Waloryzacja emerytur
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 01.04.2020. n/z Napis ZUS i pieniadze.
Autor Maria Glinka - 14 Sierpnia 2020

Waloryzacja emerytur 2021 z nową prognozą. Znamy już wstępną stopę podwyżek, wielu się ucieszy

Przyszłoroczna waloryzacja emerytur może okazać się korzystna dla seniorów. Rząd postuluje podtrzymanie dotychczasowego wskaźnika waloryzacji emerytur na poziomie minimum określonego w ustawie. Na jaką podwyżkę będą mogły liczyć osoby pobierające świadczenia?

Debata nad waloryzacją emerytur

Waloryzacja emerytur 2021 była jednym z głównych punktów wideokonferencji Rady Dialogu Społecznego. Na posiedzeniu minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg podtrzymała propozycję rządu, zgodnie z którą wskaźnik waloryzacji emerytur ma pozostać na poziomie ustawowego minimum. Według wstępnych prognoz ma on wynosić 103,84 proc.

Co to oznacza w praktyce? Senior, który otrzymuje obecnie 1000 zł emerytury odnotuje wzrost świadczenia o 38,40 zł w 2021 r. Podtrzymanie waloryzacji emerytury na wskazanym poziomie przełoży się na podwyżkę w wysokości 57,60 przy świadczeniu rzędu 1500 zł.

Ostateczna decyzja w sprawie waloryzacji emerytur już niebawem

Jednak jak przekazuje RMF FM strona społeczna Rady nie uzgodniła wspólnego stanowiska w sprawie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent. Jeżeli RDS w ustawowym terminie nie dojdzie do porozumienia to kwoty wyznacza Rada Ministrów w drodze rozporządzenia.

Dotyczy to nie tylko wskaźnika waloryzacji emerytur, ale i minimalnego wynagrodzenia za pracę, które rząd planuje wyznaczyć na 2800 zł brutto (podwyżka o 200 zł względem 2020 r.). Ostateczny termin przedłożenia proponowanych stawek przez rząd upływa 15 września 2020 r.

<

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News