Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Chcesz wziąć kredyt? Potrzebujesz tego dokumentu. Co powinno zawierać zaświadczenie o zarobkach i ile czasu ma pracodawca na jego wydanie?
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 02.09.2020 02:00

Chcesz wziąć kredyt? Potrzebujesz tego dokumentu. Co powinno zawierać zaświadczenie o zarobkach i ile czasu ma pracodawca na jego wydanie?

Zaświadczenie o zatrudnieniu
Obraz Jerzy Górecki z Pixabay

Zaświadczenie o zarobkach jest dokumentem wydawanym przez pracodawcę na prośbę pracownika. Jest ono przydatne w wielu życiowych sytuacjach. O zaświadczenie o zarobkach może zapytać nas bank przy ocenie naszej zdolności kredytowej, będzie ono potrzebne w ZUS-ie, jeżeli chcemy dorobić sobie do renty czy emerytury nie tracąc jednocześnie prawa do pobierania świadczenia. Zaświadczenie potrzebne jest przy ubieganiu się o wiele rządowych lub lokalnych dotacji, ale także by zapisać dziecko do przedszkola lub przy wnioskowaniu o alimenty.

Zaświadczenie pomocne w życiu

Zaświadczenie o zarobkach pomaga uzyskać wyższą zdolność kredytową, także w przypadku rat możemy uzyskać korzystniejszą ofertę spłat. Oraz, co wzbudza kontrowersje, o zaświadczenie zostaniemy poproszeni przy zapisywaniu dziecka do przedszkola. Chodzi o to, że placówki są przepełnione i brakuje w nich miejsc, dlatego instytucjom zależy by w pierwszej kolejności przyjąć dzieci, których rodzice pracują i nie mogą się opiekować dzieckiem. W związku z tak postawionymi wymogami zdarzają się sytuacje, gdy rodzice fałszują zaświadczenie o zarobkach i zatrudnieniu, tylko po to by posłać dziecko do przedszkola lub żłobka.

W takich sytuacjach sprawa może zostać skierowana do sądu, bowiem fałszerstwo dokumentów jest poważnym złamaniem prawa, a obowiązujące w tym zakresie przepisy pochodzą z ksiąg Kodeksu Karnego. Podobna sytuacja ma miejsce, gdy pracodawca za namowami pracownika wyda zaświadczenie, którego treść nie jest zgodna ze stanem faktycznym, tj. zawyży lub zaniży nasze zarobki lub w jakikolwiek inny sposób przyczyni się do poświadczenia nieprawdy.

Co powinno znaleźć się na zaświadczeniu?

Niezbędnymi elementami dobrze wypełnionego dokumentu są informacje o zatrudnionym, takie jak imię, nazwisko i numer PESEL. Dodatkowo może zostać uzupełnione o informację o numerze i serii dowodu osobistego. Zaświadczenie powinno zawierać informacje od kiedy jesteśmy zatrudnieni w danej firmie, jaki rodzaj umowy nas z nią łączy – próbna, na zastępstwo, na czas określony lub nieokreślony. Warto by pracodawca wskazał na jakim stanowisku jesteśmy zatrudnienie. I, oczywiście, najważniejsza kwestia – zarobki.

Mogą być one podane w formie wyszczególnionych danych za dowolny okres, ale równie dobrze na zaświadczeniu o zarobkach i zatrudnieniu znaleźć się może średnia arytmetyczna za ostatnie 3 miesiące. Jest to o tyle ważne, że nie wszyscy pobierają stałe miesięczne wynagrodzenie, zdarza się czasem, że nasza pensja uzależniona jest od dodatkowych wskaźników prowizyjnych, różnorakich dodatków, czy premii. Zaświadczenie o zarobkach powinno także zawierać ewentualne informacje o zajęciu komorniczym naszej pensji, ale także o kondycji naszego zakładu pracy – czy jest on w stanie likwidacji lub upadłości. Informacje te są szczególnie istotne w przypadku wnioskowania o kredyt lub bardzo wysoką pożyczkę. Niemniej, pamiętać należy, że pracownik ma prawo wnioskować o umieszczeniu w zaświadczeniu także innych informacji.

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego, pracodawca powinien dostosować się do próśb pracowników.

Zaświadczenie o zarobkach – fakty

O zaświadczeniu należy wiedzieć kilka rzeczy. Przede wszystkim pracodawca na dobrą sprawę nie ma prawa odmówić wystawienia takiego dokumentu. Odrzucenie naszej prośby o wydanie zaświadczenia jest traktowane jako działanie na szkodę pracownika. Z drugiej jednak strony, zaświadczenie nie jest świadectwem pracy i nie mamy prawnych możliwości przymuszenia pracodawcy do jego wydania. W tym przypadku obowiązuje dość enigmatyczne sformułowanie o zasadach współżycia społecznego, na które powołał się Sąd Najwyższy w wyroku z września 1999 roku, wskazując, że pracodawca powinien samodzielnie uregulować tę kwestię w wewnętrznych procedurach.

Po drugie, polskie prawo nie reguluje kwestii w jaki sposób należy złożyć prośbę o wydane zaświadczenia o zarobkach, powinno to być uregulowane w wewnątrzfirmowych regulaminach i procedurach. Po trzecie, o zaświadczenie o zarobkach możemy prosić codziennie. Oczywiście, jest to absurdalne i poniżej dobrego smaku, ale prawo nie wprowadza limitu ilości zaświadczeń, które może pobrać pracownik.

Zaświadczenie o zarobkach i zatrudnieniu jest dokumentem, którego przedłożenie jest pomocne w przypadku zapisywania dziecka do przedszkola lub wywnioskowania o kredyt, jednak nigdzie w prawie nie mamy zapisu mówiącego o obowiązku przedkładania takiego dokumentu. Jedyną sytuacją, w której możemy zostać zmuszeni do wzięcia zaświadczenia o zarobkach i zatrudnieniu, i przedstawienia go, są postępowania sądowe.

Jeżeli zostaniemy zobligowani przez temidę do złożenia tego dokumentu, a nie wywiążemy się z nałożonego na nas zadania, może nas czekać grzywna za zatajenie dochodów. Najczęściej sądy o zaświadczenie o zarobkach proszą przy sprawach związanych z ustaleniem alimentów lub orzekaniem o rozwodzie. Polskie prawo nie precyzuje terminu w jakim powinno zostać wydane zaświadczenie. Termin otrzymania dokumentu jest kwestią dogadania się z pracodawcą.

<