BiznesINFO.pl
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 23.02.2020. n/z Polskie banknoty na stole.

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Dziedziczenie emerytury i renty jest możliwe. Jednak tylko na konkretnych zasadach

4 Lipca 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

W skład masy spadkowej mogą w określonych przypadkach wchodzić także renty i emerytury. Napotykamy jednak ograniczenia dotyczące zarówno wysokości dziedziczonego świadczenia, jak również osób uprawnionych do dziedziczenia tej części spadku.

Emerytura i renta w masie spadkowej

Jak donosi portal bezprawnik.pl, w określonych przypadkach do masy spadkowej wliczane są także renty i emerytury po zmarłej osobie. Spadek nie ogranicza się bowiem do przedmiotów materialnych. "W skład masy spadkowej wchodzą także niematerialne aktywa takie jak chociażby autorskie prawo majątkowe czy prawo do pobrania nadpłaty podatku" - pisze Joanna Majkowska na portalu bezprawnik.pl.

Wliczenie rent i emerytur w obręb masy spadkowej jest zatem istotnie możliwe, ale tylko pod pewnymi warunkami. Kwota dziedziczonej renty czy emerytury nie może przekraczać określonej sumy. Ponadto, do dziedziczenia tego typu świadczeń uprawnione są tylko osoby pozostające w szczególnej relacji do zmarłego.

Zasady dziedziczenia emerytur i rent

Prawo do dziedziczenia renty i emerytury przysługuje bliskim zmarłej osoby jako przedłużenie alimentów, które wcześniej od niej otrzymywały. "Tak więc uprawnionym do pobierania emerytury po zmarłym będzie jego małżonek, a nawet była żona czy mąż, jeśli przysługiwało mu uprawnienie alimentacyjne od spadkodawcy" - czytamy na portalu bezprawnik.pl.

Kolejnym warunkiem jest ukończenie przez spadkobiercę 50. lat do momentu śmierci spadkodawcy. Świadczenie nie będzie poza tym wypłacane w pełnej wysokości, lecz jedynie w 85%. Jak dowiadujemy się z portalu bezprawnik.pl, w przypadku niespełniania tych warunków przez spadkobiercę może on złożyć wniosek o okresową rentę rodzinną, o ile pozbawiony jest dochodu. 

W przypadku renty rodzinnej uprawniony do dziedziczenia jest nie tylko małżonek osoby zmarłej, ale także jej dzieci (także przysposobione) oraz rodzice (w tym rodzice adopcyjni, ojczym czy macocha). Wnuki wychowywane przez dziadków także mogą dziedziczyć rentę rodzinną, jeśli zostały przyjęte do nich na wychowanie przed ukończeniem 18. roku życia. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku rodzeństwa i innych dzieci zmarłego. Na dziedziczenie renty nie mogą jednak liczyć dzieci przyjęte przez zmarłego pod opiekę w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka. Tu także wysokość świadczenia sięga tylko 85% świadczenia odbieranego za życia przez spadkodawcę. 

Zarówno jeśli chodzi o dziedziczenie emerytury, jak i renty rodzinnej, należy spełnić jeszcze jeden warunek. Prawo do do dziedziczenia tych świadczeń mają tylko osoby, które jeszcze za życia spadkodawcy ze względu na trudną sytuację życiową miały prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy.

Jak wylicza bezprawnik.pl, inne okoliczności uprawniające do przejęcia świadczenia po zmarłym to prawo do zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, jak również niezdolność do pracy. Do pobierania renty lub emerytury po zmarłym prawo mają także osoby, które są "wdową lub wdowcem i wychowują jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnionego do renty po spadkodawcy" - tłumaczy bezprawnik.pl.

Tagi:

rentaemerytura

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Pilna sesja Rady Bezpieczeństwa ONZ dotycząca Nord Stream. Na życzenie Rosji

Czytaj więcej >
Rondo. Czy przed skrzyżowaniem należy włączać lewy kierunek?

Polska i Świat

Wielu kierowców jeszcze nie wie o zmianie przepisów. Na skrzyżowaniu mogą zgarnąć 1000 zł mandatu

Czytaj więcej >
Wielkopolskie: Nie żyje 60-latek, który wypadł z drezyny. W akcji straż, pogotowie, policja i służby kolejowe

Polska i Świat

Wybuch w zakładzie PKN Orlen. Są zabici

Czytaj więcej >
Fajerwerki w Warszawie

Polska i Świat

Największe polskie miasta odwołują imprezy sylwestrowe. Chcą zaoszczędzić

Czytaj więcej >
Ceny węgla rosną

Polska i Świat

Dłuższy termin wymiany pieców w województwie małopolskim. Do końca kwietnia 2024 roku

Czytaj więcej >
Senat przyjął rezolucję ws. Białorusi

Polska i Świat

Nowa strona internetowa Senatu pochłonie prawie milion złotych

Czytaj więcej >