Emerytury w 2020 mają podlegać waloryzacji kwotowo-procentowej. Byłoby to korzystne dla wszystkich emerytów i rencistów
pixabay.com
Autor Stanisław Węgrowski - 12 Listopada 2019

Minimalna emerytura 2020. Znamy dokładne kwoty

Emerytura minimalna ma zostać podniesiona w przyszłym roku. Tak przynajmniej wynika z zapowiedzi Prawa i Sprawiedliwości. Zmianie ma ulec także waloryzacja.

Emerytura minimalna 2020 - ile wyniesie świadczenie?

Emerytura minimalna ma zostać podniesiona z 1100 złotych do 1200 złotych brutto. Takie zapowiedzi padały ze strony rządzących i zostały zapisane w programie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości. Modyfikacji miał ulec model waloryzacji najniższych świadczeń. "Emeryci i renciści o najniższych świadczeniach otrzymają waloryzację kwotową, żeby rosły jak najszybciej najniższe świadczenia" - wskazali przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości cytowani przez portal tvn24bis.pl. Waloryzacja miałaby wynieść co najmniej 70 złotych. Oznacza to, że waloryzacja procentowa zostałaby zastąpiona przez model kwotowy.

Do tej pory emerytura była podwyższana wskaźnikiem waloryzacji, na który składały się średni wzrost cen towarów oraz usług konsumpcyjnych w poprzednim roku. Wskaźnik waloryzacji był podwyższony o przynajmniej 20 proc. realnego wzrostu średniego wynagrodzenia w poprzednim roku. Według projektu budżetu na przyszły rok emerytura i renta zostałaby objęta podwyżką 3,24 proc. Wynika to ze prognozowanego wskaźnika waloryzacji na poziomie 103,24 proc., jaki podał rząd.

Waloryzacja kwotowo-procentowa będzie korzystna dla wszystkich

W takim wariancie emerytura zostanie podniesiona o kilkadziesiąt złotych, ale o mniej niż 70 złotych. Jeżeli zapowiadane zmiany wejdą w życie najniższa emerytura zostanie zwiększona o 70 zł - waloryzacja procentowa dotyczyłaby tylko świadczeń powyżej 2200 zł brutto. Wynika to z tego, że w tej sytuacji bardziej opłacalna jest waloryzacja procentowa, z której mogą wyjść znacznie wyższe podwyżki.

Waloryzacja kwotowo-procentowa została już przeprowadzona w tym roku. Jak podaje portal tvn24bis.pl, w wyniku waloryzacji emerytur z 1 marca 2019 roku emerytura została podniesiona o 2,86 proc., nie mniej niż 70 zł brutto. W konsekwencji minimalna emerytura i rent wzrosły do 1029,80 do 1100 złotych brutto.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News