Emerytura nie wystarczy. Czas zacząć oszczędzać
Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 19 Listopada 2019

Prezeska ZUS o przyszłości polskich emerytur. Nie pozostawia złudzeń, daje tylko jedno rozwiązanie

Emerytura ma coraz mniejszy udział w średnim wynagrodzeniu - powiedziała prof. Gertruda Uścińska, prezeska Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i radzi Polakom, aby odkładali środki na przyszłość w paru miejscach, jak choćby za pośrednictwem PPK czy IKE.

Emerytura nie wystarczy

Emerytura na przeciętnym poziomie ma coraz mniejszy udział w średnim wynagrodzeniu - stwierdziła w wywiadzie dla PAP prof. Gertruda Uścińska, prezeska Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak podaje biznes.radiozet.pl, prezeska ZUS zaznacza, że w przyszłości system emerytalny będzie musiał się zmagać z malejącej stopą zastąpienia, która wynika ze zmian demograficznych.

Prof. Uścińska zwróciła uwagę, że na przestrzeni kilku ostatnich lat podniosła się liczba osób, która otrzymuje świadczenia niższe niż gwarantowana emerytura minimalna, który wynosi aktualnie 1100 zł. Takie świadczenie dostaje ok. 260 tys. osób. Natomiast średnia emerytura w naszym kraju to kwota rzędu prawie 2400 zł brutto. Łącznie świadczenie w tej wysokości otrzymuje 5,8 mln Polaków.

Biedronka może spodziewać się tłumów. Kurczak za 80 groszy, wędliny za 1 złotyBiedronka może spodziewać się tłumów. Kurczak za 80 groszy, wędliny za 1 złotyCzytaj dalej

Maleje znaczenie emerytury

Z szacunków Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że za 20 lat relacja średniej emerytury z FUS do średniej pensji będzie wynosić ok. 40 procent. Natomiast w 2060 roku będzie to już tylko 30 procent. - “Obecnie ta relacja kształtuje się na poziomie około 56 procent. A jeszcze pięć lat temu stopa zastąpienia wynosiła 63 procent, czyli obserwujemy tu systematyczny spadek” - powiedziała cytowana przez biznes.radiozet.pl prof. Uścińska.

Oszczędzajmy dla własnego dobra i przyszłości

Prezeska ZUS podkreśliła, że wpływ na wysokość świadczenia ma w głównej mierze wysokość składek wpłacanych przez całą karierę zawodową, a także wiek, w jakim obywatel decyduje się przejść na emeryturę. Profesor zaznacza, że jeśli Polacy chcą mieć wyższą emeryturę, to muszą korzystać także z innych form zabezpieczenia finansowego.

“Ważnym elementem jest zróżnicowanie źródeł, z których mają pochodzić pieniądze na okres emerytury. Część dochodu na starość będzie pochodzić z publicznego systemu emerytalnego, a część z dodatkowego oszczędzania, np. z lokat i inwestycji, ale także z pracowniczych planów kapitałowych, czy też indywidualnych kont emerytalnych” - powiedziała cytowana biznes.radiozet.pl prezeska ZUS.

Prof. Uścińska stwierdziła też, że wyzwaniem dla państwa jest edukacja obywateli pod kątem oszczędzania. - “Zadaniem na najbliższą przyszłość jest edukowanie i wskazywanie, że każdy powinien myśleć o swoim zabezpieczeniu finansowym na starość. Oszczędzanie nie jest modne, a powinno być jak najbardziej na topie z punktu widzenia wyzwań demograficznych” - tłumaczy szefowa ZUS.

BiznesINFO portal biznesowy"Nikt nie będzie miał emerytury niższej niż 1600 zł". Powraca postulat równej emerytury dla każdegoCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Chłopak miał mieć operację, zostawił na ciele wiadomość dla lekarza. Chirurg dochodził do siebie 30 minut
  2. Emeryci mają dostać po 10 tys. złotych. Warunek jest jeden
  3. Wysokość renty można podnieść. Wystarczy złożyć wniosek
  4. Masa polskich kierowców bez wymaganej opłaty. Po 1 grudnia czeka ich mandat na 17 tys. zł
  5. Seniorzy martwią się o swoje emerytury. Nadchodząca waloryzacja jest zagrożona, powód może rozwścieczyć wielu

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News