BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Renta dożywotnia dla 2 mln Polaków. Wystarczy posiadać mieszkanie lub dom

15 Listopada 2019

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Udostępnij:

Renta dożywotnia to finansowy sposób zabezpieczenia swojego życia, jaki podejmują co starsi Polacy. Wystarczy, że dana osoba posiada mieszkanie lub dom. Następnie trzeba znaleźć chętnego, kto przygarnie je za pomoc finansową.

Renta dożywotnia, jak podaje portal alebank.pl, to wciąż jedno z najpopularniejszych rozwiązań na zabezpieczenie swojej starości wśród osób biedniejszych i samotnych. Rozwiązanie to polega w skrócie na przepisaniu posiadanej przez seniora nieruchomości na osobę, z którą zawarto umowę, a która w ramach zapłaty za nieruchomość zobowiązała się do przekazywania co miesiąc określonej sumy pieniędzy w ramach właśnie renty.

Wspomniany portal alebank.pl cytuje badanie Funduszu Hipotecznego DOM, który zbadał co polscy seniorzy zamierzają zrobić ze swoim mieszkaniem lub domem. Większość, bo 80% zamierza przekazać je bliskim - spośród nich 64% wskazuje na dzieci, 9% na wnuki, 4% na dalszą rodzinę, 2% na małżonka, a 1% mówi o rodzeństwie. Z badania wynika także, iż dla 40% seniorów renta dożywotnia jest rozwiązaniem dla osób bez spadkobierców.

 - Wyniki naszego badania opinii są spójne z doświadczeniami, które zdobyliśmy w ciągu dziesięciu lat funkcjonowania na polskim rynku. Większość seniorów chciałaby zostawić mieszkanie dzieciom, wnukom lub komuś z rodziny. Tak odpowiedziało łącznie 80 proc. ankietowanych. Dla większości z nich renta dożywotnia jest rozwiązaniem dedykowanym osobom, które nie mają dzieci i innych spadkobierców - komentuje badanie Robert Majkowski, prezes Funduszu Hipotecznego DOM.

Renta dożywotnia. Wystarczy posiadać nieruchomość

Wciąż pozostaje jednak 20% osób, które nie posiada spadkobierców. Jak wskazuje Majkowski, te osoby są potencjalnie zainteresowane rentą dożywotnią. Choć wydawać by się mogło, że to jedynie 1/5 ogółu seniorów, to wciąż mowa o około 2 mln Polaków (w Polsce obecnie żyje niemal 9,5 mln osób w wieku 60+). Prezes Funduszu Hipotecznego DOM twierdzi jednak, że mimo promocji rozwiązania, nie jest ono racjonalne z punktu widzenia seniora zajmującego mieszkanie.

 - Scenariusz zamiany mieszkania jest często promowany, jednak ja uważam, i nasze badania oraz wyliczenia to potwierdzają, że to nie jest racjonalne rozwiązanie z punktu widzenia seniora mieszkającego w mieszkaniu, a może być jedynie słuszne w przypadku przeprowadzki z domu do budynku wielorodzinnego - wskazuje Majkowski.

Cytowany przez alebank.pl prezes wskazuje, że najczęściej do podpisania umowy, na mocy której wypłacana będzie renta dożywotnia, są długi seniorów. Jak mówi, faktycznie taka renta pomaga polskim seniorom wykaraskać się z zadłużenia.

- Wśród pobudek, które wpływają na podjęcie decyzji o podpisaniu umowy są problemy finansowe, a nawet długi. Pozytywna strona jest taka, że pomagamy seniorom wydostać się z tych tarapatów finansowych. (...) Dzięki rencie dożywotniej ponad połowa naszych klientów spłaciła długi lub inne zobowiązania - podsumowuje Robert Majkowski.

Podobne artykuły

pixabay, piviso

Twój portfel

500 plus na zdrowie. Nowy program resortu zdrowia obejmie tylko osoby powyżej 40. roku życia

Czytaj więcej >
Trwają prace nad europejską płacą minimalną

Twój portfel

Europejska płaca minimalna. Poprawki w dyrektywie korzystne dla pracowników

Czytaj więcej >
Emerytura

Twój portfel

Pomoc też dla emerytów, mogą dostać 2080 zł. Warunek jest jeden

Czytaj więcej >
Zmiana cen gazu o kilka procent

Twój portfel

Musimy przygotować się na zmianę cen gazu. Czeka nas już od lipca

Czytaj więcej >
Abonament nadal trzeba płacić. KRRiT poinformowała wszystkich.

Twój portfel

KRRiT wydała specjalny komunikat dotyczący abonamentu. Polacy będą wściekli na jego treść

Czytaj więcej >
Banki nie mają innego wyjścia i muszą podnosić opłaty?

Twój portfel

Banki drastycznie podnoszą ceny swoich usług. Będziemy płacić znacznie więcej

Czytaj więcej >