Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > ZUS alarmuje. Coraz więcej zwolnień z powodu zaburzeń
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 19.02.2024 22:31

ZUS alarmuje. Coraz więcej zwolnień z powodu zaburzeń

Zakład Ubezpieczeń Społecznych
BiznesINFO

W najnowszym komunikacie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwraca uwagę, że w zeszłym roku lekarze wystawili znacznie więcej zwolnień związanych z zaburzeniami zachowania i zaburzeniami psychicznymi. Liczba zwolnień zbliżyła się do 1,5 miliona.

Niepokojące dane ZUS

Dane, które w poniedziałek 19 lutego opublikował na swojej stronie internetowej Zakład Ubezpieczeń Społecznych, nie napawają optymizmem. Liczba zwolnień lekarskich z tytułu problemów psychicznych i zaburzeń zachowania w 2023 roku poszła w górę w stosunku rocznym.

ZUS może wypłacić ci nawet blisko 30 tys. złotych. Są warunki

Choroby psychiczne rosną w siłę?

Łączna liczba wystawionych przez lekarzy zwolnień z tego tytułu sięgnęła w zeszłym roku 1,4 mln. Dla porównania, w 2022 roku było to ok. 100 tys. zwolnień mniej - wzrost w stosunku rocznym według ZUS wyniósł 8,7 proc.

Lista problemów zdrowotnych związanych z zaburzeniami psychicznymi bądź zachowania jest długa. Do tego grona wliczane są m.in. nerwica, depresja, reakcje na ciężki stres czy zaburzenia osobowości. Suma dni, na które zostały wystawione w zeszłym roku zwolnienia, wyniosła aż 26 mln - dla porównania, w 2022 liczba dni absencji była o 2,2 mln niższa.

Dane skłaniają do myślenia

Z danych ZUS wynika, że największa ilość zwolnień została wystawiona w związku z zaburzeniami adaptacyjnymi oraz z powodu reakcji na ciężki stres. Ten powód został podany w 477,6 tys. zaświadczeń wystawionych przez lekarzy.

Opublikowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych skłaniają do myślenia. Tak wysoki wzrost liczby zwolnień z powodu chorób może bowiem świadczyć o tym, iż pogarsza się kondycja zdrowia psychicznego wśród Polaków. Bardzo prawdopodobne, iż konieczna jest reakcja na szczytach władzy, aby sytuację jak najszybciej odwrócić.

źródło: zus.pl

ZOBACZ TAKŻE: Blisko 300 złotych do emerytury. O tym dodatku mało kto pamięta