BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Prezeska ZUS o przyszłości polskich emerytur. Nie pozostawia złudzeń, daje tylko jedno rozwiązanie

19 Listopada 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Emerytura ma coraz mniejszy udział w średnim wynagrodzeniu - powiedziała prof. Gertruda Uścińska, prezeska Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i radzi Polakom, aby odkładali środki na przyszłość w paru miejscach, jak choćby za pośrednictwem PPK czy IKE.

Emerytura nie wystarczy

Emerytura na przeciętnym poziomie ma coraz mniejszy udział w średnim wynagrodzeniu - stwierdziła w wywiadzie dla PAP prof. Gertruda Uścińska, prezeska Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak podaje biznes.radiozet.pl, prezeska ZUS zaznacza, że w przyszłości system emerytalny będzie musiał się zmagać z malejącej stopą zastąpienia, która wynika ze zmian demograficznych.

Prof. Uścińska zwróciła uwagę, że na przestrzeni kilku ostatnich lat podniosła się liczba osób, która otrzymuje świadczenia niższe niż gwarantowana emerytura minimalna, który wynosi aktualnie 1100 zł. Takie świadczenie dostaje ok. 260 tys. osób. Natomiast średnia emerytura w naszym kraju to kwota rzędu prawie 2400 zł brutto. Łącznie świadczenie w tej wysokości otrzymuje 5,8 mln Polaków.

Maleje znaczenie emerytury

Z szacunków Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że za 20 lat relacja średniej emerytury z FUS do średniej pensji będzie wynosić ok. 40 procent. Natomiast w 2060 roku będzie to już tylko 30 procent. - “Obecnie ta relacja kształtuje się na poziomie około 56 procent. A jeszcze pięć lat temu stopa zastąpienia wynosiła 63 procent, czyli obserwujemy tu systematyczny spadek” - powiedziała cytowana przez biznes.radiozet.pl prof. Uścińska.

Oszczędzajmy dla własnego dobra i przyszłości

Prezeska ZUS podkreśliła, że wpływ na wysokość świadczenia ma w głównej mierze wysokość składek wpłacanych przez całą karierę zawodową, a także wiek, w jakim obywatel decyduje się przejść na emeryturę. Profesor zaznacza, że jeśli Polacy chcą mieć wyższą emeryturę, to muszą korzystać także z innych form zabezpieczenia finansowego.

“Ważnym elementem jest zróżnicowanie źródeł, z których mają pochodzić pieniądze na okres emerytury. Część dochodu na starość będzie pochodzić z publicznego systemu emerytalnego, a część z dodatkowego oszczędzania, np. z lokat i inwestycji, ale także z pracowniczych planów kapitałowych, czy też indywidualnych kont emerytalnych” - powiedziała cytowana biznes.radiozet.pl prezeska ZUS.

Prof. Uścińska stwierdziła też, że wyzwaniem dla państwa jest edukacja obywateli pod kątem oszczędzania. - “Zadaniem na najbliższą przyszłość jest edukowanie i wskazywanie, że każdy powinien myśleć o swoim zabezpieczeniu finansowym na starość. Oszczędzanie nie jest modne, a powinno być jak najbardziej na topie z punktu widzenia wyzwań demograficznych” - tłumaczy szefowa ZUS.

Podobne artykuły

pixabay, piviso

Twój portfel

500 plus na zdrowie. Nowy program resortu zdrowia obejmie tylko osoby powyżej 40. roku życia

Czytaj więcej >
Trwają prace nad europejską płacą minimalną

Twój portfel

Europejska płaca minimalna. Poprawki w dyrektywie korzystne dla pracowników

Czytaj więcej >
Emerytura

Twój portfel

Pomoc też dla emerytów, mogą dostać 2080 zł. Warunek jest jeden

Czytaj więcej >
Zmiana cen gazu o kilka procent

Twój portfel

Musimy przygotować się na zmianę cen gazu. Czeka nas już od lipca

Czytaj więcej >
Abonament nadal trzeba płacić. KRRiT poinformowała wszystkich.

Twój portfel

KRRiT wydała specjalny komunikat dotyczący abonamentu. Polacy będą wściekli na jego treść

Czytaj więcej >
Banki nie mają innego wyjścia i muszą podnosić opłaty?

Twój portfel

Banki drastycznie podnoszą ceny swoich usług. Będziemy płacić znacznie więcej

Czytaj więcej >