Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > 2120 zł więcej do emerytury. Tyle mają dostać polscy seniorzy, ale jeszcze nie w tym roku
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 14.06.2020 02:00

2120 zł więcej do emerytury. Tyle mają dostać polscy seniorzy, ale jeszcze nie w tym roku

pieniadze-pxhere-cc0
pxhere.com

Trzynasta emerytura to nie wszystko. Świadczenia będą jeszcze wyższe

W przyszłym roku seniorzy otrzymają znacznie wyższe świadczenia - informuje “Fakt”. W marcu 2021 roku emerytów czeka waloryzacja kwotowo-procentowa emerytur i rent. Natomiast w kwietniu będzie wypłacana trzynasta emerytura. A to nie wszystko. W przyszłym roku seniorzy dostaną też “czternastki”. Dziennik podaje, że jeśli zapowiedzi rządu się potwierdzą, to w 2021 roku emeryci i renciści mogą otrzymać dodatkowo ponad 2,1 tys. złotych.

Trzynasta emerytura i waloryzacja. Ile wyniosą?

Według “Faktu” na przyszły rok rząd planuje podwyżki na kwotowo-procentowe nie mniejsze niż 70 zł brutto, czyli 57 zł netto. Dzięki takiej waloryzacji wyższe świadczenia otrzyma ponad 60 proc. emerytów. Taki model jest dla nich korzystniejszy - waloryzacja procentowa nie dałaby takich podwyżek. A ile wyniesie trzynasta emerytura?\

Rząd zapewnia, że trzynasta emerytura będzie dalej wypłacana, niezależnie od kryzysu wywołanego przez pandemię koronawirusa. Trzynasta emerytura będzie wynosić tyle, ile wynosi minimalne gwarantowane świadczenie. Będzie to 1300 zł brutto, co “na rękę” daje kwotę 1063 zł. Wypłata dodatku jest taka sama dla wszystkich, niezależnie od wysokości otrzymywanego świadczenia.

Po trzynastej emeryturze czas na czternastkę

W 2021 roku pierwszy raz mają zostać wypłacone czternaste emerytury. Podobnie jak trzynasta emerytura, czternastka będzie wynosić tyle co minimalne świadczenie. Pełny dodatek otrzymają osoby z emeryturami lub rentami do 2900 zł brutto (ok. 2,5 tys. netto). Z kolei ci, którzy otrzymują emerytury powyżej tej kwoty, dostaną czternastkę proporcjonalnie mniejszą. 

Czy w obliczu kryzysu gospodarczego spowodowanego przez pandemię koronawirusa czternastki są zagrożone? - Zgodnie z naszą obietnicą czternasta emerytura będzie wypłacona - zapowiedział niedawno premier Mateusz Morawiecki w radiu RMF FM.