Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Wcześniejsza emerytura. Bez tego dokumentu ZUS nie wypłaci pieniędzy
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 20.03.2024 10:30

Wcześniejsza emerytura. Bez tego dokumentu ZUS nie wypłaci pieniędzy

Seniorka
Fot. Pixabay/sabinevanerp

Część Polaków ma możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę. Świadczenie przysługuje osobom, które pracowały w określonych zawodach i osiągnęły odpowiedni wiek. Jak się jednak okazuje, konieczne jest także posiadanie ważnego dokumentu, bez którego ZUS nie wypłaci pieniędzy. 

Komu przysługuje wcześniejsza emerytura?

Polski system emerytalny zakłada, że przejście na emeryturę jest możliwe po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego. Wynosi on 60 lat dla kobiet oraz 65 dla mężczyzn. Spora część osób może jednak ubiegać się o wcześniejsze świadczenie

Chodzi tutaj dokładnie o Polaków, którzy wykonywali pracę o szczególnym charakterze lub w szczególnych warunkach. To między innymi sędziowie, policjanci, górnicy czy hutnicy. 

Zobacz także: ZUS podwyższy stawkę ważnego świadczenia. Zmiany już od 1 kwietnia

Wygrał w Lotto 17 mln złotych. Nigdy nie dostał ani złotówki

Takie warunki trzeba spełnić, by otrzymać wcześniejsze świadczenie

Jak się jednak okazuje, do otrzymania wcześniejszej emerytury konieczne będzie spełnienie kolejnych warunków. Przede wszystkim należy posiadać odpowiednią ilość okresów składkowych i nieskładkowych. W przypadku kobiet jest to 20 lat, a w przypadku mężczyzn - 25. Trzeba również wypracować staż pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. 

Potencjalny beneficjent nie może również być członkiem OFE lub złożyć wniosek o przekazanie środków z tego funduszu na dochody budżetu państwa. 

Ten dokument jest kluczowy. Bez niego ZUS nie wypłaci pieniędzy

Jeśli ktoś chce uzyskać prawo do wcześniejszej emerytury, będzie musiał złożyć odpowiedni wniosek. Osoby urodzone w latach 1949 - 1968 muszą zwrócić szczególną uwagę na to, że do wypłaty świadczenia konieczne jest posiadanie kluczowego dokumentu. 

Chodzi tutaj o adnotację do świadectwa pracy, w której pracodawca  potwierdza, że dana osoba faktycznie wykonywała pracę o szczególnym charakterze lub w szczególnych warunkach. Bez tego Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie będzie mógł wypłacić świadczenia.