ZUS może zażądać zwrotu zasiłku. I to z odsetkami
Wikipedia/ fot. Pit1233
Autor Stanisław Węgrowski - 1 Listopada 2019

Wiele osób będzie musiało zwrócić zasiłki chorobowe. ZUS pilnie poszukuje pieniędzy

Zasiłek chorobowy może zostać odebrany Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zasiłki będą musiały zwrócić te osoby, które przyjęły je wiedząc, że im się nie należy - informuje “Dziennik Gazeta Prawna”.

Zasiłek do zwrotu

Zasiłek chorobowy będzie musiał zostać zwrócony, jeśli Zakład Ubezpieczeń Społecznych stwierdzi, że ubezpieczona osoba nie miała prawa do pobierania świadczenia. “Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy ubezpieczony w czasie zwolnienia lekarskiego wykonywał nadal pracę zarobkową” - informuje “Dziennik Gazeta Prawna”.

Zasiłek chorobowy może zostać odebrany, jeśli ZUS stwierdzi, że osoba ubezpieczona w trakcie trwania zwolnienia lekarskiego wykonywała pracę zarobkową. Wynika to z art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Przepisy zabraniają podejmowania jakiejkolwiek pracy zarobkowej w trakcie trwania zwolnienia lekarskiego, które stwierdza jego niezdolność do pracy. W sytuacji gdy ZUS stwierdzi, że ubezpieczony podejmował się czynności dających mu dochód, Zakład od razu wydaje decyzję o utracie zasiłku chorobowego. W sytuacji, gdy świadczenie zostało już wypłacone, ZUS może zażądać zwrotu kwoty, jaką obejmował zasiłek.

“Jako świadome wprowadzenie w błąd ZUS sądy uznają nie tylko bezpośrednie podanie nieprawdy we wniosku o świadczenia, ale także przemilczenie przez wnioskodawcę faktu mającego wpływ na prawo do świadczeń” - zwraca uwagę “DGP”.

Masz trywialną rzecz na prawie jazdy? Możesz słono zapłacić podczas kontroli drogowej, a wiele osób o tym zapominaMasz trywialną rzecz na prawie jazdy? Możesz słono zapłacić podczas kontroli drogowej, a wiele osób o tym zapominaCzytaj dalej

Zwrot wraz z odsetkami

Przepisy dotyczące zwrotu świadczeń pobranych z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych są określone art. 84 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z ustawą osoba, która pobrała nienależny zasiłek z ubezpieczeń społecznych ma obowiązek go zwrócić, wraz z odsetkami za opóźnienia w wysokości i według zasad prawa cywilnego.

Wymieniony wyżej przepis ma swoje zastosowanie również w przypadku zasiłków chorobowych, a także innych świadczeń przyznawanych z ubezpieczeń społecznych, zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, takich świadczenia rehabilitacyjne, zasiłki macierzyńskie czy wyrównawcze.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Spiesz się ze spłacaniem długów. Nowe prawo doprowadzi cię do ruiny
  2. Wiemy, skąd wzięły się pieniądze na trzynastą emeryturę. Wielu Polakom się to nie spodoba
  3. Nawet 200 tys. Polaków trafi na bruk. Ty także możesz zostać bez pracy
  4. ZUS masowo zabiera zasiłki. Matki pozostają bez środków do życia
  5. Ojciec piątki dzieci pokłócił się z żoną. Zrobił test DNA, szybko go pożałował
  6. Fatalne informacje dla kierowców. Już niedługo paliwo absurdalnie zdrożeje, nadchodzi ciężki czas dla zmotoryzowanych
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News