Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Lekarz przestał pracować w wieku 78 lat. Niebywałe, jaką dostaje emeryturę
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 17.02.2024 16:18

Lekarz przestał pracować w wieku 78 lat. Niebywałe, jaką dostaje emeryturę

Pieniądze, legitymacja emeryta-rencisty
ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

Świadczenia emerytalne wypłaca polskim seniorom Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wysokość ich emerytury jest ściśle powiązana z tym, ile lat w swoim życiu przepracowali. Część osób dostaje niewysokie kwoty, a inni zaś mogą liczyć na naprawdę potężne wypłaty z ZUS-u. Do tej drugiej grupy zalicza się pewien lekarz z Dolnego Śląska. Niebywałe, ile wynosi jego świadczenie.

Ile wynosi najniższa emerytura w Polsce?

Świadczenia emerytalne pobierane przez polskich seniorów bardzo często są tak niskie, że nie wystarczają im na zapewnienie podstawowych potrzeb. W Polsce przeciętna emerytura jest na poziomie 3479 złotych, ale wiele osób o takiej kwocie może tylko pomarzyć. 

Minimalna emerytura aktualnie wynosi 1588,44 zł brutto, choć wielu seniorów nie może liczyć nawet na takie wypłaty. Jak się okazuje, najniższe świadczenie w kraju pobiera mieszkanka województwa kujawsko-pomorskiego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przelewa na jej konto jedynie 5 groszy miesięcznie, a kobieta odprowadzała składki tylko przez 3 miesiące.

Ulga przysługuje prawie wszystkim. Nawet 1,5 tys. zł podatku mniej

Przeszedł na emeryturę gdy miał 78 lat. Niebywałe, jakie pobiera świadczenie

Oczywiście nie wszyscy seniorzy narzekają na swoje emerytury. Są bowiem tacy, którzy otrzymują od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych rekordowo wysokie kwoty. Przykładem tego jest pewien lekarz pochodzący z Dolnego Śląska. Jak informuje ZUS, mężczyzna zakończył pracę w zawodzie w wieku 78 lat. Senior może teraz liczyć na comiesięczne wypłaty świadczenia w wysokości ponad 30 tysięcy złotych.

Zobacz także: Seniorzy muszą poinformować o tym ZUS. Termin mija lada dzień

Lista rekordzistów ZUS. Kwoty są imponujące

Zakład Ubezpieczeń Społecznych jakiś czas temu ujawnił listę rekordzistów, którzy mogą liczyć na najwyższe emerytury w naszym kraju. Jak się okazuje, pierwsze miejsce w tym rankingu należy do pewnego mężczyzny pochodzącego z województwa śląskiego. Senior pracował na swoje świadczenie dokładnie 62 lata, 5 miesięcy i 18 dni. Teraz oddział ZUS w Zabrzu co miesiąc przelewa na jego konto ponad 43,4 tys. złotych brutto.