Są dobre wiadomości dla seniorek - mogą uzyskać wyższe kwoty emerytur. Możliwe jest to jedynie na specjalny wniosek, który trzeba złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Niestety, jak się okazuje, z tej możliwości nie skorzystają jednak wszystkie emerytki.
Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na Górnym Śląsku zdecydowanie przecierają oczy ze zdumienia, widząc taką kwotę świadczenia. To właśnie w Zabrzu mieszka rekordzista pod względem wysokości otrzymywanego świadczenia emerytalnego. Co ciekawe, powodem tak wysokiej kwoty niekoniecznie jest wyłącznie staż pracy.
Emeryci i renciści co miesiąc otrzymują różne dodatki do swoich świadczeń. W 2024 roku będą mogli liczyć na ich waloryzację. Znamy konkretne stawki podwyżek, które otrzymają seniorzy w przyszłym roku.
Leszek Miller to były premier polskiego rządu. Jakiś czas temu narzekał na wysokość swojej emerytury. Obliczono, ile pieniędzy otrzymuje w ramach tego świadczenia i okazało się, że takiej kwoty wiele osób może mu pozazdrościć.
Główny Urząd Statystyczny w środę opublikował dane dotyczące świadczeń emerytalnych w 2022 roku. Wiemy, ile wynosiła przeciętna emerytura z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a także z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Już wkrótce zostaną wprowadzone zmiany dotyczące emerytów i rencistów, którzy jeszcze pracują. Chodzi o limity dorabiana, których przekroczenie może skutkować pomniejszeniem świadczeń lub nawet ich utraceniem.
Gdy emeryt lub rencista umiera, to prawo do wypłaty jego świadczenia ustaje. Jeśli listonosz przyniesie emeryturę osoby zmarłej, to domownicy nie powinni jej przyjmować – należy ją zwrócić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jednocześnie jednak urzędnicy przypominają, że uprawniony członek rodziny ma prawo wnioskować o wypłatę tzw. niezrealizowanego świadczenia.
Obniżenie emerytury jest zjawiskiem, którego obawiają się wszyscy emeryci bez względu na otrzymywaną kwotę. W pewnych okolicznościach może jednak dojść do tego, że świadczenie pójdzie w dół - wystarczy bowiem popełnić konkretne błędy, przed czym ostrzega nawet sam ZUS.
Obecnie już ponad 6 mln osób dostaje co miesiąc emeryturę z ZUS. W wielu przypadkach są to niskie świadczenia, które ledwo wystarczają na pokrycie kosztów codziennego utrzymania, zakup jedzenia i leków. Dlatego część seniorek ucieszy informacja, że w ich przypadku możliwe jest przeliczenie emerytury po raz drugi. W efekcie dostaną na konto więcej pieniędzy. Kto dokładnie i w jaki sposób może skorzystać z tej opcji?
Ostatnie orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego dotyczące waloryzacji emerytur dla części osób spowodowało niemałe zamieszanie. Jak bowiem należy się starać o poprawę wysokości świadczeń? Co zrobić, jeżeli Zakład Ubezpieczeń Społecznych odrzuci wniosek?
Koniec roku oznacza kolejny okres rozliczeń z fiskusem. Wiele osób było zaskoczonych zwrotami podatku za 2022 rok, w tym także seniorzy. Na zwrot jakich sum za rok bieżący mogą liczyć emeryci?
W poniedziałek 13 listopada Szymon Hołownia, przewodniczący Polski 2050 został wybrany marszałkiem Sejmu X Kadencji. Stąd też nie dziwi fakt, że to właśnie do niego Komisja Krajowa "Solidarność" wystosowała apel o pilne pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o emeryturach stażowych. Przypomnijmy, że jeszcze we wrześniu prezes Jarosław Kaczyński mówił: “Dziś mogę z radością powiedzieć, że wprowadzimy emerytury stażowe: 38 lat dla kobiet i 43 lata dla mężczyzn”. Czego możemy się więc spodziewać?
Pieniądze zgromadzone w ramach Otwartych Funduszy Emerytalnych najczęściej są wypłacane po osiągnięciu wieku emerytalnego. Czy jest to jednak możliwe wcześniej? Możliwe opcje wypłat mogą wielu zaskoczyć.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że emerytury, których wypłata przypada na 25 grudnia przekaże wszystkim seniorom jeszcze przed świętami. Okazuje się, że niektórzy z nich otrzymają w grudniu podwójne świadczenie.
Jednym z tematów, który pobudza praktycznie wszystkich Polaków do dyskusji, jest kwestia podniesienia wieku emerytalnego. Zwolennicy takiego rozwiązania wskazują m.in. na starzenie się polskiego społeczeństwa, coraz większe wydatki na seniorów i niższe emerytury. Z podobnym problemem mierzą się obecnie nasi zachodni sąsiedzi.
Świadczenia emerytalne, które otrzymują polscy seniorzy, z reguły nie należą do najwyższych. Zasadą prawną, która ma zrekompensować wzrost cen i kosztów życia jest coroczna waloryzacja emerytur i rent. Jak podaje “Fakt”, przyszłoroczna podwyżka świadczeń otrzymywanych przez najstarszych Polaków nie będzie tak pokaźna jak ta, która została przeprowadzona w 2023 r.
Grudzień niesie ze sobą poważne zmiany finansowe dla seniorów. Są one jednak na tyle niekorzystne, że zagrażają emeryturom i rentom osób, które na emeryturę przeszły wcześniej.
W środę Trybunał Konstytucyjny podejmie decyzję w sprawie tak zwanych emerytur czerwcowych. Chodzi dokładnie o to, czy rząd będzie musiał znaleźć pieniądze w celu wyrównania świadczeń dla osób, które przechodziły na emeryturę właśnie w czerwcu. W grę wchodzi dodatkowe kilka miliardów złotych.
Klika dni temu została podpisana umowa koalicyjna. Pojawił się w niej zapis, który zapowiada pewne zmiany w emeryturach. Chodzi o wprowadzenie tak zwanej renty wdowiej, czyli dodatkowej emerytury po śmierci małżonka. Ile będzie wynosiło takie świadczenie?
Mówiąc o godnej emeryturze, wiele osób bierze pod uwagę jedynie jej wysokość. Mało kto zastanawia się nad tym, ile trzeba na nią faktycznie pracować - okazuje się bowiem, że nie wystarczy jedynie osiągnięcie wieku emerytalnego przez daną osobę.
Prawie milion emerytów może się cieszyć. Wraz z początkiem roku 2024 w życie wejdą dość ważne zmiany finansowe. Spowodują one wzrost kwot wypłat, które otrzymują co miesiąc seniorzy. Nie jest to koniec - według jednego z raportów, może to mieć spory wpływ na decyzje osób zbliżających się do wieku emerytalnego, jak również i samych emerytów.
Limity dorabiania dla emerytów ulegną zmianie. Główny Urząd Statystyczny przekazał kluczowe dane, które wpłyną na to, ile dodatkowych pieniędzy będzie mogło pojawić się na kontach seniorów. Kiedy zaczną obowiązywać nowe progi dorabiania dla emerytów i kto szczególnie musi uważać na limity? Wyjaśniamy.
Dla osób, które są bliskie osiągnięcia wieku emerytalnego, bardzo istotną kwestią jest wysokość przysługującego im świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Niewielu seniorów może sobie zdawać sprawę z tego, iż na wysokość wypłacanej przez ZUS emerytury ma wpływ moment złożenia wniosku o to świadczenie. Poniżej wyjaśniamy, kiedy najlepiej przejść na emeryturę.
Zapewne wiele osób zgodzi się z twierdzeniem, iż wysokość świadczeń wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Polsce nie jest zadowalająca. Często osoby, które przepracowały kilkadziesiąt lat, muszą rozsądnie planować swoje wydatki, żeby opłacić wszystkie rachunki czy zapłacić za leki. Nie pomaga wszechobecna drożyzna, spowodowana przez szalejącą w ostatnich miesiącach inflację. Okazuje się, że przyszłoroczna waloryzacja emerytur i rent może poprawić sytuację finansową wielu seniorów.
W polskich realiach emerytura przysługuje tym osobom, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny, czyli 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn i opłacały składki z tytułu ubezpieczenia społecznego bądź ubezpieczenia emerytalnego i rentowych za co najmniej jeden dzień. Po wejściu naszego kraju do Unii Europejskiej wielu Polaków podjęło zatrudnienie u naszych zachodnich sąsiadów i teraz mogą oni otrzymywać dwa świadczenia – polskie i niemieckie. Poniżej tłumaczymy, jak to działa.
Jeżeli ktoś planuje przejść na emeryturę, ale brakuje mu zaświadczeń sprzed lat, to będzie musiał liczyć się z tym, że świadczenia będą niższe. Wypłaty mogą wzrosnąć, jeśli ZUS będzie miał komplet danych. Gdzie zdobyć dokumenty podwyższające emeryturę?
Przyszły rok będzie kluczowym w życiu ponad 300 tys. osób - o tyle bowiem powiększy się grono osób z uprawnieniami do świadczeń emerytalnych. Paradoksalnie, zakończenie działalności zawodowej na początku roku nie jest najlepszym wyjściem. Konkretna kwota emerytury zależy bowiem od daty złożenia wniosku w ZUS.
Większości z nas emerytura nie kojarzy się raczej z wysokimi przelewami z ZUS. Większość polskich seniorów nie otrzymuje pokaźnych sum, chociaż są pewne wyjątki. Zaliczamy do nich emerytury wojskowe, które rządzą się innymi prawami niż świadczenia pracowników cywilnych.