Emerytura
pixabay.com/Bernd Strohbach
Autor Redakcja BiznesInfo - 15 Czerwca 2020

Pomoc też dla emerytów, mogą dostać 2080 zł. Warunek jest jeden

Pomoc dla emerytów? Według antykryzysowych programów rządowych nowe przepisy obejmują dorabiających emerytów, a ich emerytury mogą wzrosnąć.

Emerytura a postojowe

Kolejne "tarcze antykryzysowe" przewidują pomoc dla pracowników i przedsiębiorców. Teraz prawo do pomocy mają też emeryci, który dorabiają do świadczenia. Emeryt prowadzący działalność gospodarczą jest zobowiązany do odprowadzania składek wyłącznie na ubezpieczenie zdrowotne. Żeby uzyskać zwolnienie, działalność gospodarcza musiała być prowadzona przed dniem 1 kwietnia 2020 r., a przychód uzyskany w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek, nie może być wyższy niż 15 681 zł, jak podaje serwis wyborcza.biz.pl. Należy jednak pamiętać o ty, że warunkiem otrzymania świadczenia jest spadek przychodu w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku o 15 proc. od przychodu uzyskanego w miesiącu wcześniejszym.

Ponadto świadczenie postojowe może być wypłacone trzykrotnie, każdorazowo w kwocie 2080 zł.

Kierowca zapłaci nawet 500 zł w czasie burzy. Mandatu trudno uniknąć, ale jest sposóbKierowca zapłaci nawet 500 zł w czasie burzy. Mandatu trudno uniknąć, ale jest sposóbCzytaj dalej

Pożyczka dla emerytów

Kolejną możliwością uzyskania dodatkowych środków jest pożyczka. Emeryt może ubiegać o jednorazową pożyczkę w wysokości 5 tys. zł przeznaczoną na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Pożyczka udzielana jest na okres 12 miesięcy, jednakże można wnioskować o jej umorzenie pod warunkiem prowadzenia działalności gospodarczej przez okres trzech miesięcy od dnia jej udzielenia.

Zastrzeżeniem jest, że można ubiegać się o świadczenie postojowe, dofinansowanie kosztów oraz jednorazową pożyczkę, pod warunkiem że środki z tych pomocy zostaną przeznaczone na inne cele. Ten warunek nie dotyczy skorzystania ze zwolnienia ze składek ZUS.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Nowy mandat ukarze, ale nie za prędkość lub pasy. Policja zwróci uwagę na jeden szczegół, do zapłaty 150 zł
2. Zadziwiająca awantura tuż po Wiadomościach TVP. Prowadzący nie wytrzymał

Nowe stawki VAT od 1 lipca. Wiemy już, co potanieje, ale także i co będzie droższeNowe stawki VAT od 1 lipca. Wiemy już, co potanieje, ale także i co będzie droższeCzytaj dalej

Wysokość emerytury a dorabianie

Ustawowi emeryci, czyli te osoby, które przeszły na "prawdziwą" emeryturę po dojściu do wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet lub 65 lat dla mężczyzn), mogą dorabiać bez ograniczeń. Osoby, które przeszły na wcześniejszą emeryturę, mogą dorobić tylko do wysokości 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. I właśnie ten limit się zmienił, bo wzrosła przeciętna pensja. Od 1 1 czerwca 2020 r. można więc dorobić do 3732,10 zł.

Po przekroczeniu tej kwoty emerytura zostanie zmniejszona o tzw. kwotę przekroczenia - nie więcej niż 620,37 zł (ta kwota obowiązuje od 1 marca 2020 r., zmieni się w marcu 2021 r.).

Jeśli przekroczymy 130 proc. przeciętnej pensji (od 1 czerwca 2020 r. to 6931 zł brutto), przestaniemy dostawać emeryturę.

Już dziś w Biedronce za 1 złoty zyskasz o wiele więcej. Sieć przygotowuje się na szturm klientówJuż dziś w Biedronce za 1 złoty zyskasz o wiele więcej. Sieć przygotowuje się na szturm klientówCzytaj dalej

Emerytua tylko wraz ze zwolnieniem!

Na emeryturę można odejść tylko po zwolnieniu się z pracy. Jeśli tego nie zrobimy, ZUS nie będzie wypłacał świadczenia. Osoby pobierające emeryturę pomostową nie mogą dorabiać w swoim dawnym zawodzie, czyli w warunkach szczególnych lub w szczególnym charakterze. Gdy nadal będą pracować w trudnych warunkach, ZUS zawiesi im wypłatę świadczenia.

Wniosek o przeliczenie pomostówki można złożyć nie wcześniej niż po zakończeniu roku kalendarzowego naszego przejścia na emeryturę pomostową. Jeżeli więc odeszliśmy w marcu 2020 r., o przeliczenie możemy wystąpić w styczniu lub lutym 2021 r. O przeliczenie możemy wystąpić wcześniej, gdy pracodawca rozwiąże z nami umowę i nie będziemy już dorabiać.

Zamiast teraz, wejdzie już w 2021 roku. Kolejny podatek obciąży twój portfelZamiast teraz, wejdzie już w 2021 roku. Kolejny podatek obciąży twój portfelCzytaj dalej

Świadczenia przed emeryturą

Przy dorabianiu na świadczeniu przedemerytalnym wprowadzono maksymalną kwotę przychodu, po którego przekroczeniu świadczenie jest zmniejszane. To 25 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w roku kalendarzowym poprzedzającym termin waloryzacji (obecnie to 1229,60 z zł brutto). Gdy zarobimy więcej, ZUS świadczenie obniża, ale nie może wypłacać nam mniej niż kwota gwarantowana - obecnie to 605,50 zł brutto.

Dopiero gdy nasz miesięczny przychód przekroczy 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z 2019 r., czyli tzw. kwotę graniczną (obecnie to 3442,80 zł brutto), ZUS wstrzyma wypłatę świadczenia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 11-latka na hulajnodze wjechała wprost pod nadjeżdżający samochód. Wielka tragedia pod Radomskiem
  2. Płonie samochód. Jedna osoba nie żyje. Gigantyczna tragedia na Mazowszu, wypadek i pożar.
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Wideo - Dramatyczny wypadek. Przeleciał przez rondo. Szaleńczy rajd skończył się tragicznie
Szukasz oszczędnego auta? TOP 10 najmniej palących samochodówSzukasz oszczędnego auta? TOP 10 najmniej palących samochodówCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News