Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Świadczenia Socjalne

Świadczenia Socjalne

biznes-info-640x433
15.11.2019 01:00 Renta dożywotnia dla 2 mln Polaków. Wystarczy posiadać mieszkanie lub dom

Renta dożywotnia, jak podaje portal alebank.pl, to wciąż jedno z najpopularniejszych rozwiązań na zabezpieczenie swojej starości wśród osób biedniejszych i samotnych. Rozwiązanie to polega w skrócie na przepisaniu posiadanej przez seniora nieruchomości na osobę, z którą zawarto umowę, a która w ramach zapłaty za nieruchomość zobowiązała się do przekazywania co miesiąc określonej sumy pieniędzy w ramach właśnie renty.Wspomniany portal alebank.pl cytuje badanie Funduszu Hipotecznego DOM, który zbadał co polscy seniorzy zamierzają zrobić ze swoim mieszkaniem lub domem. Większość, bo 80% zamierza przekazać je bliskim - spośród nich 64% wskazuje na dzieci, 9% na wnuki, 4% na dalszą rodzinę, 2% na małżonka, a 1% mówi o rodzeństwie. Z badania wynika także, iż dla 40% seniorów renta dożywotnia jest rozwiązaniem dla osób bez spadkobierców. - Wyniki naszego badania opinii są spójne z doświadczeniami, które zdobyliśmy w ciągu dziesięciu lat funkcjonowania na polskim rynku. Większość seniorów chciałaby zostawić mieszkanie dzieciom, wnukom lub komuś z rodziny. Tak odpowiedziało łącznie 80 proc. ankietowanych. Dla większości z nich renta dożywotnia jest rozwiązaniem dedykowanym osobom, które nie mają dzieci i innych spadkobierców - komentuje badanie Robert Majkowski, prezes Funduszu Hipotecznego DOM.

biznes-info-640x433
27.09.2019 02:00 Za udział w 500 plus każą płacić. Inaczej żegnasz się z programem

500 plus na drugie i każde kolejne dziecko było obietnicą wyborczą Prawa i Sprawiedliwości z 2015 roku. W marcu 2016 roku udało się ją wdrożyć, a marketingowy efekt i siła hasła sprawiły, że kolejne dodatki, benefity socjalne itp. również starały się bazować na znanym już haśle. Tak samo jest z 500 plus dla osób niesamodzielnych i najbiedniejszych emerytów.Druk OL-9, bo to o nim mowa, to druk cieszący się obecnie niemałą popularnością. Kwit wydawany jest przez przychodnie, a jego zadaniem jest poświadczanie o niezdolności do samodzielnej egzystencji w wypadku osoby, która go otrzymała. Jest on więc niezbędny do wnioskowania o udział w programie 500 plus dla osób niesamodzielnych.

biznes-info-640x433
11.09.2019 02:00 Wyższa płaca minimalna zaszkodzi wielu rodzinom. Pożegnają się z zasiłkiem

Zasiłek, mimo wprowadzenia więkeszej płacy minimalnej - 2600 złotych brutto od 2020 roku - mogą zachować rodziny, które mają niepełnosprawne dzieci, ale również i takie, w których tylko jeden rodzic jest aktywny zawodowo czy te wielodzietne. O zasiłek nie muszą się martwić także ci, którzy nic nie robią, ponieważ płaca minimalna nie będzie miała wpływu na ich portfele. - Na zasiłki i wsparcie z funduszu alimentacyjnego będą mogły liczyć przede wszystkim osoby, które nie pracują lub rodziny, w których tylko jeden rodzic jest aktywny zawodowo - powiedziała w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej Bogumiła Jastrzębska z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach.

biznes-info-640x433
05.09.2019 02:00 Waloryzacja 500 plus? Premier nie pozostawia wątpliwości

500 plus to najsłynniejszy i najgłośniejszy program socjalny Prawa i Sprawiedliwości. Ten miał nie tylko przynieść partii popularność wśród polskich rodziców, ale także podnieść wskaźnik demograficzny w kraju. Obowiązujący od 3,5 roku program nie jest jednak już tak świeży, jak kiedyś. Dlatego też padają pytania o waloryzację.O tę zapytał Mateusza Morawieckiego dziennikarz Money.pl podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy. Jak zauważył, program obowiązuje od ponad 3 lat i przez cały ten czas 500 złotych zdążyło zmienić swoją wartość nabywczą. Premier jednak zaczął wyjaśniać, że niska inflacja nie ma większego wpływu na program, poza tym - waloryzacja programu została przeprowadzona poprzez jego rozszerzenie.

