BiznesINFO.pl
Emerytura na nowych korzystniejszych zasadach dla ponad 60 tys. osób

pixabay

Tysiące Polaków z zaniżonymi emeryturami. Rząd już zapowiedział naprawienie sytuacji

16 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Dobra wiadomość dla ponad 60 tys. osób z rocznika ’53, które skorzystały z prawa od przejścia na wcześniejszą emeryturę. Za sprawą przepisów z 2013 r. otrzymywały one świadczenie na niekorzystnych dla siebie zasadach. Rząd przyjął dziś nowelizację u

Emerytura na korzystnych zasadach

Rząd przyjął we wtorek nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, która ma na celu zmianę niekorzystnych przepisów dla osób urodzonych w 1953 roku, które zdecydowały się przejść na wcześniejszą emeryturę.

Niekorzystne przepisy – jak przypomina Money.pl – wprowadzono w 2013 roku, kiedy to zmieniono zasady obliczania wysokości świadczenia emerytalnego osobom pobierającym wcześniejszą emeryturę, wprowadzając mniej korzystne rozwiązanie - odliczenie od podstawy obliczenia emerytury powszechnej pobranych dotychczas kwot emerytur wcześniejszych.

Przyjęta dziś przez rząd nowela zakłada, ze osoby urodzone w 1953 roku, które pobierają wcześniejszą emeryturę, będą mogły wystąpić o ustalenie prawa do emerytury powszechnej bez zastosowania mechanizmu pomniejszania podstawy jej obliczania o sumę kwot pobranych emerytur wcześniejszych.

- Wykonujemy wyrok Trybunału Konstytucyjnego sprzed ponad roku, żeby sprawiedliwości dla osób z 1953 r. stało się zadość – mówi – cytowany przez Money.pl – premier Mateusz Morawiecki.

Wspomniany przez szefa rządu wyrok Trybunału Konstytucyjnego zapadł w marcu zeszłego roku. TK uznał wówczas przyjęte siedem lat temu przepisy za niekonstytucyjne. Nowela przyjęta we wtorek przez rząd będzie teraz przedmiotem prac Sejmu. Jeżeli wejdzie ona w  życie, to prawo do wystąpienia o ustalenie prawa do emerytury powszechnej bez zastosowania mechanizmu pomniejszania podstawy jej obliczenia o sumę kwot pobranych emerytur wcześniejszych będą miały nie tylko osoby z rocznika ’53, które przed wydaniem orzeczenia TK wystąpiły do ZUS o przyznanie emerytury, ale też ci, którzy z takim wnioskiem wystąpią po raz pierwszy.

Ile osób skorzysta?

Z przytoczonych przez portal rządowych szacunków wynika, że jeśli zmiany wejdą w życie, to skorzysta z nich ponad 62,5 tys. osób, które są już na emeryturze. Dostana oni miesięczną podwyżkę o średnio 202 zł i wyrównanie w wysokości średnio 13 tys. zł. Beneficjentami zmian będzie również 11,2 tys. osób, które od lipca przejdą na emeryturę (ich miesięczna podwyżka to średnio 1487 zł).

Podobne artykuły

pixabay, Chronomarchie

Twój portfel

Potężny cios w samozatrudnionych. Ich składki wzrosną o ponad 1000 zł

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 16.07.2019. n/z Niemowlak trzyma banknot 500 zl.

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat

Czytaj więcej >
Polacy wycofują oszczędności z banków

Twój portfel

Oszczędności w banku? Nie, teraz stawiamy na alternatywy

Czytaj więcej >
pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw na stacjach robią wrażenie. Cieszyć się mogą tylko tankujący gaz

Czytaj więcej >
pieniadze-pixabay-jarmoluk

Twój portfel

Opłata opakowaniowa już budzi kontrowersje. Branża nie przebiera w słowach

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonamentu RTV wciąż unika masa Polaków. A kontrolerzy i tak wystawiają mandaty na 735 zł

Czytaj więcej >