Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Pomoc też dla emerytów, mogą dostać 2080 zł. Warunek jest jeden
Redakcja BiznesInfo
Redakcja BiznesInfo 15.06.2020 02:00

Pomoc też dla emerytów, mogą dostać 2080 zł. Warunek jest jeden

Emerytura
pixabay.com/Bernd Strohbach

Emerytura a postojowe

Kolejne "tarcze antykryzysowe" przewidują pomoc dla pracowników i przedsiębiorców. Teraz prawo do pomocy mają też emeryci, który dorabiają do świadczenia. Emeryt prowadzący działalność gospodarczą jest zobowiązany do odprowadzania składek wyłącznie na ubezpieczenie zdrowotne. Żeby uzyskać zwolnienie, działalność gospodarcza musiała być prowadzona przed dniem 1 kwietnia 2020 r., a przychód uzyskany w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek, nie może być wyższy niż 15 681 zł, jak podaje serwis wyborcza.biz.pl. Należy jednak pamiętać o ty, że warunkiem otrzymania świadczenia jest spadek przychodu w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku o 15 proc. od przychodu uzyskanego w miesiącu wcześniejszym.

Ponadto świadczenie postojowe może być wypłacone trzykrotnie, każdorazowo w kwocie 2080 zł.

Pożyczka dla emerytów 

Kolejną możliwością uzyskania dodatkowych środków jest pożyczka. Emeryt może ubiegać o jednorazową pożyczkę w wysokości 5 tys. zł przeznaczoną na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Pożyczka udzielana jest na okres 12 miesięcy, jednakże można wnioskować o jej umorzenie pod warunkiem prowadzenia działalności gospodarczej przez okres trzech miesięcy od dnia jej udzielenia.

Zastrzeżeniem jest, że można ubiegać się o świadczenie postojowe, dofinansowanie kosztów oraz jednorazową pożyczkę, pod warunkiem że środki z tych pomocy zostaną przeznaczone na inne cele. Ten warunek nie dotyczy skorzystania ze zwolnienia ze składek ZUS.

Wysokość emerytury a dorabianie

Ustawowi emeryci, czyli te osoby, które przeszły na "prawdziwą" emeryturę po dojściu do wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet lub 65 lat dla mężczyzn), mogą dorabiać bez ograniczeń. Osoby, które przeszły na wcześniejszą emeryturę, mogą dorobić tylko do wysokości 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. I właśnie ten limit się zmienił, bo wzrosła przeciętna pensja. Od 1 1 czerwca 2020 r. można więc dorobić do 3732,10 zł.

Po przekroczeniu tej kwoty emerytura zostanie zmniejszona o tzw. kwotę przekroczenia - nie więcej niż 620,37 zł (ta kwota obowiązuje od 1 marca 2020 r., zmieni się w marcu 2021 r.).

Jeśli przekroczymy 130 proc. przeciętnej pensji (od 1 czerwca 2020 r. to 6931 zł brutto), przestaniemy dostawać emeryturę.

Emerytua tylko wraz ze zwolnieniem!

Na emeryturę można odejść tylko po zwolnieniu się z pracy. Jeśli tego nie zrobimy, ZUS nie będzie wypłacał świadczenia. Osoby pobierające emeryturę pomostową nie mogą dorabiać w swoim dawnym zawodzie, czyli w warunkach szczególnych lub w szczególnym charakterze. Gdy nadal będą pracować w trudnych warunkach, ZUS zawiesi im wypłatę świadczenia.

Wniosek o przeliczenie pomostówki można złożyć nie wcześniej niż po zakończeniu roku kalendarzowego naszego przejścia na emeryturę pomostową. Jeżeli więc odeszliśmy w marcu 2020 r., o przeliczenie możemy wystąpić w styczniu lub lutym 2021 r. O przeliczenie możemy wystąpić wcześniej, gdy pracodawca rozwiąże z nami umowę i nie będziemy już dorabiać.

Tagi: Emerytura