Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > 13. emerytura nie dla każdego. Te osoby nie dostaną pieniędzy
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 29.02.2024 12:46

13. emerytura nie dla każdego. Te osoby nie dostaną pieniędzy

Seniorzy
Pixabay/pasja1000

Seniorzy z niecierpliwością czekają na wypłatę trzynastej emerytury, która już wkrótce zasili ich budżet domowy. Okazuje się jednak, że nie wszyscy będą mieli powody do radości, bo dodatkowe pieniądze nie należą się każdemu. Kto nie dostanie trzynastki?

Już niebawem wypłata 13. emerytury

Wielu seniorów otrzymuje emerytury groszowe, czyli takie, które są niższe niż minimalne świadczenie. W związku z tym, spora część osób z niecierpliwością czeka na coroczną waloryzację czy też wypłatę trzynastej emerytury.

Seniorzy otrzymują trzynastki od 2019 roku, a świadczenie należy się licznej grupie beneficjentów. Tegoroczna wypłata dodatkowych pieniędzy zbliża się wielkimi krokami, ale nie wszyscy mogą liczyć na wsparcie.

ZUS wypłaca 1269 zł na wniosek. Trzeba jednak spełnić warunki

Trzynasta emerytura nie dla każdego

Choć trzynasta emerytura jest przeznaczona dla szerokiej grupy seniorów, to nie należy się każdemu. Dodatkowego świadczenia nie otrzymają osoby, które przekroczyły limit dorabiania do emerytury. Dotyczy to jednak tylko tych Polaków, którzy nie osiągnęli jeszcze powszechnego wieku emerytalnego. 

Trzynastka nie przysługuje również osobom, które na dzień 31 marca 2024 roku nie będą posiadać prawa do emerytury lub będzie ono zawieszone. Pieniędzy nie dostaną też sędziowie i prokuratorzy w stanie spoczynku. Wsparcie nie trafi do medalistów olimpijskich, paraolimpijskich i igrzysk dla osób głuchych, którzy otrzymują emerytury olimpijskie. 

Ile wyniesie trzynasta emerytura w tym roku?

Wysokość trzynastej emerytury jest ustalana na podstawie minimalnego świadczenia emerytalnego, więc podlega corocznej waloryzacji. W tym roku trzynastka będzie wynosiła 1620,67 złotych na rękę, a pieniądze trafią do seniorów już w kwietniu. Co ważne, środki zostaną przyznane automatycznie, więc nie trzeba dopełniać żadnych dodatkowych formalności. 

Zobacz także: Dzięki tej uldze odliczysz ogromną kwotę. Niewiele osób o tym wie