biznes-info-640x433
28.08.2019 02:00 Morawiecki o 500 plus. Inwestycje mniej ważne od socjalu

500 plus jest dla władzy najważniejszym programem socjalnym, o czym władza przypomina na każdym kroku. Żaden inny program bowiem nie dał Prawu i Sprawiedliwości takiej popularności, a w 2015 roku był jednym z motorów napędowych kampanii wyborczej partii. Wygląda na to, że w tym roku pomysł jest bardzo podobny.Świadczą o tym dobitnie słowa Mateusza Morawieckiego, który w TVN24 mówił o dokonaniach i planach rządu PiS - między innymi o 500 plus właśnie. W trakcie wywiadu poruszono jednak także temat mieszkań w ramach programu Mieszkanie plus. Jak zwrócił uwagę dziennikarz TVN24, program spotkał się z opóźnieniami i przestojami. Jak kontrował Morawiecki - i tak budowanych jest więcej mieszkań niż za rządów poprzedników PiS.4-5 lat temu budowano 147 tys. mieszkań rocznie. Po ułatwieniach i udogodnieniach w prowadzonych przez rząd i m.in. programie Mieszkanie Plus powstanie w tym roku 200 tys. mieszkań. W zeszłym była to liczba 185-187 tys. mieszkań, czyli już o ok. 40 tys. wyższa, niż pięć lat temu. o wszystko na skutek różnego rodzaju działań, które my wdrożyliśmy - mówił szef rządu

biznes-info-640x433
28.08.2019 02:00 Resort finansów ujawnia. Tyle będzie kosztować 500 plus w 2020 roku

500 plus zostało wpisane w budżet Polski na 2020 rok. O sprawie poinformowało Ministerstwo Finansów za pośrednictwem Twittera. Jak się okazuje, program w rozszerzonej wersji będzie kosztować znacznie więcej niż w podstawowej, która kosztowała rocznie około 23-25 mld złotych. Teraz będzie to ponad 41,2 mld złotych. Co więcej, resort przyznał, że to o 9 mld złotych więcej niż w 2019 roku.W #budżet2020 na finansowanie rozszerzonego programu #rodzina500plus zaplanowano 41,2 mld zł - przekazał resort w dość lakonicznej wiadomości.

biznes-info-640x433
28.08.2019 02:00 Gratka dla rencistów. Od września mogą dorobić więcej

Renta połączona z pracą zarobkową? To możliwe, a nawet w niektórych przypadkach konieczne. Trudno bowiem utrzymać się za niską rentę czy emeryturę, dlatego też wiele osób decyduje się mimo wszystko na kontynuację swojej ścieżki zawodowej, byleby dołożyć do comiesięcznego przychodu trochę grosza.Trzeba jednak to robić z głową, ponieważ wypracowany zbyt spory zarobek może nas odciąć od finansowania. Muszą o tym pamiętać osoby na rencie lub przedwczesnej emeryturze, zanim osiągnęły jeszcze wiek emerytalny. Ci, którzy już przekroczyli 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn mogą pracować bez obaw, że ZUS uszczupli im świadczenie.

biznes-info-640x433
27.08.2019 02:00 Emerytura stażowa. Pomysł krytykuje ministerstwo pracy

Emerytura stażowa jest jednym z tych pomysłów, które Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych wciąż próbuje przeforsować. Związki już niejednokrotnie zgłaszały się do władz o wprowadzenie emerytury stażowej. Na czym miałaby ta polegać? Według niej przejście na emeryturę nie zależałoby od ukończenia odpowiedniego wieku emerytalnego, a stażu. Ten byłby ustalony na odpowiednich poziomach.Dążymy do wprowadzenia możliwości przechodzenia na emeryturę po 35 latach składkowych (kobieta) i 40 latach składkowych (mężczyzna). Nasze rozwiązanie stworzy silny bodziec do rejestrowanej aktywności zawodowej, a wraz z tym zwiększy przychody budżetu państwa - podaje OPZZ na swoich stronach internetowych.OPZZ doczekało się także w końcu odpowiedzi z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jak się dowiedzieli związkowcy, resort jest przeciwny wprowadzeniu nowego prawa. Powód? Ministerstwo wskazuje, że uzależenienie emerytury nie od wieku, a od stażu pracy ubezpieczonych pracowników budzi zastrzeżenia natury konstytucyjnej. Jakie dokładnie - tego resort już nie wskazał.