy mieć na uwadze, że świadczenie przysługuje tylko tym seniorom, którzy spełnili odpowiednie warunki. Przede wszystkim należy osiągnąć powszechny wiek emerytalny, który wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Konieczne jest także pobieranie świadczenia emerytalnego oraz sprawowanie funkcji sołtysa przez dwie kadencje, czyli 8 lat. 

Warto dodać, że pieniądze zostaną wypłacone tym, którzy obejmowali to stanowisko po 1990 r. Środki nie trafią do osób skazanych prawomocnym wyrokiem za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, które zostało popełnione w związku z pełnieniem funkcji sołtysa.

Dodatek dla seniorów pójdzie w górę

Sołtysowe do tej pory wypłacane jest w kwocie 300 złotych. Marcowa waloryzacja sprawi, że świadczenie wzrośnie do 336,36 złotych. Aby ubiegać się o ten dodatek do emerytury, należy złożyć wniosek do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i dołączyć do niego zaświadczenie potwierdzające okres pełnienia funkcji sołtysa, które wydawane jest przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Wraz z wnioskiem należy dostarczyć także oświadczenie o niekaralności.