BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Nowe 500 plus od 1 października. Radzimy jak i gdzie złożyć wniosek

30 Września 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

500 plus dla osób z niepełnosprawnościami i najbiedniejszych emerytów to nowy rozdanie 500 plus. Program startuje z początkiem października. Zakład Ubezpieczeń Zdrowotnych będzie przyjmował wnioski od wtorku.

500 plus dla osób niepełnosprawnych

500 plus dla osób z niepełnosprawnościami to program kierowany do osób, które ukończyły 18. rok życia, ale nie są zdolne do samodzielnego funkcjonowania. Ze świadczenia może skorzystać ok. 850 tys. osób. Wraz z początkiem października Zakład Ubezpieczeń Zdrowotnych zaczyna przyjmować wnioski, a w listopadzie mają zapaść pierwsze decyzje o przyznaniu świadczenia.

O świadczenie mogą ubiegać się osoby, które skończyły 18 lat i są niezdolne do samodzielnej egzystencji. Niepełnosprawność musi zostać potwierdzona specjalnym orzeczeniem. Oprócz tego należy stale przebywać w kraju, posiadać polskie obywatelstwo. Pomocne mogą okazać się też dokumenty takie jak prawo pobytu. 

500 plus również dla emerytów

Wnioski o przyznanie świadczenia mogą składać też emeryci, którzy nie dostają z tytułu emerytury więcej niż 1600 zł brutto. Osoby, które otrzymują więcej niż 1100 zł, ale nie więcej niż 1600 zł brutto, zyskają kwotę odpowiednio pomniejszoną. 

500 plus dla osób niepełnosprawnych - składanie wniosku

Standardowa procedura składania wniosku wygląda następująco: w pierwszej kolejności należy pobrać ze strony internetowej ZUS plik z wnioskiem. Po wypełnieniu formularza można go dostarczyć do wybranego urzędu lub wysłać pocztą. Wraz z początkiem października będzie też możliwe złożenie wniosku drogą elektroniczną. Dla niepełnosprawnych może to być duże udogodnienie procedury. Aby złożyć wniosek online, należy tego dokonać przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

Osoby, które chcą otrzymywać dodatek, są zobowiązane do przedstawienia specjalnego orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Taki dokument powinien zostać wydany przez komisję lekarską do spraw inwalidztwa i zatrudnienia o zaliczeniu do I grupy inwalidów - pod warunkiem, że nie upłynął okres, na jaki orzeczono niepełnosprawność. Obowiązuje to też tych, które rozliczają się z KRUS. Osoby, które nie posiadają ważnego orzeczenia stwierdzającego inwalidztwo, powinny składać zaświadczenie na temat stanu zdrowia nie wcześniej niż miesiąc przed złożeniem wniosku.

W razie jakichkolwiek pytań bądź komplikacji przy składaniu wniosków należy zgłosić się osobiście do instytucji, bądź skontaktować się z konsultantami ZUS, którzy dyżurują na specjalnej linii przeznaczonej dla osób niepełnosprawnych (22 560 16 00).

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >