BiznesINFO.pl
Wyższa emerytura przesądzona

Pixabay/pasja1000

Już pewne, prezydent właśnie podpisał. Wielu Polaków otrzyma wyższe emerytury

4 Września 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Szykuje się zastrzyk gotówki dla tysięcy seniorów pobierających emeryturę. Na początku tygodnia prezydent podpisał ustawę wyrównującą świadczenia dla osób represjonowanych w czasach PRL. A to nie jedyne korzyści, na które mogą liczyć byli działacze opozyc

Emerytura do wyrównania

31 sierpnia zakończył się proces legislacyjny ustawy zakładającej wyrównanie emerytur. W symbolicznym dniu 40. rocznicy porozumień sierpniowych prezydent Andrzej Duda podpisał dokument, który podreperuje finanse ok. 10 tys. seniorów.

Komu będzie przysługiwała wyższa emerytura? Wszystkim, którzy posiadają status działacza opozycji antykomunistycznej potwierdzony przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Poza tym na wyrównanie emerytur mogą liczyć osoby represjonowane z powodów politycznych których emerytura, renta inwalidzka lub renta z tytułu niezdolności do pracy jest niższa niż 2400 zł. Po zmianach seniorzy dostaną wyrównanie, które będzie odpowiadało różnicy między 2400 zł a kwotą, którą obecnie pobierają świadczeniobiorcy.

Wyższa emerytura, pakiet zniżek i zgłoszenie do ubezpieczenia

Ustawa przewiduje nie tylko wyrównanie emerytury, ale i korzystne zniżki dla byłych działaczy opozycji antykomunistycznej. Wprost podaje, że seniorzy będą mogli podróżować środkami komunikacji miejskiej z 50-proc. zniżką, a transportem zbiorowym - z rabatem w wysokości 51 proc. Ponadto Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych będzie mógł zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego seniorów, którzy mu nie podlegają. Co więcej, zyska prawo do odprowadzania składek za działaczy opozycji w czasach PRL.

Poza tym, po wejściu w życie nowych przepisów, organizacje pozarządowe otrzymają uprawnienie do świadczenia usług opiekuńczych względem represjonowanych. Do podjęcia tych czynności będzie wymagana zgoda Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Dlaczego opozycjoniści z czasów PRL otrzymają wyższe emerytury?

W uzasadnieniu czytamy, że wprowadzając wyrównanie emerytur ustawodawca miał na celu podreperowanie finansów tych osób, które z uwagi na aktywności opozycyjne nie były w stanie podjąć pracy i odkładać pieniędzy na przyszłe świadczenie.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szacuje, że koszt wyrównania emerytur wyniesie ok. 62 mln zł w skali roku. Ustawa o zmianie ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych oraz niektórych innych ustaw wejdzie w życie 30 dni od daty ogłoszenia.

<

Tagi:

Andrzej Dudaustawaemerytura

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunk&oacute;w międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka film&oacute;w Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problem&oacute;w w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >