Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Premier w expose odniósł się do Trzynastki i 14. emerytury. Zapowiedział walkę o polskich emerytów
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 19.11.2019 01:00

Premier w expose odniósł się do Trzynastki i 14. emerytury. Zapowiedział walkę o polskich emerytów

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Trzynastka i czternastka - Premier potwierdza

Trzynastka, czternastka oraz rozbudowa domów seniora - tak premier Mateusz Morawiecki chce walczyć o emerytów. Szef rządu zapowiedział, że Prawo i Sprawiedliwość będzie kontynuować program Emerytura Plus. Jak podaje biznes.radiozet.pl, trzynastka ma zostać wypłacona w przyszłym roku, natomiast 14. emerytura ma trafić do seniorów w 2021 roku. Działania na rzecz seniorów oraz reformy emerytalne zostały już zapisane w programie Prawa i Sprawiedliwości. Emerytura minimalna ma zostać podniesiona do 1200 złotych.

Jak podaje biznes.radiozet.pl, rząd chce, by trzynastka została na stałe, tak samo jak obecny wiek emerytalny. Będzie też 14. emerytura. Osoby, które będą miały prawo do świadczeń w wysokości niższej niż 120 procent wysokości przeciętnej emerytury, dostaną czternastkę. Pierwszych wypłat czternastej emerytury można się spodziewać w 2021 roku.

Trzynastka za kasę niepełnosprawnych

Pojawia się pytanie, jak rząd zamierza sfinansować dodatkowe świadczenia. Ostatnio media informowały o najnowszym pomyśle rządu, który wzbudza wiele kontrowersji. “Gazeta Wyborcza” informowała o projekcie nowelizacji, który został złożony w środę przez posłów Prawa i Sprawiedliwości. Projekt zakłada, że trzynastka zostanie sfinansowana z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, który powstał w styczniu tego roku. Fundusz, którego głównym założeniem miało być wspieranie osób niepełnosprawnych, będzie musiał zostać przeznaczony na wypłaty dla emerytów. Z nazwy instytucji usunięto frazę “osób niepełnosprawnych”. W efekcie teraz nazywać się będzie Funduszem Wsparcia i zasponsoruje seniorom emerytury.