Zasiłek do zwrotu
Zasiłek chorobowy będzie musiał zostać zwrócony, jeśli Zakład Ubezpieczeń Społecznych stwierdzi, że ubezpieczona osoba nie miała prawa do pobierania świadczenia. “Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy ubezpieczony w czasie zwolnienia lekarskiego wykonywał nadal pracę zarobkową” - informuje “Dziennik Gazeta Prawna”.
Zasiłek chorobowy może zostać odebrany, jeśli ZUS stwierdzi, że osoba ubezpieczona w trakcie trwania zwolnienia lekarskiego wykonywała pracę zarobkową. Wynika to z art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Przepisy zabraniają podejmowania jakiejkolwiek pracy zarobkowej w trakcie trwania zwolnienia lekarskiego, które stwierdza jego niezdolność do pracy. W sytuacji gdy ZUS stwierdzi, że ubezpieczony podejmował się czynności dających mu dochód, Zakład od razu wydaje decyzję o utracie zasiłku chorobowego. W sytuacji, gdy świadczenie zostało już wypłacone, ZUS może zażądać zwrotu kwoty, jaką obejmował zasiłek.
“Jako świadome wprowadzenie w błąd ZUS sądy uznają nie tylko bezpośrednie podanie nieprawdy we wniosku o świadczenia, ale także przemilczenie przez wnioskodawcę faktu mającego wpływ na prawo do świadczeń” - zwraca uwagę “DGP”.
Zwrot wraz z odsetkami
Przepisy dotyczące zwrotu świadczeń pobranych z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych są określone art. 84 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z ustawą osoba, która pobrała nienależny zasiłek z ubezpieczeń społecznych ma obowiązek go zwrócić, wraz z odsetkami za opóźnienia w wysokości i według zasad prawa cywilnego.
Wymieniony wyżej przepis ma swoje zastosowanie również w przypadku zasiłków chorobowych, a także innych świadczeń przyznawanych z ubezpieczeń społecznych, zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, takich świadczenia rehabilitacyjne, zasiłki macierzyńskie czy wyrównawcze.