Renta dożywotnia jeśli tylko masz dom lub mieszkanie
pixabay.com
Autor Przemysław Terlecki - 15 Listopada 2019

Renta dożywotnia dla 2 mln Polaków. Wystarczy posiadać mieszkanie lub dom

Renta dożywotnia to finansowy sposób zabezpieczenia swojego życia, jaki podejmują co starsi Polacy. Wystarczy, że dana osoba posiada mieszkanie lub dom. Następnie trzeba znaleźć chętnego, kto przygarnie je za pomoc finansową.

Renta dożywotnia, jak podaje portal alebank.pl, to wciąż jedno z najpopularniejszych rozwiązań na zabezpieczenie swojej starości wśród osób biedniejszych i samotnych. Rozwiązanie to polega w skrócie na przepisaniu posiadanej przez seniora nieruchomości na osobę, z którą zawarto umowę, a która w ramach zapłaty za nieruchomość zobowiązała się do przekazywania co miesiąc określonej sumy pieniędzy w ramach właśnie renty.

Wspomniany portal alebank.pl cytuje badanie Funduszu Hipotecznego DOM, który zbadał co polscy seniorzy zamierzają zrobić ze swoim mieszkaniem lub domem. Większość, bo 80% zamierza przekazać je bliskim - spośród nich 64% wskazuje na dzieci, 9% na wnuki, 4% na dalszą rodzinę, 2% na małżonka, a 1% mówi o rodzeństwie. Z badania wynika także, iż dla 40% seniorów renta dożywotnia jest rozwiązaniem dla osób bez spadkobierców.

- Wyniki naszego badania opinii są spójne z doświadczeniami, które zdobyliśmy w ciągu dziesięciu lat funkcjonowania na polskim rynku. Większość seniorów chciałaby zostawić mieszkanie dzieciom, wnukom lub komuś z rodziny. Tak odpowiedziało łącznie 80 proc. ankietowanych. Dla większości z nich renta dożywotnia jest rozwiązaniem dedykowanym osobom, które nie mają dzieci i innych spadkobierców - komentuje badanie Robert Majkowski, prezes Funduszu Hipotecznego DOM.

Popularna odzieżówka znika z rynku. 5 rzeczy zgarniesz za 25 złotychPopularna odzieżówka znika z rynku. 5 rzeczy zgarniesz za 25 złotychCzytaj dalej

Renta dożywotnia. Wystarczy posiadać nieruchomość

Wciąż pozostaje jednak 20% osób, które nie posiada spadkobierców. Jak wskazuje Majkowski, te osoby są potencjalnie zainteresowane rentą dożywotnią. Choć wydawać by się mogło, że to jedynie 1/5 ogółu seniorów, to wciąż mowa o około 2 mln Polaków (w Polsce obecnie żyje niemal 9,5 mln osób w wieku 60+). Prezes Funduszu Hipotecznego DOM twierdzi jednak, że mimo promocji rozwiązania, nie jest ono racjonalne z punktu widzenia seniora zajmującego mieszkanie.

- Scenariusz zamiany mieszkania jest często promowany, jednak ja uważam, i nasze badania oraz wyliczenia to potwierdzają, że to nie jest racjonalne rozwiązanie z punktu widzenia seniora mieszkającego w mieszkaniu, a może być jedynie słuszne w przypadku przeprowadzki z domu do budynku wielorodzinnego - wskazuje Majkowski.

Cytowany przez alebank.pl prezes wskazuje, że najczęściej do podpisania umowy, na mocy której wypłacana będzie renta dożywotnia, są długi seniorów. Jak mówi, faktycznie taka renta pomaga polskim seniorom wykaraskać się z zadłużenia.

- Wśród pobudek, które wpływają na podjęcie decyzji o podpisaniu umowy są problemy finansowe, a nawet długi. Pozytywna strona jest taka, że pomagamy seniorom wydostać się z tych tarapatów finansowych. (...) Dzięki rencie dożywotniej ponad połowa naszych klientów spłaciła długi lub inne zobowiązania - podsumowuje Robert Majkowski.

Nowe 500 plus od 2020 roku. Skorzystać może nawet 320 tys. osóbNowe 500 plus od 2020 roku. Skorzystać może nawet 320 tys. osóbCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie żyje aktorka uwielbianych filmów. Zmarła po krótkiej chorobie
  2. Miały dawać radość, a nie żyje przez nie już ponad 70 dzieci. Miliony sztuk wycofanych ze sprzedaży
  3. Waloryzacja ma wypchać portfele emerytów. Najbiedniejsi dostaną po 13 tys. zł
  4. Setki osób dostanie 252,38 zł zamiast 500 plus. Ludzie przeoczyli haczyk
  5. Tylko wyniesiesz śmieci. Zapłacisz nawet 5 tys. złotych grzywny
  6. Ziścił się czarny scenariusz dla Tadeusza Rydzyka. Z jego radiem jeszcze nie było tak źle

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News