Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Duża firma przeprowadza zwolnienia. Setki osób na bruku
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 21.02.2024 22:21

Duża firma przeprowadza zwolnienia. Setki osób na bruku

Zwolnienia w dużej firmie
Pixabay/jarmoluk

Jedna z większych firm obecnych w Polsce przeprowadziła masowe zwolnienia w oddziale zlokalizowanym w Krakowie. To, co odróżnia ten przypadek od innych, jest niemal ekspresowe tempo redukcji zatrudnienia bez konsultacji ze związkami i samymi pracownikami.

Masowe zwolnienia w Krakowie

Co jakiś czas w mediach pojawiają się doniesienia o zwolnieniach, jakie przeprowadzają firmy w Polsce. W większości opisywanych przypadków, przedsiębiorstwa informują o rozmowach ze związkami zawodowymi i wsparciu pracowników zarówno w kontekście znalezienia nowej pracy, jak i na etapie samych zwolnień.

Nie wszyscy jednak tak postępują. Według informacji podawanych przez portal fakt.pl, decyzję o zwolnieniach personelu podjął oddział irlandzkiego przedsiębiorstwa Aptiv zlokalizowany w Krakowie. Poza stolicą Małopolski, firma posiada swoje filie także w Ostrowie Wielkopolskim i Gdańsku.

ZUS alarmuje. Coraz więcej zwolnień z powodu zaburzeń

Na bruku w ekspresowy sposób

Sytuacja wyglądała następująco. 200 osób zatrudnionych w firmie dostało zaproszenia na wideokonferencję z przełożonymi w dniu 19 lutego. Ku zaskoczeniu wszystkich zaproszonych, otrzymali oni drogą mailową informację o zwolnieniu z firmy podczas tego spotkania, zaś ci, którzy byli w biurze, mieli się spakować i opuścić siedzibę w Krakowie w ciągu kilkunastu minut od otrzymania maila.

Według Lewicy Razem, która nagłośniła sprawę, firma Aptiv naruszyła przepisy Kodeksu pracy, ponieważ nie poinformowała wcześniej pracowników bądź związków zawodowych o zwolnieniach grupowych. Oficjalnie, według doniesień Polskiej Agencji Prasowej, przyczyną zwolnień jest restrukturyzacja - lecz kryteriów redukcji zatrudnienia nie podano.

Inspektorat Pracy reaguje

Swoją interwencję w kontekście działań Aptivu zapowiedział już krakowski Okręgowy Inspektorat Pracy. Sprawa zwolnień ma być zbadana “niezwłocznie”. Wydarzenie jest dość poważne - 200 zwolnionych osób stanowiło bowiem 1/10 stanu personalnego oddziału firmy w Krakowie.

źródło: fakt.pl

ZOBACZ TAKŻE: 4-dniowy tydzień pracy? Będzie projekt ustawy