Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ponad 3 tys. zł do emerytury. Te dwie grupy dostaną dodatkowe pieniądze
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 24.03.2024 22:56

Ponad 3 tys. zł do emerytury. Te dwie grupy dostaną dodatkowe pieniądze

pieniądze
Fot. Pixabay

Spora grupa seniorów może ubiegać się o wypłatę dodatkowych pieniędzy do emerytury. Specjalne świadczenie należy się dwóm grupom emerytów, którzy pracowali w określonych zawodach. Komu należy się dodatek finansowy? 

Specjalny dodatek finansowy dla tych dwóch grup

Świadczenie ratownicze to specjalny dodatek finansowy, o który mogą się ubiegać tylko i wyłącznie osoby, które pracowały jako strażacy ochotnicy i ratownicy górscy. Aby otrzymać pieniądze, trzeba spełnić kilka kluczowych warunków. Świadczenie jest przyznawane kobietom, które ukończyły 60. rok życia i pracowały w wyżej wymienionych zawodach przez co najmniej 20 lat. Jeśli chodzi o mężczyzn, to kryterium wiekowe wynosi w ich przypadku 65 lat, a staż pracy musi być na poziomie minimum 25 lat. 

Nie tylko trzynastka. Seniorom należy się wiele dodatków do emerytury

Ile wynosi świadczenie ratownicze?

Świadczenie ratownicze jest dodatkiem do emerytury, więc podlega corocznej waloryzacji. Jeśli chodzi o poziom tegorocznych podwyżek, to były one na poziomie 12,12 proc. W związku z tym, dodatek dla strażników ochotników i ratowników górskich wzrosło z 230 złotych do 258 złotych, co w skali roku daje dodatkowe 3096 złotych do budżetu domowego. Należy wspomnieć, że świadczenie ratownicze jest wsparciem dożywotnim.

Zobacz także: O tej godzinie Lidl zmienia ceny. Wielu klientów nie ma o tym pojęcia

Aby otrzymać dodatkowe pieniądze do emerytury, trzeba złożyć wniosek

Co ciekawe, świadczenia ratowniczego nie wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wniosek o przyznanie prawa do wypłaty dodatkowych środków należy skierować do komendanta powiatowego lub miejskiego Polskiej Straży Pożarnej. Należy jednak pamiętać, że niezbędne jest także posiadanie potwierdzenia bezpośredniego udziału w działaniach ratowniczych. Może być to dokumentacja prowadzona przez PSP lub też pisemne oświadczenie trzech osób.