Zakład Ubezpieczeń Społecznych, czyli ZUS, zgodnie ze swoją nazwą stanowi państwową jednostkę organizacyjną (posiadającą osobowość prawną), której celem jest realizacja szeroko pojętych zadań z zakresu ubezpieczeń społecznych. W świadomości Polaków kojarzony jest głównie poprzez emerytury i renty, których rozliczaniem się zajmuje. W przypadku choroby bądź innej niezdolności do pracy możemy ubiegać się o zasiłek z ZUS (zasiłek choroby), a także szereg innych, pomniejszych świadczeń.
Składki na ZUS musi opłacać każdy przedsiębiorca, prowadzący w Polsce działalność gospodarczą – zarówno w swoim imieniu, jak i zatrudnionych przez siebie pracowników. Rzeczone składki ZUS zawierają w sobie składki na ubezpieczenie emerytalne, ubezpieczenie rentowe, ubezpieczenie chorobowe, oraz ubezpieczenie wypadkowe. Ponadto, za pośrednictwem ZUS przedsiębiorcy przekazują również składki na NFZ (ubezpieczenie zdrowotne), Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych.
ZUS został utworzony 24 października 1934 roku, a jego aktualnym Prezesem jest Gertruda Uścińska. Strukturę organizacyjną ZUS-u tworzy także liczący od 2 do 4 członków Zarząd (powoływany przez Prezesa ZUS), oraz Rada Nadzorcza.
Aby zarejestrować się w ZUS pracując na podstawie umowy o pracę, nie musisz robić nic – wszelkich formalności w Twoim imieniu dopełni za Ciebie Twój pracodawca. Jeżeli natomiast planujesz zarejestrowanie własnej działalności gospodarczej, to będziesz musiał zarejestrować się w ZUS. Możesz to zrobić na kilka sposobów.
Rejestracja firmy w ZUS polega na złożeniu odpowiedniego formularza – ZUS ZUA (najczęściej), lub ZUS ZZA. Dokumenty musisz złożyć w ciągu 7 dni od złożenia formularza CEiDG-1, co de facto możesz zrobić natychmiast w oddziale organu ewidencyjnego. W innych przypadkach możesz to zrobić za pośrednictwem poczty, kuriera, lub elektronicznie, w systemie e-Płatnik na PUE (Platforma Usług Elektronicznych)
Korzystanie z ZUS online jest szybkie i wygodne. Aby zalogować się w ZUS, wystarczy wejść na stronę ZUS i wybrać jedną z dostępnych metod logowania. Do Twojej dyspozycji znajduje się Profil Zaufany, e-Dowód, oraz mojeID (bankowość elektroniczna). Później wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlonymi na ekranie.
Składka ZUS określana jest w procentach i jest zależna od podstawy wymiaru składek, która każdorazowo stanowi 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. W roku 2023 jest to 4 161 złotych. Od tej kwoty należy odliczyć 19,52% ubezpieczenie emerytalne, 8% na ubezpieczenie rentowe, 1,67% na ubezpieczenie wypadkowe,2,45% na ubezpieczenie chorobowe, oraz tyle samo na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. Finalnie wynika stąd, że składka na ZUS w roku 2023 wynosi 1 418 złotych – do tego musi jednak zostać doliczona składka na NFZ, stanowiąca 9% podstawy wymiaru, którą jest dochód przedsiębiorcy.
Jedną z możliwości z której mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy chcieliby nieco zaoszczędzić przy zakładaniu swojej pierwszej działalności, jest program „Ulga na start”. Jest on kierowany do osób, które rozpoczynają działalność gospodarczą po raz pierwszy, lub nie prowadziły takowej w ciągu ostatnich 5 lat.
„Ulga na start” zwalnia podatnika z konieczności opłacania jakichkolwiek składek na ubezpieczenie społeczne, oraz Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy – wyjątek stanowią ubezpieczenia społeczne, które i tak trzeba opłacać. Z ulgi możesz korzystać przez pierwsze 6 miesięcy prowadzenia działalności – po tym czasie, przez 24 miesiące będziesz mieć prawo do opłacania niższych składek.
Pokaż więcej
Rząd szykuje kolejne wsparcie finansowe dla seniorów. Choć na wypłaty trzeba będzie jeszcze poczekać, już dziś wiadomo, że na przelewy mogą liczyć setki tysięcy emerytów. Dzięki tej formie wsparcia obniżą comiesięczne rachunki.
ZUS systematycznie wdraża zmiany w systemie emerytalnym, starając się dostosować go do zmieniających się realiów społeczno-gospodarczych. Niemniej jednak wciąż istnieją obszary, które wymagają pilnej reformy – szczególnie w zakresie zasad przyznawania świadczeń. Przykładem może być górnicza emerytura – potocznie uważa się, że wystarczy zjeżdżać pod ziemię, by nabyć do niej prawo. Rzeczywistość jest jednak bardziej skomplikowana.
