BiznesINFO.pl
Emerytura

pixabay.com/Bernd Strohbach

Pomoc też dla emerytów, mogą dostać 2080 zł. Warunek jest jeden

15 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Redakcja BiznesInfo

Udostępnij:

Pomoc dla emerytów? Według antykryzysowych programów rządowych nowe przepisy obejmują dorabiających emerytów, a ich emerytury mogą wzrosnąć.

Emerytura a postojowe

Kolejne "tarcze antykryzysowe" przewidują pomoc dla pracowników i przedsiębiorców. Teraz prawo do pomocy mają też emeryci, który dorabiają do świadczenia. Emeryt prowadzący działalność gospodarczą jest zobowiązany do odprowadzania składek wyłącznie na ubezpieczenie zdrowotne. Żeby uzyskać zwolnienie, działalność gospodarcza musiała być prowadzona przed dniem 1 kwietnia 2020 r., a przychód uzyskany w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek, nie może być wyższy niż 15 681 zł, jak podaje serwis wyborcza.biz.pl. Należy jednak pamiętać o ty, że warunkiem otrzymania świadczenia jest spadek przychodu w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku o 15 proc. od przychodu uzyskanego w miesiącu wcześniejszym.

Ponadto świadczenie postojowe może być wypłacone trzykrotnie, każdorazowo w kwocie 2080 zł.

Pożyczka dla emerytów 

Kolejną możliwością uzyskania dodatkowych środków jest pożyczka. Emeryt może ubiegać o jednorazową pożyczkę w wysokości 5 tys. zł przeznaczoną na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Pożyczka udzielana jest na okres 12 miesięcy, jednakże można wnioskować o jej umorzenie pod warunkiem prowadzenia działalności gospodarczej przez okres trzech miesięcy od dnia jej udzielenia.

Zastrzeżeniem jest, że można ubiegać się o świadczenie postojowe, dofinansowanie kosztów oraz jednorazową pożyczkę, pod warunkiem że środki z tych pomocy zostaną przeznaczone na inne cele. Ten warunek nie dotyczy skorzystania ze zwolnienia ze składek ZUS.

Wysokość emerytury a dorabianie

Ustawowi emeryci, czyli te osoby, które przeszły na "prawdziwą" emeryturę po dojściu do wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet lub 65 lat dla mężczyzn), mogą dorabiać bez ograniczeń. Osoby, które przeszły na wcześniejszą emeryturę, mogą dorobić tylko do wysokości 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. I właśnie ten limit się zmienił, bo wzrosła przeciętna pensja. Od 1 1 czerwca 2020 r. można więc dorobić do 3732,10 zł.

Po przekroczeniu tej kwoty emerytura zostanie zmniejszona o tzw. kwotę przekroczenia - nie więcej niż 620,37 zł (ta kwota obowiązuje od 1 marca 2020 r., zmieni się w marcu 2021 r.).

Jeśli przekroczymy 130 proc. przeciętnej pensji (od 1 czerwca 2020 r. to 6931 zł brutto), przestaniemy dostawać emeryturę.

Emerytua tylko wraz ze zwolnieniem!

Na emeryturę można odejść tylko po zwolnieniu się z pracy. Jeśli tego nie zrobimy, ZUS nie będzie wypłacał świadczenia. Osoby pobierające emeryturę pomostową nie mogą dorabiać w swoim dawnym zawodzie, czyli w warunkach szczególnych lub w szczególnym charakterze. Gdy nadal będą pracować w trudnych warunkach, ZUS zawiesi im wypłatę świadczenia.

Wniosek o przeliczenie pomostówki można złożyć nie wcześniej niż po zakończeniu roku kalendarzowego naszego przejścia na emeryturę pomostową. Jeżeli więc odeszliśmy w marcu 2020 r., o przeliczenie możemy wystąpić w styczniu lub lutym 2021 r. O przeliczenie możemy wystąpić wcześniej, gdy pracodawca rozwiąże z nami umowę i nie będziemy już dorabiać.

Świadczenia przed emeryturą

Przy dorabianiu na świadczeniu przedemerytalnym wprowadzono maksymalną kwotę przychodu, po którego przekroczeniu świadczenie jest zmniejszane. To 25 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w roku kalendarzowym poprzedzającym termin waloryzacji (obecnie to 1229,60 z zł brutto). Gdy zarobimy więcej, ZUS świadczenie obniża, ale nie może wypłacać nam mniej niż kwota gwarantowana - obecnie to 605,50 zł brutto. 

Dopiero gdy nasz miesięczny przychód przekroczy 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z 2019 r., czyli tzw. kwotę graniczną (obecnie to 3442,80 zł brutto), ZUS wstrzyma wypłatę świadczenia.

Podobne artykuły

samochod-ri_ya-pixabay.com

Twój portfel

Szukasz oszczędnego auta? TOP 10 najmniej palących samochodów

Czytaj więcej >
paliwo-pexels-skitterphoto

Twój portfel

Bak zatankuj lepiej jeszcze dzisiaj. Po weekendzie 4,57 zł za popularne paliwo

Czytaj więcej >
Wypłata gotówki w bankomatach Planet Cash z limitami

Twój portfel

Wypłata gotówki już nie wszędzie taka prosta. Weszły kolejne ograniczenia

Czytaj więcej >
Bon turystyczny powinny otrzymywać nie tylko osoby z dziećmi?

Twój portfel

Czy bon turystyczny powinien trafić do wszystkich pracujących? Dyskusje nie ustają

Czytaj więcej >
Mandat za postój z włączonym silnikiem

Twój portfel

Będziesz chciał się trochę ochłodzić, a załapiesz się na mandat. Ochronisz się przed upałem, ale nie karą

Czytaj więcej >
Bezterminowe prawo jazdy do wymiany

Twój portfel

Wielu Polaków nie wie, że będzie musiało wymienić prawo jazdy. Inaczej mogą narazić się na poważne kary

Czytaj więcej >