Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > 350 plus dla nowych emerytów. Musisz tylko złożyć wniosek do ZUS, mamy jedną ważną radę
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 23.06.2020 02:00

350 plus dla nowych emerytów. Musisz tylko złożyć wniosek do ZUS, mamy jedną ważną radę

pi
Pixabay

Waloryzacja emerytur

Waloryzacja emerytur polega na podniesieniu ich wartości tak, aby zniwelować spadek siły nabywczej pieniądza, który nastąpił od czasu uiszczenia składek. "Z każdą waloryzacją rząd stara się wspomóc seniorów podnosząc ich świadczenia. Szczególna waga przywiązywana jest przy tym do wzrostu minimalnych rent i emerytur" - czytamy na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Jak podaje Fakt, w tym roku wskaźnik waloryzacji wyniesie 8,94 proc. Oznacza to, że o tyle procent wzrośnie suma funduszów indywidualnego płatnika zgromadzona na jego koncie ZUS, z której to sumy będzie mu wypłacana emerytura. "Osobie mającej na koncie w ZUS 500 tys. zł, przybędzie 44,7 tys. zł!" - wylicza Fakt. Jest jednak jedno "ale".

Waloryzacja w ZUS

Waloryzacja według wspomnianego wskaźnika w wysokości 8,94 proc. nastąpi dopiero w czerwcu, co oznacza, że zwaloryzowane w ten sposób emerytury będą wypłacane najwcześniej w lipcu. Przed tym terminem emerytury będą wypłacane według wcześniejszego wskaźnika. Radzimy zatem poczekać ze złożeniem wniosku o emeryturę w ZUSie do lipca, aby emeryturę obliczono zgodnie z nowym wskaźnikiem.

Waloryzacji czerwcowej nie należy mylić z waloryzacją marcową. "Mówiąc w dużym uproszczeniu: w marcu zyskują ci seniorzy, którzy już otrzymują świadczenia. W czerwcu zyskują ci, którzy o emeryturze mogą jeszcze nie myśleć, ale ich składki już są odkładane. I powiększane właśnie w środku roku" - tłumaczy Mateusz Ratajczak na portalu money.pl.

Na cierpliwości można zyskać i to niemało, bo nawet 350 zł. Fakt.pl podaje przykład 70-letniego mężczyzny, którego kapitał początkowy zebrany w ZUS wynosi 700 tys. zł. W maju i czerwcu ZUS wyliczy, że taki emeryt powinien dostawać 3954 zł świadczenia miesięcznie. Jeśli jednak ów 70-latek poczeka do lipca, zyska aż 62,6 tys. zł do swojego kapitału. Oznacza to, że wypłacana mu przez ZUS emerytura wzrośnie do 4308 zł, co oznacza 354 zł więcej. 

Przypadków bliźniaczych do tego powyżej jest sporo, ale są i emeryci, którzy skumulowali mniejsze i większe kwoty od wspomnianej. W zależności od zasobów kapitału w ZUS taki emeryt czy też emerytka, mogą liczyć na odpowiednio wyższe świadczenie. Najważniejsze jednak, to poczekać aż waloryzacja czerwcowa minie i zgłosić się po świadczenie już w lipcu.