Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > 620 zł miesięcznie bez względu na wiek. ZUS wypłaca pieniądze
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2024 11:22

620 zł miesięcznie bez względu na wiek. ZUS wypłaca pieniądze

pieniądze
Fot.: materiały własne redakcji

ZUS wypłaci ci ponad 620 zł w ramach specjalnego dodatku. Pieniądze należą się tylko konkretnej grupie ludzi. Od 1 marca 2024 r. wysokość tego świadczenia wzrosła. Wyjaśniamy, jakie dokumenty należy złożyć, aby otrzymać tę pomoc.

Od 1 marca 2024 r. ZUS wypłaca Polakom większe pieniądze

Od 1 marca 2024 r. wzrosła wysokość wielu świadczeń, które Polakom wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Lista uprawnionych do pobierania pieniędzy w ramach pomocy finansowej jest długa.

Niemniej jeden z dodatków wypłacanych przez ZUS należy się stosunkowo wąskiej liczbie osób. Pieniądze mają być wsparciem w związku z trudną sytuacją życiową. Nie są jednak one zależne od tego, ile wynosi wynagrodzenie wypłacane przez pracodawcę.

Wygrał w Lotto 17 mln złotych. Nigdy nie dostał ani złotówki

ZUS wypłaci niektórym nawet 620 zł miesięcznie

ZUS wypłaci ci 620,36 zł miesięcznie w przypadku, gdy należy ci się dodatek dla sieroty zupełnej. Przed waloryzacją 1 marca 2024 r. miesięczne wsparcie finansowe w ramach tego świadczenia wynosiło 553,30 zł.

ZOBACZ: Dostaniesz pieniądze na wynajem mieszkania. Niektórym należy się ponad 3 tys. zł

Komu przysługuje wypłata dodatku dla sieroty zupełnej? Pieniądze wypłacane przez ZUS trafiają do osób, którym należy się finansowa rekompensata za utratę opieki rodzicielskiej. Osoby takie nie posiadają żadnego z rodziców. ZUS wypłaci pieniądze także w momencie, gdy ojciec wnioskującego jest nieznany.

Komu przysługuje świadczenie dla sieroty zupełnej?

Jakie dokumenty należy dostarczyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, aby otrzymać pieniądze w ramach dodatku dla sieroty zupełnej? Urzędnicy muszą otrzymać przede wszystkim wniosek o przyznanie tego dodatku. Poza tym ZUS oczekuje potwierdzenia zgonów obu rodziców lub dokumentu potwierdzającego śmierć matki i akt urodzenia potwierdzający, że ojciec jest nieznany.

ZOBACZ: Nie weźmiesz paragonu i będziesz miał kłopoty. Wydano pilne ostrzeżenie

Trzeba jednak pamiętać, że dodatek dla sieroty zupełnej zostanie wypłacony jedynie osobie uprawnionej do renty rodzinnej. Nie jest ważny wiek wnioskującego o dodatkowe pieniądze. Nie ma terminów, których trzeba dotrzymywać, gdyż o świadczenie dla sierot zupełnych można ubiegać się w momencie pojawienia się formalnych przesłanek o należności dodatku.

Źródło: o2.pl