BiznesINFO.pl
pieniadze-pxhere-cc0

pxhere.com

Rekordzista dostaje 22,4 tys. zł emerytury. Rzecznik ZUS zdradził, jak pójść w ślady bogatego emeryta

16 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Najwyższa emerytura wypłacana przez ZUS wynosi aktualnie 22,4 tys. zł. Tylko kilkanaście osób w naszym kraju pobiera emeryturę wyższą niż 15 tys. zł - wynika z zestawienia przygotowanego przez ZUS dla tygodnika “Polityka". Jaka jest recepta na

Emerytura na rekordowym poziomie. Jak to możliwe?

Choć trudno w to uwierzyć, to są w Polsce osoby, które otrzymują naprawdę godne emerytury. Najwyższa emerytura w Polsce wypłacana przez ZUS wynosi aktualnie 22,4 tys. zł miesięcznie. Jak mówi w rozmowie z tygodnikiem “Polityka” rzecznik prasowy ZUS, najwyższe świadczenie otrzymuje mężczyzna, który na emeryturę przeszedł po 57 latach pracy, w wieku 81 lat. 

Co można zrobić, aby otrzymywać tak wysokie świadczenie? Recepta jest bardzo prosta - bardzo długa praca, także po osiągnięciu wieku emerytalnego. Eksperci podkreślają, że każdy dodatkowy rok pracy podnosi świadczenie emerytalne nawet o 8-10 proc.

Emerytura jest wyliczana na podstawie dwóch czynników - zebranego kapitału i prawdopodobnej długości życia. Im dłużej będziemy pracować i więcej składek odprowadzać, tym większe pieniądze na starość będą nam przysługiwać.

Najniższa emerytura w Polsce

A ile wynosi najniższa emerytura w Polsce? Z danych ZUS wynika, że to...4 grosze miesięcznie. Osoba, która otrzymuje tak niską emeryturę odprowadzała składki tylko za jeden miesiąc i 13 dni pracy. 

Seniorów z naprawdę wysokimi świadczeniami jest w Polsce naprawdę niewielu. Jak podaje tygodnik “Polityka”, w naszym kraju ok. 400 osób pobiera emeryturę przekraczającą 10 tys. zł, a tych ze świadczeniem powyżej 15 tys. zł jest tylko kilkanaście.

Coraz więcej emerytur głodowych

Rośnie za to liczba świadczeń niższych niż minimalna gwarantowana emerytura. Ostatnio “Gazeta Wyborcza” poinformowała, że aż 333,4 tys. Polaków pobiera emeryturę niższą niż minimalne świadczenie (ok. 1 tys. zł na rękę). Jeszcze nigdy wcześniej tak wiele osób nie pobierało tak mało. “To rekord. Jeszcze w 2011 r. było ich niespełna 23,9 tys., dwa lata później 91 tys., a w zeszłym roku 280 tys." - pisze dziennik.

- Na przestrzeni ostatnich dziewięciu lat liczba osób bez prawa do minimalnej emerytury zwiększyła się niemal 14-krotnie. Aktualnie już 5,6 proc. seniorów w ZUS - zarówno z nowego, jak i starego systemu - otrzymuje emerytury poniżej minimum - wyliczał na łamach “GW” główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich Łukasz Kozłowski.

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >