Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Już wkrótce rodzice dostaną dodatkowe 1500 zł. Padł konkretny termin
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 20.03.2024 08:34

Już wkrótce rodzice dostaną dodatkowe 1500 zł. Padł konkretny termin

Rodzice z dzieckiem
Pixabay/MabelAmber

Już wkrótce rodzice będą mogli liczyć na dodatkowe świadczenie w wysokości 1500 złotych. Szefowa resortu zdrowia ujawniła, na jakim etapie są prace nad tym dodatkiem. Znamy już także więcej szczegółów dotyczących babciowego i wiemy, jakie warunki trzeba będzie spełnić, by otrzymać pieniądze.

Znamy szczegóły dotyczące nowego świadczenia dla rodziców

Podczas kampanii wyborczej Koalicja Obywatelska przedstawiła swoje “100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów”. Jednym z postulatów, które się tam znalazły było wprowadzenie nowego świadczenia dla rodziców. Mowa tu oczywiście o słynnym babciowym, które ma wspierać Polaków i zachęcać ich do powrotu do pracy po narodzinach dziecka. 

Należy pamiętać, że dodatkowe 1500 złotych miesięcznie będzie należało się tylko i wyłącznie w przypadku, gdy co najmniej jeden rodzic pracuje na etacie lub zleceniu przynajmniej za minimalną krajową

Wygrał w Lotto 17 mln złotych. Nigdy nie dostał ani złotówki

Rodzice będą musieli spełnić kilka warunków

Okazuje się, że kwestia zatrudnienia i wysokość zarobków to nie jedyne warunki, które trzeba spełnić. Dziecko, na które będzie wypłacane babciowe nie może mieć więcej niż 3 lata. Wprowadzenie nowego świadczenia zbliża się wielkimi krokami, więc znamy coraz więcej szczegółów dotyczących form wypłaty dodatku. Babciowe zostanie przyznane, jeśli:

  • rodzice pracują i chcą skorzystać z usług opiekuńczych świadczonych przez nianię lub bliską osobę,
  • rodzice posyłają pociechę do żłobka,
  • jeden z rodziców rezygnuje z pracy i zostaje z dzieckiem w domu.

Kiedy wystartują wypłaty babciowego?

Ostatnio szefowa resortu zdrowia Izabela Leszczyna w rozmowie z Polsat News zdradziła, na jakim etapie są prace nad babciowym. Okazuje się, że zmierzają one ku końcowi i już w ciągu najbliższych tygodni gotowy projekt ma trafić do Sejmu. Jeśli chodzi natomiast o wypłaty świadczenia, to mają one ruszyć nieco później. Zgodnie z zapowiedziami wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, Aleksandry Gajewskiej pieniądze mają trafić do rodziców pod koniec bieżącego roku

W budżecie są przewidziane środki na ten program w ostatnim kwartale tego roku - wyjawiła jakiś czas temu Aleksandra Gajewska.