Waloryzacja w przyszłym roku będzie wynosić 3,24 proc. Świadczenia będą wyższe
Pxhere
Autor Stanisław Węgrowski - 23 Listopada 2019

Waloryzacja emerytur 2020. Znamy już stawki i datę podwyżek

Waloryzacja rent i emerytur wyniosła w tym roku 2,86 proc. Seniorzy i renciści mogą być zadowoleni - w przyszłym roku świadczenia zostaną podniesione jeszcze bardziej. Ile wyniesie waloryzacja w 2020 roku? Kiedy należy się spodziewać podwyżek?

Waloryzacja w górę

Waloryzacja ma na celu dostosowanie emerytur i rent do aktualnej sytuacji gospodarczej. Przy wyliczaniu podwyżek są brane pod uwagę dwa czynniki. Chodzi o wskaźnik cen towarów i usług, na które wydają pieniądze seniorzy, a także realny wzrost płac. Dane potrzebne do obliczenia waloryzacji pochodzą z poprzedniego roku. W efekcie realna wartość nabywcza świadczeń stoi na podobnym poziomie.

Dostaje 22,4 tys. zł emerytury. ZUS ujawnia, co trzeba zrobić, by taką dostaćDostaje 22,4 tys. zł emerytury. ZUS ujawnia, co trzeba zrobić, by taką dostaćCzytaj dalej

Zgodnie z szacunkami rządu, w przyszłym roku waloryzacja rent i emerytur będzie wynosić 3,24 proc. i będzie obejmować aż 10 mln osób - informuje next.gazeta.pl. Jest to duży wzrost względem poprzedniego roku, kiedy waloryzacja wyniosła 2,86 proc. Wyższe emerytury zaczną obowiązywać od początku marca 2020 roku. Portal zaznacza, że są to informacje nieoficjalne i szacunkowe. Oficjalnie dany na temat wskaźnika waloryzacji zostaną obliczone na podstawie danych przygotowanych przez Główny Urząd Statystyczny na początku 2020 roku.

W tym roku rząd Prawa i Sprawiedliwości zastosował dwa rodzaje waloryzacji, które były zależne od wysokości emerytury lub renty. Osoby, których świadczenia nie były wyższe niż 2450 zł brutto, dostawały podwyżkę w wysokości 70 zł. Natomiast osoby pobierający wyższe świadczenia mogły otrzymać środki powiększone o wskaźniki waloryzacji.

Przyszłość rysuje się w ciemnych barwach

Emerytury to ostatnio gorący temat, w mediach coraz częściej można o nich przeczytać. Specjaliści ostrzegają, że obowiązujący system emerytalny może się załamać ze względu na zmiany demograficzne w Polsce - nasze społeczeństwo starzeje się najszybciej w Europie.

Może to skutkować bardzo niskimi świadczeniami - w mediach modnym określeniem jest teraz “głodowa emerytura”. Rząd rozpaczliwie próbuje ratować system emerytalny, wprowadzając nowe rozwiązania, które mają pomóc obywatelom w oszczędzeniu. W tym roku został uruchomiony program Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK), jednak póki co okazuje się porażką rządu. W pierwszym etapie PPK chęć udziału w zadeklarowało mniej niż połowa pracowników firm, które przystąpiły do systemu.

27 grudnia dniem wolnym od pracy? Nowe zarządzenie przedłuży niektórym przerwę świąteczną27 grudnia dniem wolnym od pracy? Nowe zarządzenie przedłuży niektórym przerwę świątecznąCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tadeusz Rydzyk uderza w Polsat i TVN. Wplata Maksymiliana Kolbe
  2. Twórcy wielu hitów zawieszają koncertowanie do odwołania. Wszystko z troski o środowisko
  3. Emeryci mają dostać po 10 tys. złotych. Warunek jest jeden
  4. Było 500 plus, teraz rząd wprowadza 500 minus. Straci na tym tysiące Polaków
  5. Kupujesz takie kasze gryczane? Lepiej ich nie jeść, mogą powodować raka
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News