500 plus - żądają pieniędzy za zaświadczenie
flickr.com
Autor Przemysław Terlecki - 27 Września 2019

Za udział w 500 plus każą płacić. Inaczej żegnasz się z programem

500 plus to niewątpliwie jedno z haseł, które na długo jeszcze pozostanie z nami po rządach PiS. Nie każdy jednak sprawę świadczenia będzie wspominał dobrze. Szczególnie przez takie sytuacje jak ta.

500 plus na drugie i każde kolejne dziecko było obietnicą wyborczą Prawa i Sprawiedliwości z 2015 roku. W marcu 2016 roku udało się ją wdrożyć, a marketingowy efekt i siła hasła sprawiły, że kolejne dodatki, benefity socjalne itp. również starały się bazować na znanym już haśle. Tak samo jest z 500 plus dla osób niesamodzielnych i najbiedniejszych emerytów.

Druk OL-9, bo to o nim mowa, to druk cieszący się obecnie niemałą popularnością. Kwit wydawany jest przez przychodnie, a jego zadaniem jest poświadczanie o niezdolności do samodzielnej egzystencji w wypadku osoby, która go otrzymała. Jest on więc niezbędny do wnioskowania o udział w programie 500 plus dla osób niesamodzielnych.

500 plus dla zarabiających poniżej 6 tys. zł. Podpowiadamy, jak dostać500 plus dla zarabiających poniżej 6 tys. zł. Podpowiadamy, jak dostaćCzytaj dalej

500 plus: Za wydanie zaświadczenia żądają pieniędzy

Jak się okazuje, w Polsce nie brakuje miejsc, gdzie występujący o zaświadczenie muszą sięgnąć głębiej do kieszeni. W zależności od miejsca możemy zapłacić od 50 do nawet 150 złotych. W Łodzi, jak podaje Wirtualna Polska, kobiety w rejestracji tłumaczą wyciągnięcie 150 złotych na stół "wytycznymi ministerstwa".

Jednak Ministerstwo Zdrowia nic o pobieraniu opłat za zaświadczenie OL-9 nie wie. Okazuje się jednak, że ściąganie pieniędzy za wydanie dokumentu nielegalne nie jest. Oznacza to więc, że przychodnie i szpitale mogą pieniądze pobierać, jeśli tylko tak ustalą. Joanna Szeląg z Porozumienia Zielonogórskiego tłumaczy, że należy postawić się w perspektywie lekarzy.

- Z perspektywy lekarzy to tysiące dodatkowych pacjentów, przychodzących tylko po zaświadczenie i ograniczających dostęp tym, którzy potrzebują pomocy - mówi Szeląg.

Portal Wirtualna Polska przytacza jednak również słowa rzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Wojciecha Andrusiewicza, który oświadczył, iż ZUS zaświadczenia OL-9 wymagać nie będzie. Andrusiewicz podkreśla, że chodzi o dobro klientów, których ZUS "nie chce narażać na koszty".

Zakaz handlu można łatwo ominąć. Inspekcja Pracy jest bezradnaZakaz handlu można łatwo ominąć. Inspekcja Pracy jest bezradnaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nawet 12 mln Polaków może wkrótce dostać niższe pensje, wszystko przez reformę rządu
  2. Mija termin składania zaświadczeń. Spiesz się, bo stracisz rentę
  3. Masz żonę lub męża? To Ci nie pomoże. Nadchodzi nowy podatek
  4. Aleksandra Kwaśniewska ma powody do radości. Fani składają jej gratulacje

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News