fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 25.06.2020. n/z Walizka pieniedzy.
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News
Autor Wiktoria Pękalak - 9 Lipca 2020

Dodatkowe prawie 13 tys. zł do emerytury już pewne. Jest podpis prezydenta, zyska ponad 70 tys. osób

To już pewne, aż 76 tysięcy Polaków dostanie wyższe emerytury, prezydent podpisał nowelizację ustawy o emeryturach i rentach. Jednorazowo możesz dostać prawie 13 tysięcy, a co miesiąc o 200 złotych więcej.

Podwyżki emerytur i wysokie wyrównanie

Kancelaria Prezydenta poinformowała w środę (08.07), że prezydent podpisał nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Około 76 tysięcy Polaków urodzonych w 1953 roku otrzyma nawet ponad 12 tysięcy złotych wyrównania i 202 złote podwyżki do emerytury "pod warunkiem że prawo do emerytury przed osiągnięciem wieku emerytalnego ma ustalone na podstawie wniosku złożonego przed dniem 1 stycznia 2013 r.", głosi ustawa.

Nowelizacja wynika z dwóch projektów, które normują niesprawiedliwie zastosowany wcześniej przelicznik dla osób z rocznika 1953: rządowego i senackiego. Chodzi o to, że osoby urodzone w tym roku w momencie przechodzenia na emeryturę w 2013 miały możliwość obliczenia emerytury według korzystniejszego dla nich przelicznika. Tej możliwości nie miały osoby urodzone w 1953 roku.

"Proponowane przepisy mają umożliwić wszystkim ubezpieczonym urodzonym w roku 1953, pobierającym emeryturę wcześniejszą na podstawie przepisów ustawy emerytalnej [...] wystąpienie o ustalenie prawa do emerytury powszechnej bez zastosowania mechanizmu pomniejszania podstawy jej obliczenia o sumę kwot pobranych emerytur wcześniejszych. Z takiej możliwości będą mogli skorzystać ubezpieczeni z rocznika 1953, którzy przed wydaniem wymienionego orzeczenia Trybunału występowali do ZUS o przyznanie emerytury powszechnej, oraz ci, którzy z takim wnioskiem wystąpią po raz pierwszy". - czytamy w uzasadnieniu ustawy.

Serwis Rzeczypospolitej Polskiej podał, że aby otrzymać wyrównanie i wyższą emeryturę należy spełniać następujące warunki:

  • pobierać wcześniejsze emerytury,
  • otrzymać prawo do wcześniejszego świadczenia od 2013 roku,
  • pobierać emerytury według starych zasad sprzed 2013 roku

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News