Już ponad 657 tysięcy Polaków skorzystało z jednego z najchętniej wybieranych form wsparcia, które umożliwia Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Warto pamiętać, że aby móc skorzystać z dodatkowego zabezpieczenia, należy dopełnić formalności w odpowiednim terminie, a także spełnić określone warunki.
Ile naprawdę kosztuje dziecko? Jego wychowanie i utrzymanie potrafi być niemałym wyzwaniem, zwłaszcza w ostatnich latach, gdy koszty życia stale rosną. Polacy mogą jednak liczyć na kilka form wsparcia dla rodziców, zależnie od swojej sytuacji. Jedna może być szczególnie pomocna, ale trzeba złożyć wniosek. I spełnić kilka warunków.
Coraz więcej osób przebywających na zwolnieniach lekarskich musi liczyć się z niezapowiedzianą wizytą inspektora Zakładu Ubezpieczeń Zdrowotnych. Od 2025 roku kontrole stały się znacznie bardziej intensywne i szczegółowe, a konsekwencje dla pracowników bardzo kosztowne. W samym 2024 roku ZUS zakwestionował wypłatę świadczeń chorobowych dwukrotnie częściej niż w 2020 roku.
Ruszyły już wypłaty tak zwanej renty wdowiej. Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynął blisko milion wniosków o przyznanie tego świadczenia. W międzyczasie ZUS dokonuje weryfikacji nadesłanej dokumentacji i wzywa wnioskodawców do składania wyjaśnień. Część świadczeniobiorców będzie musiała złożyć wyjaśnienia. Pojawiła się cała masa błędów, które wykluczają prawo do renty wdowiej.
Dodatkowe środki finansowe to bez wątpienia wsparcie, które pozytywnie wpływa na domowy budżet, zwłaszcza dla osób, które muszą uważnie planować swoje wydatki. Jedną z grup w Polsce, która może liczyć na różnego rodzaju benefity od państwa, są seniorzy. Teraz mogą postarać się o 500 zł do miesięcznego budżetu. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek, a żeby to zrobić, nie muszą nawet wychodzić z domu.
Choć mogłoby się wydawać, że aby dostać emeryturę, należy przepracować co najmniej kilkadziesiąt lat, zdarzają się odstępstwa od reguły. Zasiłek mogą otrzymać także osoby, które na rozwój swojej ścieżce zawodowej poświęciły naprawdę niewiele czasu, bo zaledwie jeden dzień. Kwota nie pozostawia wiele do życzenia.
Czy wiek emerytalny w Polsce zostanie podniesiony? W Sejmie odbyło się głosowanie za zmianami w tym zakresie dla jednej grupy. Osoby w tym zawodzie mogą pracować nawet do momentu ukończenia 70 lat. Nie wszystkie omawiane zmiany spotkały się jednak z powszechnym poparciem. Nowelizacja dla pozostałych pracowników to tylko kwestia czasu?
Coraz więcej osób przebywających na L4 musi liczyć się z tym, że w każdej chwili mogą usłyszeć pukanie do drzwi. ZUS kontroluje ich już nie tylko zdalnie, ale od 2025 roku także osobiście - i to bez zapowiedzi. Kto jest na celowniku?
Ciche decyzje ZUS dotyczące ważnego świadczenia mogą zmienić sytuację finansową tysięcy Polaków. Zmiany w systemie już na horyzoncie – kto powinien mieć się na baczności?
Czas ucieka, a decyzja należy do ciebie. Rząd uruchamia mechanizm, który ma pomóc tysiącom rodzin, ale jest jeden warunek – trzeba się pospieszyć. Czy wiesz, co musisz zrobić, by nie zostać z niczym?
Coraz więcej polskich seniorów nie rezygnuje z aktywności zawodowej po osiągnięciu wieku emerytalnego. ZUS planuje odwrócić ten trend i zachęcić starsze osoby do opóźnienia decyzji o przejściu na emeryturę, oferując jednorazową premię sięgającą 20 tysięcy złotych.
Kiedy ZUS wypłaca emerytury? Część beneficjentów może być zaskoczona, kiedy sprawdzi stan konta bankowego w lipcu. Pieniądze nie zostaną bowiem wypłacone w standardowych terminach. To szczególnie ważne dla osób, które gonią inne zobowiązania finansowe. Co zrobić, jeśli nie odpowiada nam data przelewu z ZUS?
Emeryci co miesiąc z niecierpliwością czekają na przelew ze świadczeniem emerytalnym. W lipcu szykuje się duża zmiana dla ponad 2 milionów seniorów. Okazuje się, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych w lipcu zmieni terminy wypłat. Emeryci powinni dokładnie zapoznać się ze zmianami w harmonogramie, by wiedzieć, kiedy dokładnie dostaną pieniądze. Przedstawiamy szczegóły.
Niedługo mija ważny termin, którego nie powinni przegapić rodzice, korzystający ze świadczenia 800 plus. Został równo tydzień. Spóźnienie oznacza stratę sporej kwoty.
Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ponad 500 tys. osobom w Polsce. Choć kwota wywołuje wiele dyskusji, to jednak stanowi ona wsparcie dla tych, którzy nie są w stanie wykonywać pracy zarobkowej. Lista chorób, które stanowią przesłankę do jej przyznania, jest znacznie dłuższa, niż może się wydawać. W tym przypadku możesz dostać rentę z ZUS.
Nowe świadczenie z ZUS już wkrótce znajdzie się na kontach Polaków. Rozpatrywanie wniosków już trwa, niektóre oddziały kończą pracę nad wydawaniem decyzji. To moment na wyciągnięcie pierwszych wniosków — wiadomo, jaki odsetek najprawdopodobniej zostanie rozpatrzony pozytywnie. Ta grupa Polaków nie dostanie pieniędzy.
Czerwiec dobiega końca i już za niedługo uczniowie będą mogli odpocząć od codziennych trosk. Koniec roku szkolnego oznacza jednak dla rodziców konieczność dopełnienia formalności w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Jeśli nie złożą wniosku, stracą prawo do ważnego świadczenia. Kiedy ZUS zleci przelewy na konta beneficjentów?
W lipcu ruszają wypłaty nowego świadczenia dla seniorów. Mowa o rencie wdowiej, która ma zasilić budżety wielu osób starszych, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej po śmierci żony lub męża. Konieczne jest jednak zapoznanie się z warunkami, w przeciwnym razie ZUS może zażądać zwrotu środków.
Dla wielu kobiet przejście na emeryturę oznacza zakończenie pewnego etapu i początek nowego – teoretycznie spokojniejszego, choć w praktyce nie zawsze wolnego od zmartwień. Jednym z głównych powodów niepokoju okazuje się wysokość comiesięcznej emerytury. Ile środków rzeczywiście trafi na konto po zakończeniu aktywności zawodowej? Jak informuje ZUS, w pewnych przypadkach wysokość emerytury może wzrosnąć nawet o kilkaset złotych miesięcznie. Nowe zasady nie wymagają składania wniosku.
Polityka senioralna w Polsce pozostawia wiele do życzenia. System jest wadliwy i nie traktuje równo wszystkich beneficjentów. Po raz kolejny wzrosła liczba osób, które zmuszone są żyć na głodowych emeryturach. Dającym do myślenia przykładem jest seniorka z Wrocławia, która niedawno otrzymała list od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z prognozą swojego świadczenia. Kobieta nie może liczyć na spokojną starość i niestety nie ona jedna jest w takiej sytuacji.
Zasiłek pogrzebowy po kilkunastu latach doczekał się podwyższenia. Prezydent złożył już swój podpis, wiadomo kiedy zmiany wejdą w życie. Okazuje się jednak, że to nie koniec modyfikacji w jego zakresie. Resort chce znacząco ułatwić procedury, to kolejny element deregulacji w działaniach rządu. Wielu Polaków się ucieszy.
Do wykazu prac legislacyjnych i programowych rady ministrów trafił kolejny projekt z paczki ustaw deregulacyjnych. Dotyczy on zmian w systemie ubezpieczeń społecznych, jednak stanowi o zmianach przede wszystkim w relacjach pomiędzy polskimi przedsiębiorstwami. Gdy projekt zostanie przyjęty, rodzime biznesy łatwiej będą mogły uzyskiwać o sobie kluczowe informacje. Na udogodnienia będzie można także liczyć w bankach.
Jeszcze tylko dwa tygodnie dzielą Polaków od oficjalnego rozpoczęcia wypłat. 1 lipca pieniądze z ZUS trafią do pierwszych beneficjentów, wiemy też, w jakich dniach otrzymają je pozostali. Część seniorów może jednak spotkać zaskoczenie — na ich konta wpłyną aż dwa przelewy. Dlaczego? Tym razem nie chodzi o nowe terminy wypłat.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych opublikował najnowszy raport dotyczący finansów Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Z danych wynika, że w 2024 roku przeciętna emerytura w Polsce wzrosła o ponad 14 procent. ZUS wskazuje, że to efekt dobrej sytuacji na rynku pracy i wzrostu wpływów ze składek.
Zwolnienie lekarskie może być chwilą wytchnienia od codziennych obowiązków. Warto jednak pamiętać, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych może mieć coś do powiedzenia w sprawie tego, w jaki sposób wykorzystujemy tę chwilę. Wątpliwości wzbudziła sytuacja z Torunia, gdzie kobieta w czasie L4… wzięła ślub. Co mówią przepisy? Sprawa skończyła się w sądzie.
Program 800 Plus od samego początku miał swoich krytyków. Podejście do świadczenia nie zmienia jednak faktu, że wiele polskich rodzin rzeczywiście potrzebuje tych pieniędzy w swoim miesięcznym budżecie. W szczególnie trudnej sytuacji są samotni rodzice i rodziny wielodzietne, ale każda sytuacja jest inna. Okazuje się jednak, że źle złożony wniosek może przysporzyć jeszcze więcej kłopotów.