Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Słynna polska firma ogłosiła upadłość. To koniec legendarnej marki?
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 29.02.2024 13:48

Słynna polska firma ogłosiła upadłość. To koniec legendarnej marki?

Kobieta, magazyn
Freepik/zinkevych

Legendarna polska firma ogłosiła upadłość i została wystawiona na sprzedaż. Chodzi o najstarszą firmę zajmującą się produkcją silników i maszyn rolniczych. Licytacja została zaplanowana na marzec, a jej nowy właściciel będzie mógł ją reaktywować. Przedstawiamy szczegóły. 

Legendarna polska firma w poważnych tarapatach

Firmę URSUS z pewnością zna większość Polaków. Powstała ona już w 1983 roku z inicjatywy trzech inżynierów, ale na samym początku nazywała się P7P. Dopiero w 1910 roku, kiedy siedziba działalności została przeniesiono, zmieniono także nazwę na URSUS. Firma zajmowała się produkcją silników i maszyn rolniczych, ale jakiś czas temu wpadła w niemałe kłopoty.

Zobacz także: 13. emerytura nie dla każdego. Te osoby nie dostaną pieniędzy

ZUS wypłaca 1269 zł na wniosek. Trzeba jednak spełnić warunki

Kultowa firma ogłosiła upadłość

Upadłość legendarnej firmy została ogłoszona w 2021 roku przez Sąd Rejonowy w Warszawie. Doprowadziło do tego wiele różnych czynników, takich jak chociażby konkurencja zagraniczna czy też zmiany w polskim rolnictwie. W 2022 roku akcje kultowej firmy zostały wycofane z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Teraz okazuje się, że firma URSUS została wystawiona na sprzedaż, co może być dla niej ratunkiem. 

Legendarna firma wystawiona na sprzedaż

Licytację legendarnej polskiej firmy URSUS zaplanowano już na marzec, a cena wywoławcza wynosi 125 milionów złotych. Na sprzedaż wystawiono całą firmę, co w praktyce oznacza, że potencjalny nabywca będzie mógł ją reaktywować. Jak informuje “Radio Zet”, według specjalistów, sprzedaż jest szansą na nowe życie firmy

Przedmiotem konkursu ofert jest sprzedaż przedsiębiorstwa URSUS S.A. w upadłości z siedzibą w Warszawie - czytamy w komunikacie, który został wydany przez syndyka.