Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Tysiące Polaków z zaniżonymi emeryturami. Rząd już zapowiedział naprawienie sytuacji
Radosław Święcki
Radosław Święcki 16.06.2020 02:00

Tysiące Polaków z zaniżonymi emeryturami. Rząd już zapowiedział naprawienie sytuacji

Emerytura na nowych korzystniejszych zasadach dla ponad 60 tys. osób
pixabay

Emerytura na korzystnych zasadach

Rząd przyjął we wtorek nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, która ma na celu zmianę niekorzystnych przepisów dla osób urodzonych w 1953 roku, które zdecydowały się przejść na wcześniejszą emeryturę.

Niekorzystne przepisy – jak przypomina Money.pl – wprowadzono w 2013 roku, kiedy to zmieniono zasady obliczania wysokości świadczenia emerytalnego osobom pobierającym wcześniejszą emeryturę, wprowadzając mniej korzystne rozwiązanie - odliczenie od podstawy obliczenia emerytury powszechnej pobranych dotychczas kwot emerytur wcześniejszych.

Przyjęta dziś przez rząd nowela zakłada, ze osoby urodzone w 1953 roku, które pobierają wcześniejszą emeryturę, będą mogły wystąpić o ustalenie prawa do emerytury powszechnej bez zastosowania mechanizmu pomniejszania podstawy jej obliczania o sumę kwot pobranych emerytur wcześniejszych.

- Wykonujemy wyrok Trybunału Konstytucyjnego sprzed ponad roku, żeby sprawiedliwości dla osób z 1953 r. stało się zadość – mówi – cytowany przez Money.pl – premier Mateusz Morawiecki.

Wspomniany przez szefa rządu wyrok Trybunału Konstytucyjnego zapadł w marcu zeszłego roku. TK uznał wówczas przyjęte siedem lat temu przepisy za niekonstytucyjne. Nowela przyjęta we wtorek przez rząd będzie teraz przedmiotem prac Sejmu. Jeżeli wejdzie ona w  życie, to prawo do wystąpienia o ustalenie prawa do emerytury powszechnej bez zastosowania mechanizmu pomniejszania podstawy jej obliczenia o sumę kwot pobranych emerytur wcześniejszych będą miały nie tylko osoby z rocznika ’53, które przed wydaniem orzeczenia TK wystąpiły do ZUS o przyznanie emerytury, ale też ci, którzy z takim wnioskiem wystąpią po raz pierwszy.

Ile osób skorzysta?

Z przytoczonych przez portal rządowych szacunków wynika, że jeśli zmiany wejdą w życie, to skorzysta z nich ponad 62,5 tys. osób, które są już na emeryturze. Dostana oni miesięczną podwyżkę o średnio 202 zł i wyrównanie w wysokości średnio 13 tys. zł. Beneficjentami zmian będzie również 11,2 tys. osób, które od lipca przejdą na emeryturę (ich miesięczna podwyżka to średnio 1487 zł).

Tagi: Emerytura