Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Zwroty podatków dla emerytów i rencistów – część nie otrzyma ani grosza
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 21.03.2024 09:13

Zwroty podatków dla emerytów i rencistów – część nie otrzyma ani grosza

emerytka
Fot. East News/Marek BAZAK

Do osób, które rozliczyły już w tym roku PIT, zaczęły trafiać zwroty. Choć w tym roku spodziewamy się, że nie będą tak wysokie, jak w latach poprzednich, to na zwroty oczekują także emeryci i renciści. Niestety w części przypadków, mimo tego, że zwrot podatku im się należy, mogą oni nie otrzymać żadnych pieniędzy.

Zwrot podatku PIT. Skarbówka może zwrócić do 400 zł

Jak informuje „Fakt”, emeryci i renciści mogą w tym roku otrzymać zwrot podatku w wysokości do ok. 400 zł. Wynika to z pobrania zaliczki na PIT od trzynastych i czternastych emerytur wypłaconych w ubiegłym roku. Jeśli w 2023 dochody osoby pobierającej emeryturę były mniejsze niż 30 tys. zł, wówczas zaliczka zostanie zwrócona.

Niestety, są przypadki, gdzie spełnienie tego warunku i pobranie przez fiskusa zaliczki na podatek z zeszłorocznej 13. i 14. wypłaty świadczeń do zwrotu podatku i tak nie poskutkuje ich wypłatą. Kiedy może dojść do takiej sytuacji?

ZUS wydał pilny komunikat. Tego dnia nie załatwisz żadnej sprawy

Którzy seniorzy nie otrzymają zwrotu podatku?

Na zwrot nie mają co liczyć osoby, które zostały objęte zajęciem komorniczym. To właśnie zwrot podatku jest bowiem pierwszy w kolejności w egzekwowaniu należności przez urząd skarbowy. Należy bowiem pamiętać, że o ile z prawem nie jest zgodne zajęcie samych emerytur, także 13. i 14., tak nic nie stoi fiskusowi na przeszkodzie, by ten nie zajął zwrotu podatku.

Podobnie jest z zaległościami w opłacaniu abonamentu RTV. Jeśli zarejestrowany został odbiornik, a podatek nie był odprowadzany, to podobnie jak w przypadku zajęć komorniczych, urząd skarbowy może nie wypłacić zwrotu podatku. Zamiast tego wykorzysta go do pokrycia zaległości w uiszczaniu opłat abonamentowych.

Informacje o zwrotach podatku

Wysokość zwrotu podatku zależy od wysokości samej emerytury czy renty. Dodatkowe informacje, także dotyczące wysokości zwrotu, można sprawdzić na stronach internetowych urzędu skarbowego. Jego usługi internetowe są dostępne pod adresem podatki.gov.pl.

Źródło: fakt.pl