Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Duża zmiana w wyliczaniu emerytur. Seniorzy powinni się pospieszyć
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 29.02.2024 15:26

Duża zmiana w wyliczaniu emerytur. Seniorzy powinni się pospieszyć

Seniorki
Pixabay/silviarita

Wysokość emerytury zależy od wielu różnych czynników. Polacy przed zakończeniem pracy i rozpoczęciem pobierania świadczenia, powinni zastanowić się, kiedy najlepiej złożyć wniosek. Okazuje się, że duże znaczenie ma także pewien dokument, który co roku publikuje GUS. O co dokładnie chodzi? 

Ważny dzień dla wszystkich emerytów

Polacy co roku mogą liczyć na podwyżki kluczowych świadczeń. Waloryzacja odbywa się zawsze w marcu, a na jej wysokość ma wpływ między innymi poziom inflacji. Oficjalny wskaźnik waloryzacji został przedstawiony już jakiś czas temu. W tym roku emerytury i renty pójdą w górę o 12,12 procent. W związku z tym, minimalna emerytura, renta z tytuły całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wzrosną z 1588,44 złotych brutto do 1780,96 złotych brutto.  

ZUS wypłaca 1269 zł na wniosek. Trzeba jednak spełnić warunki

Na wysokość emerytury wpływa wiele czynników

Polacy mogą przejść na emeryturę w momencie, gdy osiągną powszechny wiek emerytalny, który wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Wysokość comiesięcznych wypłat, które seniorzy będą otrzymywać od ZUS zależą między innymi od wykonywanego zawodu, wysokości wynagrodzeń czy też chociażby terminu, w którym przejdą na emeryturę. Jest jeszcze jeden niezwykle istotny wskaźnik, który już niebawem ulegnie zmianie.

Zobacz także: Słynna polska firma ogłosiła upadłość. To koniec legendarnej marki? 

Nadchodzi wielka zmiana, seniorzy powinni się pospieszyć

Na wysokość świadczeń emerytalnych mają wpływ także zwaloryzowane składki i kapitał początkowy. Wartość ta jest dzielona przez tzw. średnie dalsze życie, które publikuje Główny Urząd Statystyczny. Wskaźnik zmienia się co roku, a portal Business Insider przewiduje, że tym razem będzie wyższy. Najprawdopodobniej będzie oznaczało to, że od 1 kwietnia 2024 roku zasady przechodzenia na emeryturę będą dla Polaków mniej korzystne. 

Zobacz także: Dzięki tej uldze odliczysz ogromną kwotę. Niewiele osób o tym wie