M.in. dzięki zyskom NBP mogłaby zostać sfinansowana trzynasta emerytura
pexels/PhotoMIX Company
Autor Julian Bakuła - 27 Lipca 2020

Dzięki sprytnej decyzji mamy trzynaste emerytury? Historyczne rekordy pozwoliłyby sfinansowań jeszcze więcej

Dzięki genialnym decyzjom inwestycyjnym NBP - które jeszcze kilka lat temu mogły wydać się całkiem niezrozumiałe - bank zarobił miliardy złotych. Zyski są tak duże, że mogłaby z nich zostać sfinansowana trzynasta emerytura, a nawet więcej. Wszystko dzięki złotu.

Trzynasta emerytura mogłaby zostać sfinansowana przez NBP

Jak donosi Business Insider, w poniedziałek (27.07) złoto pobiło rekord wartości w dolarach, osiągając poziom 1939 dolarów za uncje. Oznacza to wzrost wartości o 7% w skali tygodnia, 8% w skali miesiąca i aż 28% w skali roku. Jest to rekordowy wynik, chociaż może on wynikać nie tyle ze wzrostu wartości złota, ile raczej ze spadku wartości masowo dodrukowywanego dolara. Mimo to sprawia on, że rośnie szacowana wartość aktywów w złocie. Niewątpliwym beneficjentem tej sytuacji jest Narodowy Bank Polski (NBP), który od roku 2018 prowadził skup złota na wielką skalę.

Podczas gdy kraje zachodnie od roku 2009 raczej pozbywały się tego kruszca, NBP zadecydował o podwojeniu swoich rezerw w złocie. W latach 2018-2019 NBP zakupił 126 ton złota, wydając na nie 5,4 mld dolarów. Ta odosobniona na tle reszty krajów decyzja mogła się wtedy wydawać niezrozumiała. Teraz jednak wartość zakupionych rezerw podskoczyła do 8,6 mld złotych. Złoto stanowi aktualnie prawie 11% rezerw walutowych Polski. Z takich zasobów pieniężnych mogłaby zostać sfinansowana trzynasta emerytura - a i wtedy nie zostałyby jeszcze wyczerpane.

Szykuje się nakaz testów dla osób wracających do kraju? Nasi sąsiedzi przerażeni wzrostem dobowej liczby nowych zakażeńSzykuje się nakaz testów dla osób wracających do kraju? Nasi sąsiedzi przerażeni wzrostem dobowej liczby nowych zakażeńCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Polskę obiegły tragiczne informacje. Nie żyje Ewa Tyburczyk
2. Lidl na półki rzuci absolutny hit sezonu. Znamy już ceny
3. Brat Jacka Kurskiego nie chce go znać? Wielki konflikt, o którym się nie mówi: "Odreagowujesz kłamliwym atakiem na rodzinę"

Dzięki skupowi złota możliwa byłaby nie tylko trzynasta emerytura

Jak podaje Business Insider, więcej niż Polska zyskały na inwestycjach w złoto tylko dwa kraje - Rosja (10 mld zysku) i Turcja (5,5 mld zysku). Polska wyprzedziła pod tym względem gigantów takich jak Chiny (2,2 mld) czy Indie (2 mld). Z kolei kraje, które od lat pozbywały się złota, mogą teraz z zazdrością spoglądać na grono beneficjentów skoku cen złota. Jak donosi Business Insider, w latach 2005-2009, głównie w okresie globalnego kryzysu finansowego, Bank Francji sprzedał 589 ton złota, a od 2002 do 2008 roku Szwajcaria sprzedała 1158 ton tego kruszca.

Według portalu Business Insider księgowy zysk NBP szacowany jest na 3,2 mld dolarów, co daje 12,2 mld zł. Dla porównania - trzynasta emerytura w roku 2020 kosztowała budżet państwa 11,7 mld zł brutto. Do budżetu ma powędrować 95% zysków NBP. Jak donosi money.pl, zgodnie z ustawą 5% zysków NBP przekazywane jest na fundusz rezerwowy banku. Ostatniej wpłaty do budżetu państwa NBP dokonał na początku czerwca, przekazując 7,4 mld zł za rok 2019. Chociaż więc na razie jest mowa jedynie o papierowym zysku, wynikającym ze wzrostu wyceny aktywów NBP, to jednak może on przełożyć się na wyższą wartość kolejnej wpłaty banku do budżetu państwa.

Od dzisiaj hit w Lidlu. Niezbędne wakacyjne akcesoria bez których ani rusz za groszeOd dzisiaj hit w Lidlu. Niezbędne wakacyjne akcesoria bez których ani rusz za groszeCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Z ostatniej chwili: Nie żyje Kinga Domańska
  2. Posypały się gigantyczne mandaty. Służby ukarały Polaków za zachowanie podczas pandemii
  3. IMGW wydał pilne ostrzeżenie. Na południu Polski będzie niebezpiecznie
  4. Polacy zaczęli niemal masowo kupować dwa produkty. Hurtownie nie nadążają
  5. Trwają poszukiwania wyjątkowego Polaka. Czeka na niego ponad milion zł, niesamowita wiadomość
  6. Przyjmiesz spadek, a bank weźmie się nawet za twoją pensję. Możesz wpaść w spore tarapaty
  7. Dziś po wejściu do Biedronki możesz zaniemówić. Wystarczy mieć przy sobie jedną monetę
3 miliony Polaków będzie musiało zadecydować o swoich emeryturach. Eksperci: może być teraz trudniej3 miliony Polaków będzie musiało zadecydować o swoich emeryturach. Eksperci: może być teraz trudniejCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News