Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS podwyższy stawkę ważnego świadczenia. Zmiany już od 1 kwietnia
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 20.03.2024 09:41

ZUS podwyższy stawkę ważnego świadczenia. Zmiany już od 1 kwietnia

Pieniądze, koperta z logo ZUS-u
Fot. materiały własne

Już od 1 kwietnia wejdą w życie duże zmiany związane z jednorazowym odszkodowaniem za wypadek przy pracy. Okazuje się, że ZUS podnosi stawki i już wkrótce Polacy będą otrzymywali wyższe wypłaty w ramach tego wsparcia finansowego. Wiadomo, o ile wzrośnie świadczenie.

Polacy mogą liczyć na odszkodowanie z ZUS-u

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca nie tylko emerytury czy 800 plus, ale także jednorazowe odszkodowania za wypadek przy pracy. O wypłatę pieniędzy mogą starać się osoby, które posiadają ubezpieczenie wypadkowe i doznały stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Co ważne, w przypadku śmierci w wyniku wypadku przy pracy, pieniądze należą się bliskim zmarłego. Okazuje się, że od 1 kwietnia w życie wejdą istotne zmiany dotyczące odszkodowań z ZUS-u.

Wygrał w Lotto 17 mln złotych. Nigdy nie dostał ani złotówki

Te osoby nie dostaną odszkodowania za wypadek przy pracy

Warto pamiętać, że w niektórych przypadkach Zakład Ubezpieczeń Społecznych może odmówić wypłaty jednorazowego odszkodowania. Świadczenie nie przysługuje, jeśli przyczyną wypadku było umyślne niezastosowanie się do przepisów BHP lub rażące niedbalstwo. Pieniądze nie zostaną wypłacone także pracownikowi, który podczas zdarzenia był pod wpływem alkoholu lub substancji psychoaktywnych.

Zobacz także: Przedsiębiorcy będą rozczarowani? Zapadła decyzja ws. nowej ulgi

ZUS zmienia stawkę ważnego świadczenia

Warto wspomnieć, że wysokość odszkodowania jest ustalana na podstawie procentu uszczerbku na zdrowiu, który jest określany przez lekarza orzecznika lub komisję lekarską. Wniosek wraz z stosownymi dokumentami należy złożyć dopiero po zakończeniu leczenia lub rehabilitacji.  Aktualnie ZUS wypłaca 1260 złotych za każdy procent uszczerbku na zdrowiu, a od 1 kwietnia kwota ta wzrośnie do 1431 złotych. W przypadku, gdy pracownik otrzyma orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy lub samodzielnej egzystencji, otrzyma 25 044 zł. Małżonek lub dziecko zmarłego otrzymają 128 799 zł, a inny członek rodziny dostanie 64 399 zł.