Emerytury w 2020 miały podlegać nowej waloryzacji. Teraz okazuje się, że PiS nie dotrzymuje obietnic wyborczych
Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 4 Listopada 2019

13. emerytura stanęła pod znakiem zapytania. Rząd musi oszczędzać, więc obniży kwotę Trzynastki

Emerytura w przyszłym roku może być niższa, niż wynika to z zapowiedzi. Problem leży w waloryzacji, która będzie wyglądać inaczej, niż obiecał rząd.

Emerytura miała być wyższa

Emerytura pod znakiem zapytania. “Gazeta Wyborcza” informuje, że dodatkowe świadczenia dla seniorów nie są już takie pewne. A przede wszystkim kwoty, o jakie miałaby zostać zasilona emerytura.

Trzynasta emerytura nadal nie została zapisana w budżecie na 2020 roku, jednak rząd zapowiada, że emeryci na pewno ją otrzymają. Niestety emerytura będzie przyznawana w minimalnej wysokości, czyli dokładnie tak, jak przed majowymi wyborami do parlamentu europejskiego.

W maju emerytura seniorów wyniosła 1100 zł brutto, co daje zaledwie 900 zł netto. Jest to kwota na poziomie najniższego świadczenia dla osób z wypracowanym stażem.

Drobna kradzież i trafisz do rejestru. Właśnie weszły w życie surowe przepisyDrobna kradzież i trafisz do rejestru. Właśnie weszły w życie surowe przepisyCzytaj dalej

Co z waloryzacją?

Jednak rząd zapowiadał, że od przyszłego roku minimalna emerytura będzie wyższa, tak jak podwyższone zostanie minimalne wynagrodzenie. Zgodnie z zapowiedziami, emerytura miała wynieść 1200 zł brutto. I to właśnie taką kwotę dostaną seniorzy w ramach trzynastej emerytury.

“Gazeta Wyborcza” podaje, że nie ma pewności, czy tyle wyniosą świadczenia. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że waloryzacja emerytur w marcu 2020 roku będzie wynosić najpewniej 3,24 proc., co oznacza, że z kwoty 1100 zł najniższa emerytura zostanie podwyższona maksymalnie do 1136 zł.

Ceny prądu wzrosną niebawem. Oprócz podwyżki jest jeszcze przykra niespodziankaCeny prądu wzrosną niebawem. Oprócz podwyżki jest jeszcze przykra niespodziankaCzytaj dalej

Obiecanki cacanki

Zaledwie parę miesięcy temu rząd politycy partii rządzącej obiecywali, że do waloryzacji w 2020 roku dojdzie na podobnych zasadach, jak w ubiegłym roku. Wówczas waloryzacja też była procentowa, jednak nie niższa niż 70 zł. I w tym roku też tak miało być, co oznacza, że nie najmniejsza podwyżka miała wynosić 70 zł miesięcznie. Jednak dziś nikt z Prawa i Sprawiedliwości już o tym nie mówi, politycy nabrali wody w usta. A co z obywatelami? O słynnych 70 zł chyba pora zapomnieć.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kolejny bat na kierowców. Mandat 500 zł za popularną metodę prowadzenia auta
  2. Wiemy skąd wzięły się pieniądze na trzynastą emeryturę. Wielu Polakom się to nie spodoba
  3. Setki osób dostanie 252,38 zł zamiast 500 plus. Ludzie przeoczyli haczyk
  4. ZUS masowo zabiera zasiłki. Matki pozostają bez środków do życia
  5. Joanna Krupa urodziła. Znamy płeć i imię dziecka
  6. GIS pilnie wycofuje popularną przyprawę. Jest skażona groźną bakterią, lepiej od razu ją wyrzucić

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News