Renta lub emerytura może zostać pomniejszona lub zawieszona w przypadku osób, które dorabiają i przekroczą ustalony limit wynagrodzenia
Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 2 Grudnia 2019

Pracujesz mając przyznaną rentę? Wchodzą zmiany, o których musisz wiedzieć

Renta dla osób, które dorabiają, od 1 grudnia podlega nowemu limitowi wynagrodzeń. Zmiany obowiązują emerytów i rencistów, którzy nie weszli jeszcze w wiek emerytalny. W sytuacji przekroczenia progu świadczenia mogą zostać pomniejszone lub zawieszone.

Renta dla dorabiających z nowym limitem

Renta dla osób, które dodatkowo pracują, od 1 grudnia podlega nowemu limitowi wynagrodzeń. Nowe przepisy dotyczą emerytów i rencistów, którzy nie są jeszcze w wieku emerytalnym. Jak podaje portal epoznan.pl, osoby, które pobierają świadczenia emerytalno-rentowe, mogą teraz dorobić maksymalnie 3452,20 zł miesięcznie. Taki limit ma obowiązywać przez najbliższe trzy miesiące.

Według zapisów ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych emeryt lub rencista, który dorobi na miesiąc więcej niż 70 procent wartości miesięcznej pensji, ale nie więcej niż 130 procent, to wtedy jego renta lub emerytura zostaje pomniejszona o kwotę, która przekroczyła próg.

O ile renta może zostać pomniejszona?

Jak podaje portal epoznan.pl, maksymalne świadczenie emerytalno-rentowe może zostać pomniejszone o 599,04 zł (emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy), 449,31 zł (renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy) oraz 509,22 zł (renta rodzinna przysługująca jednej osobie).

Jeżeli świadczeniobiorca dorobi sobie w miesiąc więcej niż 130 procent średniej pensji (od początku grudnia ta kwota stoi na poziomie 6411,10 zł), to wtedy jego świadczenie emerytalno-rentowe zostanie zawieszone.

Warto jednak pamiętać, że emeryci czy renciści, którzy ukończyli 60 rok życia w przypadku kobiet i 65 rok życia (w przypadku mężczyzn), nie muszą sobie zaprzątać głowy limitami, ich bowiem one nie dotyczą. Mogą sobie więc dorabiać, ile chcą bez obawy o utratę świadczenia.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News