Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > 740 zł dodatku do emerytury, a może być dużo więcej. Wiemy, kto dostanie
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 16.02.2024 23:27

740 zł dodatku do emerytury, a może być dużo więcej. Wiemy, kto dostanie

emerytka
Marek BAZAK/East News

Wszystkie osoby, którym nie udało się wypracować minimalnej emerytury ze względu na czas poświęcony na wychowanie dzieci, mogą liczyć na wsparcie finansowe z tzw. programu ”Mama 4+”. Średnia wysokość dodatku to ponad 700 zł. Od marca świadczenie jeszcze wzrośnie.

Czym jest program ”Mama 4+”?

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające działa już od 2019 roku. Mimo swojej potocznej nazwy ”Mama 4+”, najczęściej korzystają z niego seniorki. Pieniądze te przysługują bowiem osobom, które nie zyskały prawa do świadczenia emerytalnego, ponieważ zrezygnowały lub wcale nie podjęły się pracy zarobkowej z powodu obowiązków związanych z wychowaniem dzieci.
 

13. emerytury nie dla wszystkich. Ci seniorzy nie mają szans

Dodatek ”Mama 4+” nie tylko dla matek?

Chociaż dodatek wyrównawczy przysługuje również ojcom, zaledwie ułamek procenta beneficjentów stanowią mężczyźni. Wynika to z faktu, że zwykle to kobiety rezygnują z pracy po urodzeniu dziecka. Świadczenie uzupełniające ”Mama 4+” ma zapewnić pewną niezależność finansową osobom, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci.

Powody, dla których dodatek jest tak istotny, tłumaczyła Iwona Kowalska-Matis, rzeczniczka dolnośląskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych:

Ideą tego dodatku jest zapewnienie podstawowych środków do życia mamom, które zrezygnowały z pracy lub jej w ogóle nie podjęły, bo zajmowały się wychowywaniem dzieci. Tym samym pracowały za krótko i nie nabyły prawa do gwarantowanej minimalnej emerytury.
 

Ile wynosi dodatek?

Dokładną kwotę podać jest trudno, ponieważ wysokość tego dodatku ustalana jest indywidualnie. Jak sama nazwa wskazuje, świadczenie uzupełniające ma zrównać otrzymywaną kwotę  do poziomu minimalnej emerytury.

Obecnie maksymalna wartość dodatku to 1588,44 zł, średnio jednak beneficjentom wypłaca się 740 złotych. W związku ze zbliżającą się waloryzacją, kwoty te jednak pójdą w górę. Już od 1 marca minimalna emerytura będzie wynosić 1780,96 zł brutto. W związku z tym wzrośnie także wypłacane przez ZUS świadczenie.

źródło: radio ZET