Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Nowe 500 plus od 1 października. Radzimy jak i gdzie złożyć wniosek
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 30.09.2019 02:00

Nowe 500 plus od 1 października. Radzimy jak i gdzie złożyć wniosek

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

500 plus dla osób niepełnosprawnych

500 plus dla osób z niepełnosprawnościami to program kierowany do osób, które ukończyły 18. rok życia, ale nie są zdolne do samodzielnego funkcjonowania. Ze świadczenia może skorzystać ok. 850 tys. osób. Wraz z początkiem października Zakład Ubezpieczeń Zdrowotnych zaczyna przyjmować wnioski, a w listopadzie mają zapaść pierwsze decyzje o przyznaniu świadczenia.

O świadczenie mogą ubiegać się osoby, które skończyły 18 lat i są niezdolne do samodzielnej egzystencji. Niepełnosprawność musi zostać potwierdzona specjalnym orzeczeniem. Oprócz tego należy stale przebywać w kraju, posiadać polskie obywatelstwo. Pomocne mogą okazać się też dokumenty takie jak prawo pobytu. 

500 plus również dla emerytów

Wnioski o przyznanie świadczenia mogą składać też emeryci, którzy nie dostają z tytułu emerytury więcej niż 1600 zł brutto. Osoby, które otrzymują więcej niż 1100 zł, ale nie więcej niż 1600 zł brutto, zyskają kwotę odpowiednio pomniejszoną. 

500 plus dla osób niepełnosprawnych - składanie wniosku

Standardowa procedura składania wniosku wygląda następująco: w pierwszej kolejności należy pobrać ze strony internetowej ZUS plik z wnioskiem. Po wypełnieniu formularza można go dostarczyć do wybranego urzędu lub wysłać pocztą. Wraz z początkiem października będzie też możliwe złożenie wniosku drogą elektroniczną. Dla niepełnosprawnych może to być duże udogodnienie procedury. Aby złożyć wniosek online, należy tego dokonać przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

Osoby, które chcą otrzymywać dodatek, są zobowiązane do przedstawienia specjalnego orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Taki dokument powinien zostać wydany przez komisję lekarską do spraw inwalidztwa i zatrudnienia o zaliczeniu do I grupy inwalidów - pod warunkiem, że nie upłynął okres, na jaki orzeczono niepełnosprawność. Obowiązuje to też tych, które rozliczają się z KRUS. Osoby, które nie posiadają ważnego orzeczenia stwierdzającego inwalidztwo, powinny składać zaświadczenie na temat stanu zdrowia nie wcześniej niż miesiąc przed złożeniem wniosku.

W razie jakichkolwiek pytań bądź komplikacji przy składaniu wniosków należy zgłosić się osobiście do instytucji, bądź skontaktować się z konsultantami ZUS, którzy dyżurują na specjalnej linii przeznaczonej dla osób niepełnosprawnych (22 560 16 00).